Suzane von Richthofen (ur. 3 listopada 1983 r.), która zamordowała swoich rodziców 31 października 2002 r. , z pomocą swojego chłopaka i jego brata właśnie wyszła z więzienia po 20 latach odsiadki. Wówczas 19-letnia dziewczyna została postawiona przed sądem w São Paulo w lipcu 2006 r. i skazana na 40 lat więzienia.

19-latka, która zamordowała rodziców wyszła na wolność

Halloween, 2002. Tuż po północy. Nastolatka próbuje przemycić swojego chłopaka do rezydencji rodziców. To mogłaby być scena z romantycznego filmu dla nastolatków. Dziewczyna jest blondynką, piękną i bogatą. Chłopak już nie. Jego przeszłość jest nieco inna. Jego rodzice w ogóle go nie akceptują. Więc ta dwójka planuje potajemne spotkanie. W Halloween idą do kawiarni, trochę jeżdżą po okolicy, aż w końcu udają się do jej domu. Ona otwiera drzwi, a on zakrada się do środka.

Morderstwo w Lasku Wolskim. Sprawcy grozi dożywocie

Zakrada się do środka, wkrada się po schodach i otwiera drzwi… do sypialni jej rodziców. Jej rodzice leżeli w łóżku i spali. Nie mają pojęcia, co się wydarzy. Chłopak trzyma żelazny pręt. Nosi rękawiczki, a na włosach ma nylonową pończochę, żeby nie zostawić śladu DNA. Ma ze sobą jeszcze jednego mężczyznę – znacznie większego od siebie, jego starszego brata, który również niesie żelazny pręt. Dziewczyna poszła do biblioteki, by zaczekać. Okazuje się, że to nie jest romantyczny film dla nastolatków. W jej umyśle romantyczna część z filmem dla nastolatków rozpocznie się, gdy ta część się skończy. Ona się nie boi. Ona wszystko zaplanowała. Doskonale wie, co za chwilę wydarzy się w pokoju jej rodziców.

Jest znana przyczyna śmierci poszukiwanego za morderstwo Briana Laundriego

Po dokonaniu morderstwa ta trójka symuluje włamanie. Kradną pieniądze i robią bałagan i wychodzą, by wczesnym rankiem nazajutrz Suzane i Daniel wraz z jej młodszym bratem, 15-letnim Andreasem wrócili do domu, gdzie „odkryli” tragiczną zbrodnie i od razu zadzwonili po policję.
Śledczy nie dali się jednak zwieść i wykluczyli włamanie. Skupili się na pracownikach oraz córce i jej chłopaku. Wpadli na amen przez brata Christiana Cravinhos, który zaledwie kilka dni później, płacąc studolarówkami kupił sobie drogi motocykl. 9 listopada 2002 roku, został aresztowany, podobnie jak jego brat i Suzane. Nie trzeba było wiele czasu, by cała trójka przyznała się do morderstwa. Suzane została zwolniona z więzienia w maju 2005 r. i czekała na proces w areszcie domowym. Dopiero w lipcu 2006 roku Suzanne została skazana na 40 lat więzienia.
Suzane przez cały proces wykazywała się niebywałym spokojem w przeciwieństwie do braci Cravinhos. Oni płakali przez cały proces, ostatecznie Daniel został skazany również na 40 lat, a jego starszy brat na 38. Policja uznała Suzane za „mózg” tej operacji.

Powodem tego okrutnego morderstwa była… miłość, a raczej brak akceptacji ze strony rodziców. Suzane była grzeczną, ułożoną i niezwykle zdolną dziewczynką. W wieku 5 lat umiała czytać i pisać, a w wieku 18 mówiła w trzech językach i studiowała prawo. Urodziła się w uprzywilejowanym świecie brazylijskiego społeczeństwa z wyższej klasy średniej. Jej ojciec był Niemcem, odnoszącym sukcesy inżynierem imieniem Manfred, a matka Marísia była wybitnym brazylijskim psychiatrą. Rodzina była daleko spokrewniona z niemieckim pilotem Manfredem von Richthofenem, który latał podczas I wojny światowej jako Czerwony Baron. Suzane i jej młodszy brat Andreas otrzymali najlepszą możliwą edukację.Dla rodziny Von Richthofenów edukacja zawsze była ważniejsza od rozrywki. Sąsiedzi znali ich jako dyskretną rodzinę, niezbyt typową dla urządzania przyjęć. Byli klanem intelektualistów, bardzo poważnym. Typ rodziny, który ma rodzić dobrych chłopców i grzeczne dziewczynki.

Mały Andreas miał hobby, jakiego można się spodziewać po grzecznym chłopcu. Uwielbiał modele samolotów. Pewnego dnia poznał innego miłośnika modeli samolotów, chłopca o imieniu Daniel Cravinhos, który był wszystkim, czym Andreas nie był: starszym, bardziej dzikim, narkomanem i biednym chłopcem. Suzane zauważyła, że ​​jej młodszy brat zawarł tę fajną nową znajomość, i zaczęła się jej przyglądać.

Ona i Daniel zaczęli rozmawiać. Wkrótce zaczęli się spotykać. Dawał jej narkotyki i odebrał dziewictwo. Był sześć lat starszy od niej, co było ekscytujące. Wymykała się do jego domu bez wiedzy rodziców. Daniel uwielbiał to, że Suzane była biedną, małą, bogatą dziewczyną z dziką stroną i dostępem do dużej ilości pieniędzy. Myślał o niej jak o swojej złotej gęsi – przepustce do lepszego życia.

Gdy ich nastoletni romans rozwijał się z całą gwałtownością i dramatyzmem charakterystycznym dla nastoletniego romansu, rodzice Suzane początkowo postanowili to zignorować. Nie pochwalali tego, ale myśleli, że cała sprawa się skończy i odzyskają swoją grzeczną dziewczynkę. Ale związek się nie rozleciał. Suzane i Daniel nadal się spotykali. A Suzane ciągle się zmieniała, tuż przed ich nosem. Paliła trawkę, wąchała rozcieńczalnik do farb i kleju, brała ecstasy. Obdarowywała swojego nowego chłopaka prezentami i pieniędzmi, a facet miał na jej punkcie ewidentną obsesję. W końcu Marísia i Manfred zdecydowali, że wystarczy. W maju 2002 roku powiedzieli Suzane, że zabroniono jej spotykać się z Danielem. Ten związek po prostu im nie odpowiadał. A później stało się to, co zostało opisane powyżej.

Według sekretarza Administracji Penitencjarnej (SAP) Suzane opuściła więzienie Kobiet I Santa Maria Euphrasia Pelletier około godziny 17.35 w środę, 11 stycznia 2023 roku.

Brazylijski Trybunał Sprawiedliwości poinformował, że sprawa jest poufna, ale potwierdził, że decyzją II Wydziału Egzekucji Karnych  przyznano jej możliwość przejścia do otwartego więzienia.

Od 2017 roku Suzane próbowała przejść do otwartego reżimu, aby odbyć karę poza więzieniem, tak jak były chłopak Daniel Cravinhos, ale wszystkie prośby zostały odrzucone przez sędziego. Początkowo skazana na 39 lat i sześć miesięcy więzienia, Richthofen zdołała zmniejszyć okres więzienia przez lata. Zmieniony wyrok Suzane wynosi obecnie 34 lata i 4 miesiące, z terminem 25 lutego 2038 r.

W otwartym reżimie skazany odsiaduje wyrok z więzienia i jednocześnie może pracować w ciągu dnia. W nocy zameldować się do zbiorowego hostelu więziennego, wyznaczonego przez Sprawiedliwość i w którym mieszczą się więźniowie.Skazany może wychodzić i normalnie pracować jednak nie może przebywać na zewnątrz w dni wolne ani opuszczać miasta.

Wiadomość o wypuszczeniu Suzane zelektryzowała brazylisjkie media. Sprawa mordestwa zszokowała kraj z uwagi na wyraźny kontrast między brutalną zbrodnią a osobowością dziewczyny.