Chris Hemsworth to australijski aktor uwielbiany na całym świecie za swoją rolę w filmach „Thor” i „Avengers”, w których wcielił się w postać mitycznego boga burzy i piorunów. Jakiś czas temu mogliśmy kolejny raz oglądać go na ekranie w filmie „Thor: Miłość i grom”.

Chris Hemsworth przez jakiś czas nie opuści siłowni – zagra Hulka Hogana

Chris Hemsworth usłyszał druzgocącą diagnozę. Może zachorować na Alzheimera

W ostatnim czasie Australijczyk pracował nad serialem dokumentalnym „Bez granic z Chrisem Hemsworthem”, niestety jak się okazuje, mógł to być jego ostatni na ten moment film, ponieważ na planie jednego z odcinków usłyszał druzgocącą diagnozę.

Chris Hemsworth poddał się badaniom genetycznym, które wykazały u niego podwójny gen APOE4 odziedziczony po obydwojgu rodzicach. Gen ten wielokrotnie, bo nawet osiem do dziesięciu razy zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na chorobę Alzheimera. Diagnozę przekazał aktorowi lekarz, który po otrzymaniu wyniku badań zadzwonił do produkcji, by przekazać złe wieści:

Program, który początkowo był badaniem długowieczności i oczywiście powinien być zabawny, stał się dla mnie bardzo istotny, a nawet przejmujący. (…) Pobrali mi krew i zrobili kilka testów. Plan był taki, aby przed kamerą powiedzieć mi o wynikach, a następnie je omówić. Peter Attia, który jest lekarzem specjalizującym się w długowieczności i nadzorował pod kątem merytorycznym większość serialu, zadzwonił do Darrena Aronofsky’ego i powiedział, że nie chce mówić o wynikach przed kamerą i musi porozmawiać ze mną prywatnie, czy w ogóle chcę, aby ten wątek znalazł się w serialu – wspomina Hemsworth

Ostatecznie Hemsworth zdecydował, by kamerzyści byli obecni podczas jego konsultacji ze specjalistą i w ten oto sposób jego reakcja została uwieczniona przed kamerą. Swoją decyzję, by ujawnić informację światu zaargumentował tym, że jego przykład będzie motywacją dla innych, by zadbać o swoje zdrowie, badać się i odpowiednio wcześniej wyeliminować ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób.

Po usłyszeniu diagnozy aktor zdecydował się na zawieszenie kariery. W rozmowie z „Vanity Fair” wyznał, że wieść o obciążeniu genetycznym wywołała w nim refleksję egzystencjalną i skłoniła do skupienia się na rodzinie i bliskich:

To naprawdę sprawiło, że chciałem wziąć trochę wolnego. A odkąd skończyliśmy program, kończyłem rzeczy, na które byłem już zakontraktowany. Teraz wracam do domu i zamierzam mieć sporo czasu wolnego i po prostu odpocząć. Być z dziećmi i rodziną, póki mogę.

Miejmy nadzieję, że Chrisowi uda się uniknąć tej okropnej choroby i pozostanie w dobrym zdrowiu, a za jakiś czas powróci na wielki ekran.