Antykoncepcja awaryjna nie jest dostępna „z urzędu” dla każdego – by ją kupić, potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta. Może być to oczywiście lekarz ginekolog, choć na szczęście nie jest to jedyna opcja, gdyż pomocny może być również lekarz innej specjalizacji, w tym lekarz rodzinny. Jeśli kobiecie potrzebna jest tabletka „dzień po”, recepta online również jest opcją, z której może skorzystać. Co należy wiedzieć o powyższych możliwościach, ich zaletach i wadach?

Skąd wziąć receptę na tabletki antykoncepcyjne i awaryjne?

W Polsce do zakupu antykoncepcji hormonalnej, w tym również antykoncepcji awaryjnej, uprawnia wyłącznie wystawiona przez lekarza recepta. EllaOne i Escapelle nie mogą być zatem kupione w aptece przez każdego w dowolnej chwili. Bywa to nieco kłopotliwe, biorąc pod uwagę fakt, że skuteczność ich działania ściśle powiązana jest z czasem ich zażycia. Zazwyczaj nie kupuje się takich produktów z wyprzedzeniem – myślimy o nich dopiero w sytuacji podbramkowej.

Uprawnioną osobą do wystawienia recepty jest na szczęście nie tylko lekarz ginekolog, ale również lekarz innej specjalizacji. Tabletki antykoncepcyjne przez Internet również mogą być pacjentkom przepisywane. Jest to opcja, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności, gdy w grę wchodzą tabletki „po”.

Tabletki antykoncepcyjne przez Internet, w tym również te z grupy antykoncepcji awaryjnej, przepisywane są przykładowo przez lekarzy na stronie NaszaRecepta. Nie jest to jednak opcja darmowa. Sama recepta na tabletkę „po” co prawda płatna nie jest, ale należy liczyć się z kosztem prywatnej konsultacji lekarskiej w trybie zdalnym, której efektem może być recepta. EllaOne i Escapelle można zażyć tylko w ściśle określonym czasie od ryzykownego współżycia, więc czasem to rozwiązanie jest najlepsze, mimo kosztów, które trzeba ponieść.

Tabletka „dzień po” – recepta online

Telemedycyna cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów:

  • Wybierana jest głównie ze względu na łatwy i szybki dostęp do lekarzy wielu specjalizacji.
  • Zaletą jest także możliwość szybkiego otrzymania recepty, gdy czas nagli.
  • W przypadku antykoncepcji awaryjnej jest to również rozwiązanie, przy którym nie trzeba obawiać się o klauzulę sumienia lekarza. Wybieramy po prostu placówkę, w której ofercie znajduje się opcja wystawienia recepty na tabletki „po”. Oczywiście kluczowe jest tu słowo „opcja” – żaden lekarz (również przyjmujący stacjonarnie) nie wystawi recepty, jeśli stwierdzi jakiekolwiek przeciwwskazania do zażycia leku.

Jeśli potrzebna jest Ci pilnie tabletka „dzień po”, recepta online jest niewątpliwie rozwiązaniem, które warto rozważyć. Może okazać się najszybszym z możliwych, by móc wykupić lek w porę i uniknąć nieplanowanej aktualnie ciąży.

Tabletka „dzień po” na receptę wystawianą stacjonarnie – o czym należy wiedzieć?

Jedną z odpowiedzi na pytanie „skąd wziąć receptę na tabletki antykoncepcyjne” jest oczywiście również opcja tradycyjnych konsultacji stacjonarnych. Wiele kobiet rozważa taką opcję, gdyż wówczas możliwa jest darmowa recepta na tabletkę „po”. Faktem jest, że jeśli receptę wystawi nam lekarz rodzinny, w ramach umowy z NFZ, kobieta nie zapłaci za wizytę. Osobną kwestią jest, czy uda się na wizytę umówić w dogodnym terminie, ponadto nie każdy lekarz chce wypisywać antykoncepcję awaryjną i ma prawo zasłonić się klauzulą sumienia.

Druga opcja to umówienie się na wizytę do ginekologa – tu jednak znów może pojawić się kilka niespodzianek. Umówienie się do specjalisty przyjmującego na NFZ „od ręki” graniczy z cudem. Zwykle na wizytę czeka się tygodniami czy miesiącami, a to w przypadku antykoncepcji awaryjnej zupełnie nie ma sensu. Tabletek „po” przecież potrzebujemy „na już” – nie wykupujemy tego typu recept z wyprzedzeniem.

Można oczywiście umówić się również do ginekologa prywatnie i tu zazwyczaj, choć nie jest to regułą, czas oczekiwania jest krótszy. Problem jednak w tym, że konsultacja prywatna jest płatna i to znacznie więcej niż tabletka „dzień po” na receptę online.