Brak pomysłu na rodzinny wyjazd? Przedstawiamy Ci miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!

Szlak Orlich Gniazd – owiany aurą tajemniczości i przesiąknięty duchem historii teren leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową, zwany Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Kolebka naszej kultury, gdzie o zabytki łatwiej niż w każdej innej części kraju, położona jest pośród przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem.

Trochę historii


Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, które chronić miały szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. W XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego na pograniczu polsko-czeskim, często w miejscu drewnianych grodów, wybudowano szereg warownych zamków w celu zabezpieczenia ówczesnej stolicy – Krakowa i ochrony granic państwa. Powstał w ten sposób system obronny zamków, uzupełniony niewielkimi strażnicami, ufortyfikowanymi klasztorami i kościołami.

Szlak obejmuje teren Ojcowskiego Parku Narodowego który jest prawdziwą gratką dla entuzjastów fauny i flory.

Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd
Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu, foto Tomasz Gebuś

Swoją podróż rozpocznij od wizyty w Częstochowie, która kojarzona jest głównie z klasztorem jasnogórskim. Następnie udaj się do Olsztyna i Babolic, które oddalone są zaledwie o parę kilometrów. W Olsztynie koniecznie zobacz Ruchomą Szopkę, nad która od prawie 15 lat pracuje Jan Wiewiór. Wybierz się także na wędrówkę po średniowiecznym zamku, który powstał w połowie XIV wieku. Po drodze odwiedź Mirów, gdzie znajdują się słynne ruiny. Kierując się na zachód dotrzesz do Morska, gdzie na wzgórzu wśród gęstwiny drzew ukryte są mury zamku Bąkowiec, a udając się w dalszą drogę Szlakiem Orlich Gniazd dotrzesz do Ogrodzieńca. Będąc tam obowiązkowo wybierz się do słynnego Parku Linowego. W parku są dwie trasy: czerwona, długa na 390 metrów trasa dla dorosłych oraz zielona – dla dzieci. Jest to doskonała zabawa zarówno dla tych młodszych, jak i starszych!Kierując się dalej na zachód trafisz do Pilicy. Podążając dalej trasą Szlaku dotrzemy do Smolenia, Bydlina, Rabsztyna i Pieskowej Skały, gdzie znajduje się najsłynniejszy ostaniec wapienny liczący ok. 25m. znany jako Maczuga Herkulesa. Zwieńczeniem jest wizyta w Krakowie.

Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd
Zamek w Ojcowie, foto Tomasz Gebuś

Jura Krakowsko-Częstochowska,to również obszar bogaty w jaskinie. Pięć z nich jest dostępnych dla turystów. Najczęściej odwiedzane to Jaskinia Łokietka oraz licząca 975 metrów Jaskinia Wierzchowska. Pozostałe, które warto zobaczyć to: Nietoperzowa w Jerzmanowicach, Głęboka przy Górze Zborów oraz Ciemna w Ojcowie.

Przekonaj się sam!

Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd
Góry Towarne gm. Olsztyn, foto Tomasz Gebuś

Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd
Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu, foto Tomasz Gebuś
Jeśli zafascynował Cię Szlak Orlich Gniazd, i chciałbyś na własne oczy przekonać się
o jego wyjątkowości, mamy dla Ciebie konkurs!

NAGRODA GŁÓWNA:


Weekend dla rodziny (4 osoby, piątek – niedziela) przygotowany w gospodarstwie agroturystycznym Pod Aniołami w Olsztynie + wspinaczka, tyrolska i wejście do jaskini dla wszystkich osób, które ze sobą zabierzesz pod opieką firmy Horizont.

Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd
Wznieś się na wyżyny!
Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd
Wznieś się na wyżyny!
Pozostałe nagrody to:
(lornetka, urządzenie GPS, zestaw kart i kości do gry, albumy fotograficzne,
mapy i przewodniki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej)
ABY ZAWALCZYĆ O NAGRODY WYSTARCZY, ŻE NAPISZESZ:

Które z miejsc chciałbyś odwiedzić i dlaczego?
Wypowiedzi (max 300 znaków) ślij na adres szlakorlichgniazd2@marquard.pl

Czekamy do 28 października!

Organizatorem Konkursu jest voyage.pl

A jeśli chcesz aby Twoi znajomi poznali Szlak Orlich Gniazd, udostępnij to na swoim profilu na Facebooku. Niech wiedzą!

Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd
Patronem Akcji jest Polska Organizacja Turystyczna
przy współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich
Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd

POT ogłasza co roku konkurs na najlepszy produkt turystyczny. Zwycięzcom tego konkursu przyznawane są Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej. Szlak Orlich Gniazd jest odznaczony Złotym Certyfikatem w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny POT.

Rodzinny wyjazd Szlakiem Orlich Gniazd