Młoda sztuka bywa mylnie utożsamiana z aukcjami z niską ceną wywoławczą oraz z pracami mało wartościowymi pod względem artystycznym; padają w jej stronę oskarżenia o  „psucie rynku” oraz brak selekcji przy kompletowaniu katalogu. W niniejszym artykule Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House udowodni Państwu, iż obszar Młodej Sztuki nie jest jednorodny, zaś początkowe zasady katalogów z Młodą Sztuką szybko ustąpiły rozszerzeniu tego pojęcia na inne płaszczyzny artystyczne.

Młoda Sztuka okiem Art in House

Podstawowa definicja Młodej Sztuki obejmuje te dzieła sztuki, których autorzy nie przekroczyli 35 roku życia – na co oczywiście wskazuje sama etymologia nazwy. Początkowo Aukcje Młodej Sztuki dotyczyły obrazów malowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz początkujących twórców, którzy dopiero wkraczali na komercyjny rynek artystyczny; z tego powodu ceny wywoławcze prac nie były wysokie. Był to jeden z powodów postrzegania Aukcji Młodej Sztuki jako sektora o niższym poziomie artystycznym od pozostałych; tymczasem Młoda Sztuka rządzi się innymi prawami. Przede wszystkim warto zauważyć, iż na Aukcje Sztuki Współczesnej czy Dawnej mogą pozwolić sobie na ostrzejszą selekcję: prezentowane tam dzieła sztuki dotyczą szerokiego zakresu czasowego oraz zostały stworzone przez artystów o ugruntowanej pozycji. Im mniejszy sektor, tym większe trudności w pozyskaniu dobrego katalogu, dlatego też dzieła Młodej Sztuki mogą wydawać się zróżnicowane pod względem poziomu. Pamiętajmy, że młodzi artyści dopiero kształtują swój styl i stale podwyższają techniczne umiejętności.

Zuzia Jankowska – dzieła sztuki tej artystki zobaczycie w Galerii Sztuki Art in House

Młoda sztuka czy Nowa Sztuka?

Większość Aukcji młodej Sztuki na polskim rynku nie przestrzega niepisanej zasady o twórcach, którzy nie przekroczyli 35 roku życia; kiedy prześledzimy więc oferty domów aukcyjnych dotyczących tego sektora, zobaczymy artystów w różnym wieku, o różnych etapach ścieżki artystycznej (wśród nich pojawiają się Wojciech Brewka, Renata Magda, a nawet Rafał Olbiński). Wszystkie prace z katalogów łączy relatywnie niska cena wywoławcza na jednym poziomie, jednak ceny młotkowe zawierają się w przedziale od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House prowadzi Aukcje Nowej, a nie Młodej Sztuki, gromadzącej dzieła aktualne, to znaczy stworzone w roku bieżącym lub do kilku lat wstecz. Wiek ich autora nie ma znaczenia. Selekcja przy tworzeniu katalogów aukcyjnych Art in House opiera się na zasadzie zróżnicowania tematów i stylów prac (znajdą się w nim więc zarówno obrazy olejne jak i rzeźby), przy jednoczesnej pieczy nad dobrym poziomem technicznym kompozycji. Jednym zdaniem – każdy znajdzie w ofercie coś dla siebie.

Klaudia Choma – obrazy olejne artystki można licytować na aukcjach Art in House

Obrazy do salonu, abstrakcje, rzeźby – aukcje w Art in House

Katalogi Domu Aukcyjnego Art in House kryją w sobie obrazy malowane na płótnie, papierze czy wykonane autorskimi technikami; znajdziecie w nich również grafiki oraz rzeźby. Znaczną część oferty kierujemy do osób, dla których ważny jest wystrój wnętrz, dlatego klasyczna estetyka dzieł sztuki – kompozycja, kolor i temat – czyni z nich odpowiednie obrazy na ścianę wnętrza, w którym przebywamy. Jeżeli więc szukacie współczesnego dzieła sztuki, które zaspokoi wasz artystyczny gust, zapraszamy na aukcje sztuki do Domu Aukcyjnego Art in House. Oferujemy również sprzedaż obrazów online – nie musicie osobiście uczestniczyć w aukcji, możecie licytować za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu. Zapewniamy Was, że kupowanie sztuki to najłatwiejsza rzecz pod słońcem!

 

Materiał partnera