Zastanawiałaś się może, skąd się wzięła moda na kosmetyki mineralne? To proste – są skuteczne i w swojej klasie nie mają sobie równych. Ich największą tajemnicą jest ubogi na pozór skład – zawiera bowiem zaledwie kilka minerałów, które jednak mają ogromną moc. Dzięki rezygnacji z niepotrzebnych, chemicznych dodatków, szkodliwych parabenów, konserwantów i barwników, mineralne fluidy nadają się nawet do cer wrażliwych, alergicznych i problemowych. A skórę trądzikową potrafią wręcz uleczyć! Ale delikatność i bezpieczeństwo to wcale nie jedyne cechy, które odróżniają podkład mineralny od całej masy innych kosmetyków zapełniających drogeryjne półki. Wyjątkowe właściwości poszczególnych składników sprawiają, że podkład mineralny jest bardzo trwały, dając przy tym naturalny efekt. No i do tego ma świetne działanie kryjące – to także zasługa znakomitej jakości mineralnych pigmentów. Sprawdź, jak minerały zadbają o twoją skórę!

Podkład mineralny – najważniejsze składniki

Często mówi się, że podkład mineralny to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych kosmetyków do makijażu. I tak właśnie jest! Naturalne sproszkowane minerały bez sztucznych ulepszaczy pielęgnują skórę jak żaden inny specyfik. Producenci kosmetyków mineralnych mogą używać różnych minerałów, ale zazwyczaj są to trzy grupy składników: wypełniacze, pigmenty oraz dodatki. Wśród wypełniaczy znajdziemy najczęściej:

– mikę – transparentny proszek otrzymywany z serycytu, który odbija światło, a więc wygładza cerę i sprawia, że staje się ona jedwabiście gładka;

– tlenek cynku – biały proszek o właściwościach antybakteryjnych i matujących, który dodatkowo dobrze kryje i chroni przed promieniami UV;

– dwutlenek tytanu – także w postaci białego proszku, który nadaje podkładowi jasny odcień, spełnia funkcję filtra UV i pokrywa skórę silnie kryjącą warstwą.

Jako pigmenty, dzięki którym podkład mineralny zyskuje swój kolor, wykorzystuje się:

– tlenek żelaza – matowy pigment o odcieniu żółtym, czerwonym albo czarnym, który nadaje kosmetykowi ostateczną barwę ;

– ultramaryna – pigment o intensywnej niebieskiej barwie szeroko stosowany w kosmetykach, również mineralnych. Ochładza ciepłe odcienie tlenków żelaza.

Z kolei dodatki w podkładach mineralnych to:

– krzemionka – przezroczysty, lekki proszek, który wygładza skórę, matuje ją i ułatwia rozprowadzanie fluidu;

– węglan wapnia – świetnie radzi sobie z pochłanianiem nadmiaru wilgoci i sebum, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako składnik kosmetyków matujących;

– azotek boru i stearynian magnezu – to naturalne minerały, których zadaniem jest poprawienie przyczepności kosmetyku i ułatwienie aplikacji.

Podkład mineralny – dla kogo?

Niezależnie od tego, czy masz skórę mieszaną, tłustą, suchą, wrażliwą czy normalną i bezproblemową, podkład mineralny będzie dla ciebie strzałem w dziesiątkę. Co więcej, wystarczy ci naprawdę na długo, bo sproszkowane minerały są o wiele bardziej wydajne niż fluidy w płynie. Nałożysz je łatwo i szybko pędzlem typu flat top lub kabuki, na sucho albo na mokro. Oto, co jeszcze zyskasz, zamieniając swój stary podkład na mineralny:

– cera tłusta, trądzikowa – na długo zmatujesz cerę, ograniczając wydzielanie sebum, zatuszujesz niedoskonałości, nawet te najbardziej widoczne np. blizny i zmiany trądzikowe, złagodzisz podrażnienia i zapobiegniesz powstawaniu nowych stanów zapalnych.

– cera sucha – zrobisz lekki, naturalny makijaż, wygładzisz skórę, nadając jej satynową miękkość.

– cera wrażliwa i skłonna do alergii – ochronisz skórę przed działaniem szkodliwych, drażniących substancji, złagodzisz już istniejące podrażnienia.

– cera normalna – wyrównasz koloryt i ochronisz skórę przed słońcem.