Bennifer znowu pojawiła się w przestrzeni publicznej, podobnie jest „Seks w wielkim mieście”, a dziewczyny znowu noszą dżinsy z niskim stanem, co jeszcze niedawno były totalnym kiczem. To oficjalne: lata 2000 wracają!

Trendy lat 2000.

Sarah Jessica Parker odświeża KOSZMARNY trend! Lata 2000 wracają na dobre?

Pojawiło się mnóstwo hasztagów #Y2KAesthetic i #Y2Kfashion na Instagramie i Tik Toku. Ten trend przywołał wspomnienia millenialsom, które nie są najlepsze. Jeden z użytkowników Twittera napisał w punkt, o co chodzi:

Widząc, że wszyscy ubierają się w trendy z lat 2000 dla zabawy lub mody, w rzeczywistości wywołuje u mnie wiele problemów związanych z wizerunkiem ciała i zaburzeniami odżywiania. Wiem, że to niczyja wina, ale chciałbym, aby ludzie zrozumieli, że wysokość fatfobii w tej epoce mody była prawdopodobnie najgorsza w historii – czytamy.

W tamtych latach wszystkie gwiazdy były niewyobrażalnie szczupłe i nosiły tzw. biodrówki. Nie było mowy, aby zobaczyć grubszą celebrytkę w mediach. Młode dziewczyny były zafascynowane reality-show o Paris Hilton i Nicole Richie.

W tamtym momencie nastąpił duży wzrost dostępu do Internetu. Aż 61,8% amerykańskich gospodarstw domowych miało komputer. Media społecznościowe dopiero raczkowały – wówczas popularne były: LiveJournal, Myspace i Tumblr.

Kiedy myślę o latach 2000, myślę o społecznościach LiveJournal i Tumblr, które były bardzo pro-ana (anoreksja psychiczna) – mówi redaktor naczelny Fashionist Tyler McCall.

Branża modowa odegrała ważną rolę w fatfobii. Youtuberka, Angela Benedict dwa miesiące temu nagrała film „Toksyczne zaburzenia odżywiania Y2K nie są inspiracją„.

Nie przytyłam. Dlaczego tak patrzę? Dlaczego mój brzuch się wylewa? Dlaczego moje biodra wystają? To tak, jakby ubranie zostało skonstruowane w taki sposób, że twoje ciało wyglądało na zniekształcone – tłumaczy Angela o latach 2000.

Benedykt zdała sobie sprawę, że ma zaburzenia odżywiania dopiero w wieku 40 lat.

Kim Kardashian i Paris Hilton znowu szaleją! Tak imprezowały 20 lat temu

Trendy w modzie Y2k z naciskiem na dżinsy z niskim stanem, wyeksponowane stringi i małe koszulki były jak celebracja bardzo specyficznego typu ciała, który zwykle występuje u nastoletnich dziewcząt. Pogoń za trendami doprowadziła, że dziewczyny nieświadomie starały się doprowadzić swoje ciało do nierealistycznych rozmiarów. Media wspierały to przesłanie, konsekwentnie promując szczupłe gwiazdy jako standard piękna. W tym samym roku Mary-Kate Olsen poszła na odwyk z powodu zaburzenia odżywiania. Co najgorsze wówczas w mediach istniał tylko białe kobiety, ponieważ kolorowe genetycznie mają inne kształty. Dzisiaj mówią: „Byłyśmy albo grube, albo nie istniałyśmy”. 

Mary Kate Olsen i Ashley Olsen

Marta Wiœniewska Fot. Mikulski/AKPA