To było najdłuższe 627 dni w moim życiu – życiu fanki sagi o świecie Westeros. Przeczytałam każdą możliwą teorię na temat tego, co wydarzy się w serialu. Znam na pamięć większość memów, wywiadów z aktorami i naprawdę, naprawdę oczywistym dla mnie było to, że 15 kwietnia wstanę o 3:00 rano, aby odpalić HBO Go i w końcu zobaczyć, jak to się skończy!

Gra o Tron: Zobacz USUNIĘTE sceny z serialu! Były za ostre?

Wstałam o 6:00, bo to w końcu poniedziałek, ale i tak pierwsze kroki skierowałam do telewizora. I…

Nowa czołówka „Gry o Tron”

Pierwsza niespodzianka – twórcy serialu zmienili całkowicie czołówkę! Do tej pory w każdym sezonie, wraz z nowymi bohaterami pojawiały się nowe elementy na mapie. W finałowej serii czołówka zagląda do wnętrz każdej z siedzib rodów zamieszanych w wojnę o Siedem Królestw. Oczywiście tak wryte w nasze umysły „dum, dum, dududum, dududm….” Pozostało niezmienione, ale dla mnie tym razem ważniejsze było przyglądanie się każdemu elementowi budowanego jak zegarmistrzowskie mechanizmy świata. Jest to bardzo ciekawe, a co najważniejsze – zaskakujące rozwiązanie. Chociaż było wiele teorii na temat rozwoju akcji w ósmej serii „Gry o Tron” nikt nie spodziewał się zmienionej czołówki, która stała się już przecież kultowa.

 

Bohaterowie „Gry o Tron” znowu razem

Pierwszy odcinek serii to bez wątpienia odcinek ponownych spotkań. Prawie wszyscy bohaterowie serialu w końcu się jednoczą. Są spotkania przewidywalne i przewidywane od dawna – jak Aryi (Maisie Williams) i Jona (Kit Harington) czy Aryi i Gendry’ego (Joe Dempsie) oraz te mniej przewidywalne Jamie’go (Nikolaj Coster-Waldau) i Brana (Isaac Hempstead-Wright) – chyba wszyscy zapomnieli już o tym, że to Jamie zrzucił chłopca z wieży, a jeśli miał stanąć po stronie Starków to faktycznie spotkanie to było nieuniknione. Spotkań jest zdecydowanie więcej, w końcu do ostatecznej bitwy z nieumarłymi musi stawić się ogromna armia.

Premiera Gry o Tron. Plejada gwiazd w Nowym Yorku

Teorie fanowskie odnośnie „Gry o Tron”

Zapewne do ostatniego odcinka nie dowiemy się, kim tak naprawdę jest Nocny Król. Chociaż najwięcej teorii wskazuje na to, że to Bran, odpowiedzi nie dostaliśmy w pierwszym odcinku. Jedyna obecność wroga ludzkości jest nieoczywista. Poza świadomością, że maszeruje ze swoją armią i przemienionym smokiem na południe, w jednej ze scen otrzymujemy niemiłe przesłanie od martwego władcy. Inaczej rzecz ma się z innymi wątkami. Już w pierwszym odcinku Sam (John Bradley) informuje Jona o jego pochodzeniu. Zgodnie z przewidywaniami fanów dzieje się to w podziemiach Winterfell niedaleko posągów Neda (Sean Bean) i Lyanny (Aisling Franciosi).

Arya i Sansa Stark z „Gry o Tron”

Nie wiem, jak dla Was, ale po ostatnim odcinku siódmej serii „Gry o Tron” najwspanialszą parą jest duet sióstr Stark. Sansa (Sophie Stark) wykazała się ogromną mądrością i przebiegłością zabijając Littlefingera. A tego nikt, dosłownie NIKT nie spodziewał się po zapatrzonej w tradycję, rody, przyjemności dziewczynie. Aryi kibicuję od początku, więc jej przemiana w beznamiętną morderczynię i oddanie rodzinie nie jest zaskoczeniem. Jednak pierwszy odcinek ósmego sezonu może wskazywać, że Sansa i Arya odegrają znaczące role w zakończeniu serialu. Sansa nie zapałała miłością do Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) i stawia dobro Starków ponad wszystko, nawet jeśli przez to ucierpi Jon.

Kit Harington wyznał, że był na skraju załamania. Scena w Grze o Tron doprowadziła go do depresji

Podobnie zdają się zachowywać poddani Króla Północy, którzy na wieść o tym, że klęknął przed srebrnowłosą królową wcale nie zgotowali mu owacji na stojąco. Wygląda na to, ze na Północy szykuje się rozłam. Czy wiadomość o tym, że Jon jest tak naprawdę Targaryenem złagodzi czy zaostrzy spór nie dowiemy się zapewne szybko.

Ósmy sezon „Gry o Tron” oczekiwania fanów

Niestety po niemal dwóch latach przerwy i zmasowanego podgrzewania atmosfery przed premierą ósmej serii przez HBO pierwszy odcinek lekko rozczarowuje. Oczywiście – nie można się spodziewać, że nagle wszystkie tajemnice zostaną rozwiązane, a w pierwszym odcinku od razu zobaczymy jakieś pamiętne sceny. Odniesienia do poprzednich sezonów (które zauważą chyba tylko zagorzali fani) to za mało jak na tak długie oczekiwanie.

Emilia Clarke uczciła zakończenie Gry o tron. Zrobiła sobie nietypowy tatuaż!

Po pierwszym seansie pierwszego odcinka ósmego sezonu czuję lekki niedosyt, ale po pierwsze na pewno nie zniechęci to mnie ani nikogo innego do dalszego oglądania serialu, po drugie tym bardziej chętnie obejrzę ten odcinek po raz drugi, aby wyłapać ukryte detale, które z taką lubością twórcy serialu przemycali w poprzednich epizodach (jak chociażby to, że od powrotu Aryi do Winterfell czesze się ona tak samo jak Jon, a wcześniej Ned czyli wojownicy Starków! Czy wątek Sama, który dowiaduje się od Daenerys o śmierci ojca i brata).

A Wy widzieliście już pierwszy odcinek 8. sezonu, jakie macie odczucia?

 

Gra o tron/HBO

Gra o tron zdjęcia z finałowego sezonu
Gra o tron zdjęcia z finałowego sezonu
Gra o tron zdjęcia z finałowego sezonu
Gra o tron zdjęcia z finałowego sezonu
Gra o tron zdjęcia z finałowego sezonu
Gra o tron zdjęcia z finałowego sezonu