W piątek skazano na dożywocie dwóch 16-latków w Wielkiej Brytanii, którzy zostali skazani w zeszłym roku za zamordowanie transpłciowej nastolatki Brianny Ghey.

Król Karoll III widziany po raz pierwszy od informacji o diagnozie

Rodzina Scarlett Jenkinson przerywa milczenie

Sędzia Amanda Yip ujawniła przed sądem w Manchesterze, że Scarlett Jenkinson i Eddie Ratcliffe zostali skazani za morderstwo Ghey, która  biały dzień został śmiertelnie dźgnięty nożem w głowę, szyję i klatkę piersiową.

Sędzia wydał wyrok, powiedział, że Ratcliffe i Jenkinson odsiedzą minimalną karę odpowiednio 20 i 22 lat, zanim będą mogli ubiegać się o zwolnienie warunkowe, jak podaje NBC News. Odsiedzą karę w zakładzie karnym dla nieletnich, a następnie w wieku 18 lat zostaną przeniesieni do więzienia dla dorosłych.

Zostaniesz zwolniony, jeśli w przyszłości zostanie ustalone, że nie stanowisz już zagrożenia. Oboje braliście udział w brutalnym i zaplanowanym morderstwie o charakterze sadystycznym, a drugorzędną motywacją była wrogość do Brianny ze względu na jej transpłciową tożsamość – powiedziała Amanda Yip według NBC News.

Esther Ghey, mama zamordowanej nastolatki trans Fot. PHIL NOBLE / Reuters / Forum

Jak podaje NBC News, sędzia tłumaczyła, że Jenkinson otrzymała dłuższy wyrok, ponieważ kierowała planem i cieszyła się z zabicia dziewczyny. Prokuratorzy ujawnili SMS do Ratcliffe’a: „Jestem podekscytowany sobotą”, na co on odpowiedział: „Dlaczego?” zanim powiedział, że o tym zapomniał.

Scarlett Jenkinson Fot.www.dailymail.co.uk

Według The Guardian, dodatkowe szczegóły na temat Jenkinson wyszły także na światło dzienne po ujawnieniu jej nazwiska, w tym fakt, że to ona zainicjowała rozmowy na temat Gheya z Ratcliffe’em.

Aneta Glam załamana! Zaginął jej ukochany kot. Porównuje się do rodzin, którym porwano dzieci

W jednej wiadomości do Ratcliffe’a z 15 grudnia 2022 r. Jenkinson napisała: „Mam obsesję na punkcie kogoś, kogo znam, ale nie darzę jej uczuciem… Nazywa się Brianna… Nie wiem, jak to wyjaśnić”. Zasugerowała Ratcliffe też, żeby zabił dziewczynę w Linear Park.

Oboje nie przyznali się do zamordowania Ghey, ale w grudniu 2023 roku zostali skazani za jej morderstwo.

Partnerka Popka zabrała głos! Informuje, że artysta przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Rodzina Jenkinson napisała w oświadczeniu dla Independent UK:

Wszystkie nasze myśli są z Brianną i jej rodziną. Ostatnie 12 miesięcy przekroczyły nasze najgorsze koszmary, kiedy uświadomiliśmy sobie brutalną prawdę o działaniach Scarlett. 

Według NBC News, matka Ghey powiedziała w oświadczeniu dla sądu, że „są chwile, gdy jest mi ich żal, ponieważ zrujnowali sobie życie, ale muszę pamiętać, że nie okazali empatii Briannie, kiedy zostawili ją krwawiącą na śmierć po ich przemyślanym i brutalnym ataku, którego dokonano nie dlatego, że Brianna zrobiła coś złego, ale po prostu dlatego, że jedna nienawidziła osób trans, a druga myślała, że będzie fajnie”.

Uważacie, że wyrok jest adekwatny dla jeszcze niepełnoletnich osób? W Polsce też powinny być takie wyroki?