Z pieniędzmi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tak, że nikt ich jeszcze nie dostał, ale wszyscy zdążyli się już o nie pokłócić. Nic w tym dziwnego – astronomiczne kwoty przyznane artystom miały się nijak do zarobków przeciętnego Polaka, a lista beneficjentów wzbudzała mnóstwo kontrowersji.

Kult w mocnych słowach o dotacjach. „Nie chcemy UKRADZIONYCH wam pieniędzy”

Świerzyński atakuje Kult

Można odnieść wrażenie, że najwięcej emocji wzbudziła olbrzymia pomoc, którą przyznano legendarnej grupie disco-polo. Twórcy takich przebojów jak „Majteczki w kropeczki” i „Wszyscy Polacy to jedna rodzina” mieli otrzymać od skarbu państwa 5,5 mln złotych, wypłaty ostatecznie zostały zatrzymane.

Lider zespoły Bayer Full w programie Polsat News postanowił odnieść się do słów zespołu Kult, który oświadczył, że nie chce rządowych pieniędzy.

Kamil Bednarek TŁUMACZY się z dotacji. „Wielkie wiadro pomyj”

Głupszej wypowiedzi to dawno nie słyszałem. Dlaczego? Oni mówią, że jak ktoś chce im pomóc, to niech ich płytę kupi. A kto by chciał ich płytę kupić – zapytał Swierzyński. – Bayer Full sprzedał w Polsce 17,5 mln płyt, na fakturę, i od tego wszystkiego odprowadził podatki. My jako zespoły disco polo płacimy potężne podatki i opowiadanie takich bzdur, że nie chcemy waszych pieniędzy, to… Kto pamięta taki zespół jak Kult – dywagował gwiazdor disco-polo.

Prowadząca program Agnieszka Gozdyra nie dawała jednak za wygraną.

Sukces Bayer Full w Chinach to wielka ŚCIEMA!

Ale serio pan teraz tak mówi? Pokolenia się wychowały na Kulcie, czy to nie jest obraźliwe dla kolegów artystów? 

Świerzyński był jednak nieugięty.

Cieszę się bardzo. Ja się akurat obracam w zupełnie innym środowisku i towarzystwie i tego rodzaju muzyka tam nie jest w ogóle słuchana – odparł. 

Lider Bayer Full wyjaśnił też, skąd  – jego zdaniem – wzięły się olbrzymie wysokości dotacji.

Chory w szpitalu też potrzebuje muzyki. My ten klimat muzyczny i artystyczny zapewniamy tym ludziom. To że ktoś dostał 500 tys., 700 tys., 2 miliony – jak chłopacy, Golce, to nie ma nic wspólnego. No po prostu takie są realia. Oni mają tak potężne koszty, ja mam takie koszty. Nagranie piosenki audio kosztuje 3 tys. zł, żeby można ją było zobaczyć, trzeba dołożyć kolejne 12 tys. zł. Mamy 15 tysięcy, a wy opowiadacie mi, że ktoś zarabia 2 tysiące – wyjaśnił.

Sławomir Świerzyński o osobie, która go molestowała: Znany pan z telewizji

Świerzyński odniósł się również do zarobków personelu medycznego, które oscylują wokół trzech tysięcy złotych.

Dla mnie to jest bardzo dużo, bo nie zarabiam nic, jestem na bezrobociu. Ja sobie poradzę, jestem z wykształcenia stroicielem, muzykiem, nauczycielem. Niestety pielęgniarzem już nie zostanę, bo jestem na to za stary – odparł gwiazdor disco-polo.

Sławomir Świerzyński kontrowersyjnie o tym, co dzieje się dziś w Europie

Może nastał czas, żeby przypomniał sobie słowa własnej piosenki, w której śpiewał, że wszyscy Polacy to jedna rodzina.

 

 

scena z: Sławomir Świerzyński, SK:, , fot. Niemiec/AKPA

scena z: Sławomir Świerzyński, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Świerzyński Bayer Full

Świerzyński Bayer Full

scena z: Kazik Staszewski, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA