Co niszczy rzęsy?

Rzęsy pełnią nie tylko ważne funkcje ochronne, ale są najlepszą ozdobą naszych oczu. Na górnej powiece rośnie około 150-200 rzęs, a na dolnej od 50 do 150. Jeśli gubimy jeden lub dwa włoski dziennie, to nie musimy się martwić. Wypychanie starych rzęs przez nowe to proces całkowicie naturalny. Ich nadmierne wypadanie może świadczyć nie tylko o nieprawidłowej pielęgnacji, ale także o poważnych chorobach. Warto więc zasięgnąć porady lekarskiej, żeby wykluczyć m.in. zaburzenia hormonalne czy choroby tarczycy.

Zanim zaczniesz stosować preparaty do pielęgnacji i odbudowy rzęs, wyeliminuj zabiegi i nawyki, które wpływają na pogorszenie ich kondycji. Przyjrzyj się krytycznie swojej kosmetyczce. Być może stosujesz nieodpowiednie preparaty do demakijażu (np. zawierające alkohol). Pamiętaj, że okolice oczu są bardzo wrażliwe. Nigdy nie kładź się spać w make-upie! Robiąc demakijaż, nie pocieraj oczu zbyt mocno, lecz pozwól, żeby kosmetyk delikatnie rozpuścił makijaż. Staraj się także unikać kosmetyków wodoodpornych, które nie tylko ciężko się zmywają, ale także wysuszają rzęsy oraz skórę wokół oczu.

Zniszczone rzęsy to również efekt zabiegów upiększających. Pozwól swoich rzęsom się zregenerować! Na pewien czas ogranicz lub całkowicie odpuść stosowanie zalotki, przedłużanie czy zagęszczanie. Pamiętaj, żeby doklejać rzęsy wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

Osłabione rzęsy to także skutek niewłaściwej diety. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak to, co jemy, wpływa na stan naszej skóry, włosów, paznokci i rzęs. Wzbogać swoją dietę o świeże warzywa i owoce, nabiał oraz produkty pełnoziarniste zawierające błonnik i łatwo przyswajalne węglowodany.

Domowe sposoby na poprawę wyglądu rzęs

Olejek rycynowy
To preparat najczęściej stosowany do domowej pielęgnacji rzęs i brwi. Olejek można nakładać za pomocą palców lub szczoteczki. Podczas aplikacji uważaj, żeby płyn nie dostał się do oczu. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach może uczulać lub podrażniać skórę. Przed pierwszym zastosowaniem warto więc nałożyć odrobinę płynu np. na przedramię, obserwując, czy na skórze nie zachodzą żadne niepokojące zmiany.

Zielona herbata
Zielona herbata, jako świetny antyoksydant, zapobiega kruszeniu i wypadaniu rzęs. Torebkę zielonej herbaty zaparz w ciepłej, ale nie wrzącej wodzie. Następnie rozprowadź płyn na rzęsach za pomocą szczoteczki.

Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek wzmacnia i zagęszcza rzęsy. Ostrożnie rozprowadź jej niewielką ilość od nasady po końce rzęs. Uważaj, żeby nie dostała się do oka!

Specjalistyczne produkty do pielęgnacji – serum do rzęs

Domowe sposoby na wypadanie rzęs mogą być niewystarczające. Wówczas warto sięgnąć po profesjonalne produkty do pielęgnacji zawierające unikalną formułę, która skutecznie wydłuża, pogrubia i wzmacnia rzęsy. Najważniejsze składniki znajdujące się w preparatach wzmacniających rzęsy (takich jak np. serum Biotebal to: bimatoprost, czyli składnik hamujący proces wypadania; biotyna, czyli witamina H (B7) stymulująca wzrost nowych rzęs; pantenol (prowitamina B5) pogrubiająca włos i chroniąca przed uszkodzeniami; peptydy i polisacharydy, które nawilżają i wzmacniają włókna włosów oraz ekstrakty ze świetlika lekarskiego i pestek dyni.

Pamiętaj jednak, że żadna kuracja nie zapewni natychmiastowych efektów. Jeśli chcesz mieć zdrowe i piękne rzęsy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Stosuj specjalistyczne preparaty do pielęgnacji rzęs przynajmniej przez 3 tygodnie, a zobaczysz, że systematyczność się opłaca!