21-letni Florian jako osoba transpłciowa przez rok toczył walkę przed sądem o uzgodnienie płci w dokumentach. By żyć w zgodzie ze sobą, musiał pozwać własną matkę, aby ten proces wygrać. O całej historii dowiedzieliśmy się z reportażu Piotra Jaconia dla TVN24.

Maura Murray tajemniczo zaginęła 20 lat temu! Już jej nie było, kiedy policja przyjechała na miejsce….

Florian walczył o uzgodnienie płci

Wydawać by się mogło, że żyjemy już w na tyle rozwiniętym społeczeństwie, że uzgodnienie płci w dokumentach jest tylko formalnością. Okazuje się, że nie. Aby w świetle polskiego prawa skorygować przypisaną podczas narodzin płeć, osoby transpłciowe muszą przebyć wymagającą ścieżkę prawną. Tak jak Florian jest konieczność pozwania własnych rodziców.

Muszę iść do sądu, być jego wrogiem, przynajmniej przez chwilkę. To państwo nas nie lubi, bo zmusza nas do takich upokarzających rzeczy – mówiła gorzko mama Floriana, Agata.

To pierwsza taka rozprawa w Polsce. Florian oraz jego mama podkreślali wiele razy, że to bardzo trudna i bolesna dla nich walka przed sądem:

Upokorzenie, ale przede wszystkim egzamin, jako matki, kiedy musiałam stanąć naprzeciwko mojego dziecka, po drugiej stronie, to było trudne – mówi Agata, mama Floriana.

Nowe informacje ws. zabójstwa 27-letniej Anastazji. Znaleziono ważny dowód w sprawie

W postępowaniu 21-latka był obecny Rzecznik Praw Obywatelskich, który uważa, że stawanie naprzeciwko swojego rodzica na sali sądowej uderza w godność uczestników postępowania. Mimo tego chłopak był bardzo wdzięczny za to, że ma wsparcie Rzecznik Praw Obywatelskich:

Daje mi to poczucie bezpieczeństwa, że mimo tego, że jestem już na dalekim etapie, jeżeli chodzi o postępowanie sądowe, to w każdej chwili mam dodatkową opiekę prawną – podkreśla Florian.

Podczas procesu sąd odrzucił wniosek matki, by mogła usiąść obok syna oraz prośbę 21-latka, żeby zwracano się do niego, używając męskich zaimków. Sędzia podkreśliła, że nie wpływają na to żadne uprzedzenia, tylko obowiązuje ją kodeks cywilny.

16-latkowie skazani na DOŻYWOCIE za zabicie dziewczyny trans. Rodzina skazanej zabrała głos

Na szczęście finał postępowania o uzgodnienie płci okazał się pozytywny. Po roku walki 8 lutego 2024 roku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zapadł wyrok, w którym sąd uwzględnił jego powództwo w tej sprawie.

Czy po tym wszystkim dalej osoby chcące żyć w zgodnie same ze sobą będą musieli pozywać swoich rodziców?