Król Karol III ma nowoczesne podejście do nadchodzącej koronacji. Według najnowszych informacji z Wysp Brytyjskich następca Elżbiety II nie zamierzy kultywować tradycji i wprowadza wiele zmian.

Koronacja Karola III

Chociaż oczekuje się, że 73-letni król zostanie koronowany w przyszłym roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie, gdzie od 1066 r. koronowani są brytyjscy władcy, podobno planuje zmniejszyć długość ceremonii i listę gości, a także niektóre starożytne rytuały i bogaty dress code widziany podczas ceremonii jego matki, królowej Elżbiety w 1953 roku.

Znana jest data koronacji króla Karola III, „Do tego czasu może się wiele wydarzyć”

Według gazety The Mail „Operacja Golden Orb” będzie świadkiem koronacji Karola podczas godzinnej ceremonii przed 2000 gości, co oznacza poważne odejście od precedensu ustanowionego podczas trzygodzinnej koronacji królowej, w której wzięło udział 8000 gości. Nowy król podobno planuje również zlikwidować rytuały, takie jak tradycyjne wręczanie monarsze sztabek złota i zlikwidowanie Sądu Roszczeń (w celu ustalenia obowiązków koronacyjnych dla członków szlachty) w okresie poprzedzającym wielkie wydarzenie.

Ponieważ 70 lat temu książę Filip kierował znaczną częścią organizacji historycznej koronacji królowej, następca tronu książę William podobno odegra ważną rolę w pomocy ojcu w planowaniu ceremonii. Może to obejmować bardziej „luźny” strój bez szat koronacyjnych – gronostajowych, aksamitnych płaszczy.

„Żadnych szat koronacyjnych. Oddaj je do muzeum, do którego należą” – powiedział „The Post” podpułkownik Anthony Mather, który jest zaangażowany w plany. „To nie będzie tweedowa marynarka i para dżinsów, ale smoking lub garnitur.”

The Mail donosi, że koronacja króla Karola III będzie również „bardziej zróżnicowana religijnie i kulturowo”, aby sprostać współczesnemu światu. Król nie zmieni strojów w ciągu dnia, jak to zrobiła jego matka, a sam język programu „zostanie dostosowany tak, aby był zrozumiały dla bardziej nowoczesnej publiczności” – podało źródło The Mail.

„Król zrezygnował z wielu elementów koronacji w uznaniu, że świat zmienił się w ciągu ostatnich 70 lat” – dodał inny informator.

Król Karol III: Niekontrolowane wybuchy złości i zwolnienie prawie SETKI pracowników

Jednak publiczność wciąż może spodziewać się klasycznych, bajkowych atrakcji. Oczekuje się, że Charles pojedzie w pojeździe Gold State Coach, niedawno odnowionym z okazji Platynowego Jubileuszu Królowej, podczas ceremonii transmitowanej przez telewizję, podobnie jak wcześniej jego matka. Rodzina królewska wyjdzie na zewnątrz, by wesprzeć ostatni i najbardziej formalny krok wstąpienia Karola jako suwerena.

, Credit line: James Whatling / The Mega Agency / Forum

, Credit line: Jonathan Brady / PA Images / Forum