W sieci można już oglądać klip do piosenki Sabotaż Honoraty Skarbek – Honey.

Wideo zostało nakręcone kilkanaście tygodni temu. Wziął w nim udział sam Zombie Boy – pokryty tatuażami model, który przy okazji nagrywania klipu pojawił się w Polsce.

Jak pisze Honorata na swoim blogu, Sabotaż jest dla niej bardzo ważnym utworem. To piosenka z przesłaniem (cytujemy dosłownie z bloga Honey):

Piosenka dedykowana jest dla wszystkich tych, którzy próbowali kiedykolwiek wprowadzić SABOTAŻ w moje życie, chcieli podejmować za mnie decyzje, nie biorąc pod uwagę moich potrzeb czy sugestii, kierować mną i mówić co mam robić, nie patrząc w ogóle na to czy jest to zgodne z moimi wartościami i z tym co chcę osiągnąć bądź zrobić. To właśnie z tego powodu to najważniejsze piosenka na moim albumie, z dnia na dzień staje się coraz bardziej świadoma swojej drogi muzycznej i zauważam wiele błędów, które popełniłam, ale to tylko nauczki na przyszłość. Ma też drugie dno- powinna dodawać siły, otuchy i wiary we własne możliwości.

Każdy z nas ma w sobie swoistego rodzaju „wewnętrznego krytyka\”, który sabotuje nasze marzenia, dążenia itd. Po myśli \”chciałbym coś zrobić\” pojawia myśl \”ale na pewno mi się nie uda- nie mam dość szczęścia, wiedzy, zapału czy pieniędzy\”. Jest również w okół nas wiele ludzi, którzy stają na naszej drodze, próbują podcinać nam skrzydła, starają się nas ograniczyć. Takie jednostki sabotują nasz świat, nasze pomysły, ale nigdy nie wolno się poddawać i trzeba walczyć o swoje marzenia. Każdy z nas jest panem swojego życia. W teledysku Zombie Boy uosabia postać przeciwnika napawającego zwątpieniem, który pojawia się niespodziewanie w różnych trudnych momentach i sprawia, ze tracimy wiarę w siebie, we własne możliwości – to taki symboliczny wróg.

Teledysk pokazuje, że trzeba znaleźć w sobie siłę, samodzielnie lub z pomocą najbliższych, żeby stawić mu czoła, i wyjść na przeciw! Taniec symbolizuje metaforyczną walkę. W video występuje również wiele symboli oznaczających poznanie \”wroga\” i oswojenie go. Zwątpienie \”czai się\” na nas (tajemnicze ujęcia Zombie Boya w ciemnej scenerii), a my czujemy się niezdatni do wykonania jakiegokolwiek ruchu (skrępowanie nóg i rąk linami), następnie podskakiwanie Zombie Boy’a w kolorowej marynarce przedstawia przezwyciężenie nieuchwytnego wroga, a my po uwolnieniu się od strachu (rozwiązywanie liny, wypuszczanie białego gołębia- symbol pokoju) i po oczyszczeniu się z niego (deszcz, woda) odczuwamy siłę, pozytywną energię i chęć do działania, patrzymy pozytywnie w przyszłość (huśtawka). Finał teledysku – pękanie szyby dzielącej mnie od jej Zombi Boya, po tym jak przestałam się go bać, podkreśla uwolnienie się od wszystkich problemów, rozbicie zwątpienia, oznacza siłę.

Teledysk opowiada o walce w własnymi słabościami, strachem, o tym że nie można się im poddawać i rezygnować ze swoich marzeń, nie wolno tracić nadziei \”Od jutra będą znów nowe dni, lepsze dni. Wierze w to z całych sił\”; \’Nigdy więcej nie chce się bać, teraz wszystko mogę przetrwać\”. W piosence pojawiają się symboliczne zwroty \”Czym prędzej zmyć muszę to z całej siebie\” stąd w klipie woda, która ma zmyć wszystkie negatywne aspekty z naszego życia, z którymi chcemy skończyć.

Przedstawienie walki z własnym lękiem i słabością jest pokazane jako prawdziwa wojna \”życie na linii ognia\”, \”strzały\” itd. Wywołało to u mnie\”wojskowe\” skojarzenia – stąd przygotowania do walki wyglądają trochę jak wojskowa odprawa, wybrana mroczna lokalizacja ma się kojarzyć z bunkrem, a stylizacje mają nieco militarnych akcesoriów (wojskowe buty, nieśmiertelniki, barwy wojenne).

A teraz fotki i teledysk. Oglądajcie i oceniajcie.

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż

\"Sabotaż