Książki Harry’ego Pottera od 1997 roku rozchodzą się jak świeże bułeczki w milionach egzemplarzy. Powieść została zekranizowana niemal po 4 latach od daty pierwszej publikacji, a J. K. Rowling zyskała światową sławę i ogromny majątek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Harry Potter ma już 20 lat! Jak dobrze znasz książki?

Mało kto jednak wie, że pierwsza powieść o Harrym powstała… w Polsce! Opowiadanie trafiło do sieci i wywołało niemałe zainteresowanie wśród fanów książki o młodym czarodzieju.

Autorem jest Jan Rostworowski, polski poeta żyjący od 1919 do 75. Pisarz napisał krótką historię o chłopcu, mającym na imię Harry Potter, która trafiła do 12. numeru Życia Literackiego. Numer ukazał się 19 marca 1972.

Bohaterem jest „Harry Potter, po naszemu zapewne Heniek Garncarz […] jest bardzo młody, wygląda na siedemnastkę, a może przypadkiem ma dwa lata więcej”, który ma „[…] rysy tak delikatne, że prawie jakby pomyślane, a nie zrobione przez ojca i matkę”.

Z fabuły dowiadujemy się, że chłopiec jest zwykłym sklepikarzem, który handluje „wędliną i ogórkami”.

Należy jednak zaznaczyć, że choć zbieżność jest zaskakująca, to mało prawdopodobne, aby Rowling „podkradła” bohatera polskiemu pisarzowi. Wszystko dlatego, że tekst nigdy nie został przetłumaczony na język angielski.

CZYTAJ WIĘCEJ: 20-lecie Harry’ego Pottera! Facebook przygotował niespodziankę

Syn pisarza zdradził, że sama postać jest autentyczna. Wszystko dlatego, że autor mieszkał w Wielkiej Brytanii, a Harry Potter był… jednym z jego kontrahentów.

SZOK! Harry Potter powstał w POLSCE w latach 70-tych!

SZOK! Harry Potter powstał w POLSCE w latach 70-tych!

SZOK! Harry Potter powstał w POLSCE w latach 70-tych!

SZOK! Harry Potter powstał w POLSCE w latach 70-tych!