Wybierając materac, musimy wziąć pod uwagę kilka właściwości produktu. Wśród nich znajduje się rozmiar – odpowiednia szerokość zapewni nie tylko dopasowanie do metrażu sypialni, ale i komfortowy sen. Jakie rozmiary będą dla Was najodpowiedniejsze? Dowiesz się z tego artykułu!

Jak zadbać o spokojny sen we dwoje?

Spanie z drugą osobą powinno skłonić Cię do kupna materaca odpowiedniego dla pary. Warto zwrócić uwagę na te modele, które mają właściwości rehabilitacyjne i zapewnią spokojny sen. Drugą istotną kwestią jest również to, w jaki sposób śpi nasz partner – jeśli wierci się w nocy i nie może znaleźć sobie pozycji, również i to powinnaś wziąć pod uwagę.

Wybór wygodnego, odpowiedniego materaca to wybór nie tylko jakości snu, ale także jakości naszego życia. To od tego, czy jesteśmy wyspani i wypoczęci, w dużej mierze zależy nasze codzienne samopoczucie. Zaburzenia snu powodują poważne problemy – chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, wyraźny spadek wydajności pracy, pogorszenie się pamięci czy koncentracji. Oczywiście powodów kłopotów ze snem może być mnóstwo, począwszy od nieodpowiedniego zaciemnienia pomieszczenia, w którym śpimy, przez stres w ciągu dnia, aż do wiercącego się obok partnera, który nas wybudza. Pierwszym krokiem w rozwiązaniu tych problemów jest kupno materaca, który tłumi drgania czy charakteryzuje się naciskiem punktowym. Nie bez znaczenia pozostaje również szerokość produktu.

Jaki materac sprawdzi się dla pary?

Materac idealny dla pary powinien mieć odpowiednie wymiary. Na rynku dostępne są modele takie jak: materac 140×200materac 160×200 czy też materac 180×200. Jak więc widać, długość stanowi wartość stałą – przyjmuje się, że dorosły człowiek, aby mógł się wyspać, musi mieć materac o długości minimum dwóch metrów. To szerokość jest wartością zmienną – minimalna szerokość materaca dla pary to 140 centymetrów. 180 centymetrów szerokości powinno pozwolić na bardzo komfortowy sen, z dużą swobodą ruchów i możliwością wyboru najodpowiedniejszej pozycji, bez konieczności zmiany ułożenia przez śpiącą obok osobę.

Warto jednak mieć na uwadze, że wybierając materac dla pary, powinnaś rozważyć także inne kwestie, nie tylko rozmiar danego modelu. To, że Twój partner się wierci, może wynikać z naturalnego sposobu, w jaki śpi, ale może być też wynikiem pewnych dolegliwości. Zwróć uwagę na materace, które zadbają o odciążenie kręgosłupa i rozluźnienie mięśni. Taki modelem jest na przykład materac Hilding Salsa, który wypełniony jest pianką Flexifoam. Będzie to znakomity wybór dla osób, którym dokuczają problemy z kręgosłupem, bólami mięśniowymi. Pianka wspiera partie ciała, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb różnych odcinków kręgosłupa czy różnych mięśni. Co więcej, wierzchnią warstwę wkładu materaca tworzy termoelastyczna pianka Visco, która w idealny sposób dopasowuje się do krzywizn anatomicznych ciała. Taki materac sprawdzi się także u par, w których występuje znaczna różnica w wadze czy wzroście partnerów.

Ciekawe są również modele marki Curem – to z kolei materace hybrydowe. W ich konstrukcji wykorzystano zarówno piankę, jak i system sprężyn – takie połączenie zapewnia doskonałe podparcie, minimalizuje nacisk i drgania. Dzięki temu ruchy partnera przestaną Cię wybudzać. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli na przykład z uwagi na ustawność pokoju możesz pozwolić sobie tylko na materac o szerokości 140 centymetrów.

Śpiąc z partnerem, możemy też zetknąć się z problemem wytwarzania przez niego dużej ilości ciepła w nocy. W efekcie obydwoje budzicie się zgrzani. W modelu SleepMed Supreme Plus zastosowano piankę Celsius® – Waterlilly, której cechą jest absorpcja nadmiaru wilgoci. Produkt jest znakomicie wentylowany. Ma to też dodatkową zaletę – kiedy w materacu nie gromadzi się wilgoć, nie ma w nim też środowiska do rozwoju drobnoustrojów, roztoczy. Dzięki temu produkt ten jest idealny dla astmatyków i alergików.

Wybierając materac dla pary, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby odnośnie snu obu osób. Różne czynniki wpływają na nasz sen. Pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko ilość godzin przesypianych w ciągu doby, ale także to, czy śpisz w pełnym cyklu, czy zapadasz w sen głęboki itd. Jeśli będziesz wybudzać się co chwilę, nawet 8 godzin nie zapewni Ci odpowiedniego wypoczynku. Materac, który pozwoli się dobrze wyspać prawi, że jakość Twojego życia znacząco wzrośnie.

 

Materiał partnera