Rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku Mariusz Kaźmierczak poinformował, że dziś przed Sądem Rejonowym w Wejherowie zapadł wyrok w sprawie przeciwko Krystianowi W. ps. Krystek. Oskarżony był o 65 przestępstw, w tym 40 o charakterze seksualnym.

Sprawa Iwony Wieczorek. Śledczy przeczesują Zatokę Sztuki!

„Krystek” skazany na 15 lat więzienia

Rozprawa odbyła się za zamkniętymi drzwiami, a informację o wyroku podali reporterzy Twojej Telewizji Morskiej.

Krystek został skazany na 15 lat więzienia, 12 tys. zł grzywny, dożywotni zakaz pracy i opieki nad nieletnimi, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych przez pięć lat oraz na kary zadośćuczynienia. Według aktu oskarżenia tzw. „łowca nastolatek” dopuściła się gwałtów, usiłowania gwałtów:

Zarzucono mu popełnienie 65 przestępstw, z czego 40 to przestępstwa przeciwko wolności seksualnej na szkodę 33 pokrzywdzonych. Mówimy tu o usiłowaniu gwałtu, o gwałtach, o usiłowaniu doprowadzenia do obcowania płciowego, a także o obcowaniu płciowym z małoletnimi, w tym poniżej 15. roku życia. Takich pokrzywdzonych jest pięć w tej sprawie – zaznacza Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Skazano także czterech innych mężczyzn: 

Marcina T. tzw. „Turek” do którego należała Zatoka Sztuki w Sopocie. Oskarżony był o pięć przestępstw przeciwko wolności seksualnej. Cztery zarzuty dotyczą obcowania płciowego z małoletnimi w zamian za korzyści majątkowe, w tym jedna z dziewczyn nie miała ukończonych 15 lat. Jeden zarzut dotyczy doprowadzenia małoletniej do obcowania płciowego przy wykorzystaniu jej stanu bezbronności. Skazano go na 6 lat więzienia, 10-letni zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad dziećmi oraz zadośćuczynienie dla swoich ofiar. 

Będzie nowe śledztwo w sprawie Zatoki Sztuki – po filmie Latkowskiego prokuratura znów zajmuje się aferą

Jakuba K., który był oskarżony o kilkukrotne obcowanie płciowe z małoletnią pokrzywdzoną poniżej 15 roku życia, w tym z wykorzystaniem jej stanu bezradności, będącego następstwem wypitego alkoholu oraz przestępstwo przywłaszczenia pieniędzy na szkodę innej pokrzywdzonej.

Krzysztofa L. – był oskarżony o nakłanianie pokrzywdzonej do składania fałszywych zeznań w toku postępowania przeciwko Krystianowi W. oraz oszustwo na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sebastiana Ż., który był oskarżony o utrudnianie postępowania prowadzonego przeciwko Krystianowi W. poprzez podżeganie pokrzywdzonych do zmiany zeznań, dwóch przestępstw udzielenia pomocy Krystianowi W. oraz Krzysztofowi L. do popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę towarzystw ubezpieczeniowych, a także popełnienie przestępstwa oszustwa na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego.

Krystek był powiązany z tematem Zatoki Sztuki – miał na ich terenie werbować i wykorzystywać młode kobiety w latach 2008-2014. Głośno zrobiło się o Zatoce Sztuki i Krystianie W. w 2015 roku, po samobójstwie 14-letniej Anaid, która przed śmiercią została zgwałcona. Wówczas wielu dziennikarzy śledczych zainteresowało się sprawą i połączyło śmierć Anaid, „Krystka” i sopocką Zatoką Sztuki w jedną całość.

Jak się potem okazało, Krystian W. był pracownikiem Marcina T., który także został dziś skazany. Podczas procesu były właściciel Zatoki Sztuki zapewniał, że jest niewinny i nic nie wiedział o działaniach „Krystka”. Mimo tego sąd nie przyznał mu racji.

Lukasz Dejnarowicz / Forum

Lukasz Dejnarowicz / Forum