8 maja rozpoczął się 71. Festiwal Filmowy w Cannes. Po serii skandali seksualnych w Hollywood, organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na podkreślenie roli, jaką odgrywają kobiety w przemyśle filmowym. W niedzielę 13 maja, w symbolicznym geście, po czerwonym dywanie przeszły 82 kobiety związane z branżą filmową.

Dlaczego akurat 82? Otóż, tylko tyle kobiet dostało dominację do statuetki Złotej Palmy od samego początku istnienia festiwalu w Cannes! Dla porównania – jak dotąd do nagrody było nominowanych aż 1688 mężczyzn.

Cieszy fakt, że w Jury w tym roku zasiadło więcej kobiet. Przewodniczącą wybrano, znaną ze swojej walki z molestowaniem seksualnym, australijską aktorkę Cate Blanchett. Obok niej w zdominowanym przez kobiety Jury (5 kobiet, 4 mężczyzn) znalazły się także aktorki Kristen Stewart, Léa Seydoux, reżyserka Ava DuVernay oraz piosenkarka Khadja Nin. Intencją organizatorów było też docenianie coraz większej liczby kobiet – twórczyń. Jednak, jak podkreśla Blanchett, zmiany te wydarzą się na Festiwalu, ale nie „z dnia na dzień”.

„Kilka kobiet bierze udział w konkursie i nie znalazły się tam ze względu na swoją płeć, ale z powodu wysokiej jakości swojej pracy, my zaś będziemy je oceniać jako reżyserki, tak jak powinniśmy” – powiedziała Blanchett na konferencji prasowej, jak donosi The Guardian.

Oto garść faktów dotyczących obecności kobiet na festiwalu w Cannes – sytuację przeanalizowała firma ShopAlike:

Największe gwiazdy Hollywood protestują na Festiwalu w Cannes

• Zaledwie 11 z 268 nagrodzonych reżyserów w historii Cannes to kobiety (4%).
• W ostatnich 71 latach tylko 4 ze 111 nominacji do nagród za Najlepszą Reżyserię lub Scenariusz zostało przyznane kobietom (3.5%).
• Spośród 1790 nominowanych reżyserów od 1946 roku, 84 było kobietami (4.7%).
• Tylko 12 kobiet było przewodniczącymi jury (67 mężczyzn).
• Dopiero po 19 latach od istnienia festiwalu pojawiła się pierwsza żeńska przewodnicząca jury – była nią Olivia de Havilland.

Czy branża filmowa ma szansę na większą obecność kobiet? Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja Festiwalu w Cannes będzie dowodem na to, że tak.

Dowiedz się więcej na: ShopAlike.pl