Koszula to podstawowy element męskiej garderoby. Z długim lub krótkim rękawem, gładka, w klasyczną kratę lub oryginalne wzory, frywolnie rozpięta na torsie albo zapięta pod szyję i w towarzystwie krawata – możliwych stylizacji z koszulą w roli głównej jest bardzo wiele. Co jest teraz modne w koszulowym królestwie? Z artykułu dowiesz się też, jak dbać o koszule, by służyły ci jak najdłużej.

Nie każdy wie, że przez setki lat koszulę skrzętnie skrywano pod innymi częściami garderoby i traktowano ją jako… bieliznę. Co prawda przedstawiciele najniższych warstw społecznych mogły nosić ją jako odzież wierzchnią, ale wynikało to wyłącznie z ubóstwa. Dla tych osób ta część garderoby stanowiła jedyne okrycie, a dress code obowiązywał jedynie wyższe warstwy społeczne. Na eksponowanie koszul pozwolono sobie dopiero w renesansie we Włoszech.

Na przełomie XVII i XVIII wieku koszule zaczęto zdobić falbanami, koronkami i bufami. Wykorzystywane do ich produkcji materiały były coraz bardziej kolorowe i ozdobne. Pierwsza koszula na guziki pojawiła się w 1870 roku, a uszyła ją firma Brown, Davis&Co. Koszula w formie, jaką znamy dziś, pojawiła się w XX wieku. Straciła wówczas swój bieliźniany charakter, zapoczątkowując nowe modowe trendy.

Koszula – nieodzowny element stylizacji biznesowej

Koszula to niezbędny element stroju biznesowego i wieczorowego. Bez niej męski strój formalny po prostu nie istnieje. Łączy eleganckie męskie stylizacje, niezależnie od stopnia ich sformalizowania. Znajdziemy ją w najbardziej eleganckiej, galowej stylizacji black tie, klasycznej biznesowej stylizacji business attire czy najmniej formalnej ze wszystkich z nich, smart casual, która łączy biznesową elegancję ze sportową wygodą.

Choć w każdej z tych stylizacji poszczególne elementy mogą się zmieniać (przy smart casual eleganckie skórzane oxfordy i derby można zastąpić sportowymi sneakersami) – w żadnej z nich nie może zabraknąć koszuli. Jednak w zależności od stylizacji pojawiają się one w różnych kolorach.

Jakie kolory na jakie okazje?

Choć w zależności od wzoru, długości rękawa i kroju kołnierza nasza bohaterka może być elementem każdej stylizacji, jednak wciąż stanowi przede wszystkim część stroju biznesowego. O czym należy pamiętać, zakładając koszulę na spotkanie biznesowe? Powinna być ona gładka, ewentualnie z delikatnym, nienarzucającym się wzorem.

W biznesowym dress code przyjęte jest, że w stylizacji mogą znajdować się maksymalnie dwa wzorzyste elementy. Ważne jest więc, aby wybierając się na spotkanie biznesowe, nie przesadzić z ilością wzorów. Zasada jest taka, że koszulę powinno się dobierać na zasadzie kontrastu – ciemny garnitur i jasna koszula. Pamiętajmy, że bardzo ważny jest kolor koszuli.

Kolorystyka ubrań to część komunikacji niewerbalnej, która może stanowić dominującą część komunikatu. Najbardziej klasyczną i najbezpieczniejszą opcją będzie wybór białej koszuli (to także jedyna dopuszczalna opcja w przypadku bardzo formalnych stylizacji, takich jak black tie). Biel jest barwą neutralną i będzie dobrze kontrastować z intensywnym – czarnym lub granatowym – kolorem garnituru.

Jednak równie często na spotkania biznesowe wybiera się koszule w różnych odcieniach niebieskiego, w tym błękitnym i granatowym. To głównie dlatego, że niebieski kolor kojarzy się z opanowaniem, inteligencją i wysokimi kompetencjami. Dopuszcza się także modele w kolorze pastelowego fioletu czy jasnoszare. W niektórych branżach odpowiednia może być koszula żółta lub écru. Te kolory symbolizują pewność siebie i otwartość na komunikację. Zdecydowanie odradza się za to kolory takie jak czerwony, zielony czy czarny.

KOSZULE

fot. Caleb Wood / Unsplash

Trendy na 2021 rok

Jakie trendy będą obowiązywały w 2021 roku dla męskich koszul? Wszystko wskazuje na to, że w tym roku do odważnych świat należy! Przyzwyczailiśmy się już do monstery jako ozdoby męskiej koszuli. I bardzo dobrze, bo tym roku również są na topie. Rok 2021 otworzył się jednak na nowe, kwiatowe wzory, np. takie z dużymi kwiatami w hawajskim stylu albo w subtelną łączkę.

Miłośnicy streetwearu i rockowego stylu będą na czasie, nosząc modele w kratę. Idealnie sprawdzą się w stylizacjach casualowych, kiedy połączymy je ze sportowymi marynarkami, swetrami i chinosami.

Do łask też wracają stare, dobry jeans. Sprawdzi się na nieformalne okazje, ale możliwości stylizacyjnych połączeń z jego udziałem jest bardzo wiele – poczynając od spodni z denimu i płóciennych bermudów, kończąc na dresach. Jeansowa koszula może być zarówno gładka i „grzeczne”, jak i z ekstrawaganckimi postrzępieniami czy przetarciami.

Jeśli chodzi o kolorystykę koszul, to może cię ograniczać jedynie wyobraźnia. Trendy na 2021 rok dopuszczają koszule we wszystkich kolorach tęczy, od dobrze znanych pasteli (błękit, seledyn, pudrowy róż) po neonowe, mocne uderzenia limonki czy karminowej czerwieni. Zadowoleni będą miłośnicy klasyki – białe modele można będzie wykorzystywać nie tylko w formalnych stylizacjach, ale też na co dzień, np. z nonszalancko rozpiętym kołnierzykiem i podwiniętymi rękawami.

Jak dbać o koszule?

Dobrej jakości koszula może służyć nam przez lata, jednak należy o nią odpowiednio zadbać. Kluczem jest przede wszystkim odpowiednie pranie. Warto całkiem poważnie potraktować oznaczenia na metkach – stosowanie się do zaleceń producenta może uratować nasz niejeden ciuch.

Symbol przekreślonego pojemnika z wodą oznacza, że ubranie można czyścić jedynie chemiczne, symbol z dłonią oznacza, że rzeczy nie wolno prać w pralce, a wyłącznie ręcznie. Liczby oznaczają maksymalną temperaturę, w jakiej można prać daną rzecz. Koszule z reguły pierze się w temperaturze 30 lub 40°C. Białe bawełniane można prać w nieco wyższej temperaturze (bawełna jest wytrzymałym materiałem, a w przypadku białych ubrań nie ryzykujemy wyblaknięcia koloru).

Zobacz też: Instrukcja dbania o koszule krok po kroku

Suszenie i prasowanie koszul?

Wymagają one szczególnego traktowania także po praniu. Jeśli nie chcesz, aby była pognieciona, po wypraniu zawieś ją na wieszaku i taką pozostaw do wyschnięcia. Podczas prasowania, podobnie jak w przypadku prania, niezbędne jest kierowanie się instrukcją z metki. Im mniej kropek na symbolu żelazka na metce, tym niższa dopuszczalna temperatura prasowania.

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo prasować koszule. Kołnierzyk powinien być rozłoży płasko na desce i prasuje się go po zewnętrznej stronie. Rozpięte mankiety prasujemy najpierw od wewnętrznej strony, potem zewnętrznej, a na końcu wokół guzików. Rękaw prasuje się wzdłuż szwu – najpierw od zewnętrznej, potem od wewnętrznej strony. Przód koszuli (stronę z guzikami) prasuje się po wewnętrznej stronie, a następnie, po odwróceniu, materiał między guzikami. Na koniec prasuje się tył koszuli – z góry do dołu.

koszule

fot. Jonathan Francisca / Unsplash

Koszula w podróży: jak o nią zadbać?

Podczas wyjazdu służbowego (na który przecież wskazane jest zabranie koszuli) czy prywatnej podróży nie zawsze mamy dostęp do żelazka. Istnieje jednak prosty i szybki trik na wyprostowanie zagnieceń ubrania bez tego urządzenia. Zamiast pary wodnej z żelazka możemy wykorzystać parę wodną po gorącym prysznicu. Kiedy rozwiesimy koszulę w zaparowanej łazience, zagniecenia wygładzą się, nadając ubraniu świeży wygląd.

Dodatki do koszuli

Koszula jest jedynie bazą dla stylizacji. Aby strój męski był kompletny, potrzebne jest uzupełnienie go o dodatki, pomagające wyrazić osobowość właściciela i jego gust. Pierwszym z ważnych dodatków są spinki do mankietów. Ich rodzaje, cena i wykonanie jest tak zróżnicowane, jak w przypadku biżuterii.

Spinki do mankietów mogą być wykonane ze srebra, złota lub metali nieszlachetnych, a ozdabiać je może kamień szlachetny (np. onyks) czy masa perłową. Najczęściej spotyka się okrągłe lub prostokątne spinki, ale mogą też przybrać bardziej ekstrawagancki kształt.

Tam, gdzie w eleganckiej stylizacji pojawia się spinka, niezbędny jest też krawat lub mucha. Najbardziej eleganckie krawaty i muchy szyte są z czystego jedwabiu. Te bardziej casualowe mogą być wykonane z bawełny lub mieszanki bawełny z jedwabiem. Mężczyźni, którzy nie boją się odważnych rozwiązań i wyróżnienia, mogą wybrać krawat z dzianiny z wyraźną fakturą.

 

Materiał partnera