Piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż twój” nawiązująca do Jarosława Kaczyńskiego rozpętała burze – wszystko przez to, że zdjęto notowanie, w którym na szczycie znalazła się właśnie piosenka Kazika. Z tego powodu Marek Niedźwiecki postanowił odejść z pracy. Po nim dołączyli do niego: Marcin Kydryński i Hirek Wrona.

Tomaldo Banjo o Marku Niedźwieckim

Marcin Kydryński i Hirek Wrona również odchodzą z Trójki

Były członek zespołu „Antyquariat” – Tomaldo Banjo (red. tak przedstawiając się na Facebooku) postanowił wyrazić swoją opinię na temat Trójki i Marka Niedźwieckiego. Oskarżył go o przyjmowanie łapówek… Wpis odbił się szerokim echem.

Zaczął się wielki lament, ponieważ Trójka przeprosiła oficjalnie, że w głosowaniu listy przebojów Trójki wzięła udział piosenka spoza listy. Odbiło więc szambo… Pojawiły się informacje jak to biedny Niedźwiecki został zwolniony z Trójki, i kilku innych… Jak to Wojtek Mann musiał odejść… Pozwolicie moi drodzy, że się odniosę do tego – zupełnie apolitycznie, ponieważ akurat rynek muzyczny znam od podszewki i wiem, że nie był nigdy powiązany bezpośrednio z polityką. Niestety był bardziej skorumpowany niż myślicie… Rynek muzyczny siedzi w kieszeniach wielkich firm fonograficznych – pisze Tomaldo Banjo.

Tłumaczy, że zespół „Antyquariat” pojawiał się systematycznie w mniejszych rozgłośniach radiowych i lądowali na listach przebojów, ale nie było możliwości dostania się do jakiejkolwiek rozgłośni ogólnopolskiej…

Dlaczego? Ponieważ otrzymaliśmy informację bezpośrednią: To kosztuje! Firmy fonograficzne na początku miesiąca dostarczają dysk z muzyką i kolejnością, w jakiej należy go odtwarzać -zdradza.

Tomaldo Banjo nie przebiera w słowach i pisze, że Marek Niedźwiecki brał w latach 90. 20 tysięcy złotych za 3. miejsce na Liście Przebojów Trójki.

O taką propozycję się otarł w latach 80. zespół „Jeep”, „Cytrus”, w latach dwutysięcznych „Antyquariat”. I to możemy udowodnić – podkreśla.

Zapewnia, że wszyscy muzycy w Polsce to wiedzą i do tej pory nikt z tym nie zrobił porządku.

O nim (red. Marku Niedźwieckim) mogę napisać, bo wiem z pierwszej ręki. Nic nie jest w stanie mi zrobić nawet przed sądem, bo mu wyciągnę kolegów z innych kapel, które zapłaciły lub jak my nie zapłaciły. Takich redaktorów było full w Polsce. Gdzie się nie ruszyłeś. Za każdy festiwal trzeba było dać kasę jak nie byleś pod skrzydłami firmy fonograficznej – tłumaczy.

Marek Niedźwiecki. Fot. Krzemiński Jordan/AKPA

Marek Niedźwiecki. Fot. Krzemiński Jordan/AKPA

Wpis na Facebooku po chwili został usunięty. Następnie pojawił się nowy, w którym członek „Antyquariat”  tłumaczy, że musiał to zrobić, żeby nie stać się ofiarą mediów i chronić swoją rodzinę. Apeluje do innych muzyków, żeby oni też wypowiedzieli się w tej sprawie.

Marek Niedźwiecki ODCHODZI z Trójki po 35 latach. Wspierają go polscy muzycy

Dorota Rabczewska też postanowiła wyrazić swoją opinię. Uważa, jak Tomaldo Banjo, że w rozgłośniach radiowych trzeba płacić za trafienie na listę przebojów.

A co do cenzury w mediach, to zwracam się do moich szanownych, znajomych muzyków choć, może nawet bardziej menadżerów: od lat jesteśmy cenzurowani za pomocą tak zwanych „badań” w stacjach komercyjnych. Wszyscy wiemy, jak to wygląda. Może w końcu szanowne rozgłośnie ustalą jawny cennik: ile za „piosenkę tygodnia”, „miesiąca”, zamiast zamiatać „gifty” pod stołem, a Wy (menadżerowie) nie będziecie musieli zmagać się z hipokryzją, krzycząc teraz na lewo i prawo o cenzurze w Trójce…- napisała Doda.

Piosenka Kazika, w której odniósł się do Jarosława Kaczyńskiego wygrała listę Trójki, notowanie ZNIKNĘŁO. Marek Niedźwiecki odchodzi ze stacji

Kazik Staszewski, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Kazik Staszewski, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Kuba Wojewodzki, Marek Niedzwiecki. Jacek Kucharczyk / Forum

Kuba Wojewodzki, Marek Niedzwiecki. Jacek Kucharczyk / Forum