Wkrótce miną dwa miesiące od tragedii, jaka rozegrała się pod Smoleńskiem.

Marta Kaczyńska – Dubieniecka udzieliła pierwszego od dnia katastrofy wywiadu.

Zdecydowałam się wyjść do mediów, bo chcę dać świadectwo. Do tej pory unikałam mediów. Teraz robię to ze względu na pamięć o rodzicach. Nie chcę milczeć – tłumaczy Kaczyńska.

W rozmowie dotyka najbardziej bolesnych momentów, które rozegrały się 10 kwietnia. Na pytanie, kto zadzwoniła do niej z informacją o wypadku, córka prezydenta odpowiada:

Nikt. Po prostu włączyłam telewizor. O śmierci rodziców dowiedziałam się z paska pod obrazem w TVN24. Dziewczynki jadły wtedy ze mną śniadanie.

Kaczyńska mówi, że nie potrzebowała psychologa. Jako że jej mąż był tamtej soboty za granicą, towarzyszyli jej przyjaciele. Marta od razu powiedziała o tragedii dzieciom:

Widziały, że jestem zdenerwowana, że płaczę. Starałam się ich nie oszukiwać. Wzięłam je delikatnie za ręce, klęknęłam i powiedziałam spokojnie: „Stało się coś złego. Rozbił się samolot. Dziadek Leszek i babcia Marylka nie żyją”. Ewa nie chciała mi wierzyć. Powiedziała potem, że uwierzyła, gdy zobaczyła dwie trumny. Martynka wciąż to trawi. Jak mantrę powtarza: „Samolot się rozbił, dziadek i babcia nie żyją”. W dzieciach jest jakaś niesamowita mądrość i dojrzałość, jeśli chodzi o sprawy ostateczne. Potem pani psycholog szkolna powiedziała mi, że Ewa czuje złość. Żal i smutek, ale też złość. Teraz jest już inna faza. Dziadkowie jej się śnią. Rozmawia z nimi. To niesamowite. Jest z nimi w jakimś przedziwnym kontakcie. Ja jestem osobą wierzącą. Też uważam, że oni gdzieś są. Czasem mam wrażenie, że są tuż, czuję ich obecność…

Marta Kaczyńska i jej mąż mówią, że tamten dzień bardzo zmienił ich życie. W rozmowie z Galą opowiadają, jak rodził się ich związek, jak radzili sobie z nieprzychylnością wielu osób, dla których taki układ był swego rodzaju mezaliansem.

O tym, jaką rodzinę dziś tworzą i jak chcą wychować dzieci, w jaki sposób Marta Kaczyńska wyobraża sobie swoją przyszłość, czy chciałaby być politykiem i jakie ma ambicje, dowiecie się z wywiadu. Znajdziecie go na stronie Gali.

Jeśli chcecie obejrzeć galerię zdjęć rodziny Marty Kaczyńskiej, wejdźcie tutaj albo kliknijcie w obrazek znajdujący się poniżej.