Pisaliśmy Wam już o tym, że na stronie Miss Universe można głosować na Marcelinę Zawadzką, naszą Miss Polonia, by dostała się ona do finału konkursu.

Za Marceliną agitował też jej chłopak – Kuba Przygoński – motocyklista, wicemistrz świata, uczestnik Rajdu Dakar.

Przygoński swoją kampanię przeprowadzał na Facebooku. Owszem, jego słowa spotkały się z odzewem, ale chyba nie takim, jakiego się spodziewał chłopak miss.

Wszystko przez hasło, jakie zamieścił na swoim profilu:

Głosujemy!! – napisał Przygoński. – Codziennie!! Przecież nie może wygrać jakaś małpa z Kongo.

Wpis oburzył różne osoby, między innymi organizatorów konkursu Miss Egzotica International. W Polsce jego ambasadorkami są Patrycja Kazadi, Aleksandra Szwed oraz Omenaa Mensah.

Finalistka konkursu Miss Europy z 1994 roku, Serafina Ogończyk-Mąkowska napisała:

Z niedowierzaniem i oburzeniem przeczytaliśmy informację zachęcająca do głosowania na Miss Polonia – Marcelinę Zawadzką, biorącą obecnie udział w zgrupowaniu Miss Universe w Las Vegas, zamieszczoną w internecie przez jej partnera Kubę Przygońskiego. Wpis został zauważony i jest szeroko komentowany na forum publicznym. W swoim apelu o oddawanie głosów Przygoński pisze: „Głosujmy codziennie przecież nie może wygrać jakaś małpa z Kongo”. Jako biuro Miss Egzotica International wyrażamy swój sprzeciw i podkreślamy stanowczą reakcję na tego typu wpisy, będące przejawami rasizmu i dyskryminacji. Nie możemy godzić się, aby w demokratycznym kraju, zamieszkałym przez światłych i otwartych ludzi obrażano innych ze względu na ich pochodzenie czy kolor skóry. Statutowym założeniem i przesłaniem projektu Miss Egzotica International jest walka z dyskryminacją, wyrównanie szans, propagowanie kosmopolitycznej postawy, przedstawienie Polaków jako Obywateli świata. Rasistowskie wpisy tego typu negatywnie wpływają na odbiór Polaków w świecie oraz budowany przez lata obraz tolerancyjnej Polski.

Rajdowiec skasował swój wpis, po czym poinformował, że nie był jego autorem. Tłumaczył, że ktoś włamał się na jego facebookowe konto.

Chłopak Zawadzkiej o rywalkach miss: małpy z Kongo

Chłopak Zawadzkiej o rywalkach miss: małpy z Kongo

Chłopak Zawadzkiej o rywalkach miss: małpy z Kongo