Wystarczy kilkunastominutowa rozgrzewka. Przy niedużym wkładzie własnym zyskujesz szereg korzyści, które odmienią nie tylko Twoje ciało, ale także umysł. Poznaj każdą z nich.

Bieganie – poznaj korzyści!

Korzyść numer 1: poprawa układu kostnego i mięśniowego

Regularne treningi biegowe angażują niemal wszystkie mięśnie ciała, wzmacniając je i usprawniając ich pracę. Podobnie rzecz ma się z funkcjonowaniem układu kostnego. Bieganie to dyscyplina, która wpływa korzystnie na całe ciało.

Korzyść numer 2: lepszy sen

Osoby, które regularnie biegają, są bardziej wypoczęte o poranku i zapadają w głębszy sen, a nocny wypoczynek jest bardziej wartościowy. Dlatego też ta forma aktywności fizycznej może być zalecana osobom, którym zależy na poprawie jakości snu i na zażegnaniu problemów z zasypianiem. Jest to zdecydowanie lepsza metoda niż spędzanie wieczoru przed ekranem telewizora lub komputera.

Korzyść numer 3: smuklejsza sylwetka

Bieganie to świetny sposób na podkręcenie metabolizmu i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście tylko wtedy, gdy zachowa się regularność treningów i podejdzie z głową do diety. W momentach kryzysowych, gdy musisz sięgnąć po coś słodkiego, a jesteś na diecie redukcyjnej, dobrym pomysłem może być 6Pak Yummy, smaczne kawałki owoców, będące zdrowszą alternatywą dla słodyczy, niezawierającą cukru.

Korzyść numer 4: mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych

Udowodniono, że bieganie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na nowotwory, cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy choroby wieńcowe. Truchtanie na świeżym powietrzu wzmacnia mięsień sercowy, obniża ciśnienie krwi, normuje poziom cukru we krwi oraz rozładowuje stres.

Korzyść numer 5: zwalczanie stresu i uwolnienie endorfin

Bieganie ma również pozytywny wpływ na samopoczucie. Pozwala pozbyć się negatywnej energii, rozładować frustrację i złość. Biegając możesz pobyć sam, skupić się na posłuchaniu audiobooka czy ulubionej muzyki. Wysiłek fizyczny zostanie nagrodzony dawką endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Korzyść numer 6: zwiększenie wiary we własne możliwości

Dzięki aktywności fizycznej i stawianiu sobie celów sportowych możesz bardziej uwierzyć w siebie i w to, że uda Ci się również w innych dziedzinach życia. Liczy się upór, konsekwencja, wytrwałość i pracowitość. Rozwinięcie tych cech ma przełożenie na życie zawodowe (na przykład rozwój własnego biznesu) czy życie prywatne.

Korzyść numer 7: zapobieganie depresji i spadkom nastroju

Bieganie ma doskonały wpływ na zdrowie psychiczne. Nie tylko dotlenia, ale również uwalnia od nadmiaru stresu i poprawia samoocenę. Tym samym niweluje początkowe stadia depresji. Regularny ruch jest niezbędny do utrzymania dobrostanu psychicznego i równowagi wewnętrznej. Możliwość wyjścia z domu i spędzenia czasu w przyjemnych okolicznościach przyrody znacząco poprawia nastrój i pomaga pozbyć się czarnych myśli. Jest też miłą odskocznią od szarej codzienności, spędzonej w biurze lub w domu.