Coraz częściej spotykamy się z problem hejtu w Internecie. Gwiazdy i celebryci aktywnie walczą z licznymi atakami i komentarzami zawierającymi pogardliwe stwierdzenia. Jednak mimo akcji społecznych i rozwijającej się edukacji dotyczącej hejtu, na profilach gwiazd wciąż możemy znaleźć wiele niepokojących wypowiedzi internautów.

Prywatne wiadomości syna Nosowskiej o koncercie Dody to sama prawda?

Dr Aleksandra Sarna, psycholog, zauważyła, że hejterskie działania mają przynieść ludziom konkretne korzyści:

To z hejtem to jest tak: przyzwyczailiśmy się, do kalki językowej i tłumaczymy to jako mowę nienawiści, chociaż bardziej chodzi o pogardę, która ma na celu uprzedmiotowienie i wykorzystanie hejtowanego, a nie nienawiść sensu stricte. Przeciętny polski hejter jest młodym mężczyzna, a sam hejt służy zazwyczaj rozładowaniu napięcia. W badaniach szwajcarskich dowiedziono, ze hejterzy w momencie publikacji treści o takim charakterze czuja ulgę.

Internet wydaje się być środowiskiem idealnym dla hejterów:

Hejtowi sprzyja poczucie anonimowości, hejter netowy czuje się bezkarny i nieuchwytny – zazwyczaj rzadko hejtujemy pod nickiem zdradzającym tożsamość. To co jeszcze jest charakterystyczne to nasilenie zachowań hejtujacych w grupie – jeden post uruchamia lawinę kolejnych.

Okazuje się, że gwiazdy w szczególny sposób narażone są na atak:

Kolejna ciekawostka to społeczne przyzwolenie na hejt, który w kontekście celebrytów jest traktowany jako zasadny koszt funkcjonowania publicznego. W odróżnieniu od konstruktywnej krytyki hejt nie ma zawartości merytorycznej, stad mała ilość hejtu na stronach specjalistycznych. Natomiast co do osób hejtowanych – tez taka ciekawostka – doświadczenia negatywne odbieramy silniej niż pozytywne, dlatego hejt ma wyższa rangę emocjonalna w odbiorze.

– dodała dr Sarna.

Fani ROZCZAROWANI decyzją Edyty Górniak: Słabe..

Zobaczcie, jak polskie gwiazdy walczyły z hejtem. Uważacie, że tragiczne wydarzenia związane ze śmiercią Pawła Adamowicza wpłyną na zachowanie internautów?