Izabella Scorupco znana jest wielu jako Helena Kurcewiczówna w filmie „Ogniem i mieczem„. Po tej kasowej produkcji wróżyło jej się świetlną przyszłość. Niestety szybko zniknęła z ekranów. Dzisiaj ma 50 lat i mieszka w Los Angeles.

Izabella Scorupco – początki

Izabella Scorupco na okładkach

Izabella Scorupco w wieku 8 lat z mamą wyjechała z Białegostoku do Szwecji. Mama była lekarzem, a tata muzykiem jazzowym. Dlatego Scorupco bardzo ciągnęło do artystycznych zawodów i tam zaczęła szkolić się w dziedzinie muzyki i dramatu. W wieku 17 lat dostrzegł ją szwedzki reżyser i zatrudnił ją do filmu „Nikt nie kocha jak my„. Szwedzi ją pokochali po tym filmie, jednak skupiła się na modelingu. Sława pozwoliła jej występować na wielu okładkach m.in. we włoskim „Vogue”, „Frida”, „Cafe”, czy „Elle”. Głośno było o jej nagiej okładce w polskim „CKM” w 2001 roku.

Wzięła udział w szwedzkiej edycji  „Top model. Zostań modelką” jako jurorka.

Im bardziej chudłam, tym bardziej podobałam się szefowej agencji. Mama popłakała się, jak mnie zobaczyła na lotnisku. Odchudzałam się tak, że zaczęły mi wypadać włosy – mówi w „Gali” o swojej karierze modelingowej.

Mało kto wie, ale Izabella próbowała też swoich sił w muzyce. W 1989 roku nagrała swoją wersję przeboju zespołu ABBA „Substitute„. Potem nagrała płytę „Iza”. Utalentowana Polka była wielokrotnie wyróżniona.

Izabella Scorupco rozwiodła się, teraz znów jest zakochana (Instagram)

W 1995 roku powróciła do aktorstwa z przytupem i zagrała m.in. u boku Jamesa Bonda w filmie „Golden Eye” i „Łzy św. Piotra”. Cztery lata później zagrała kultową rolę u boku Michała Żebrowskiego w „Ogniem i Mieczem„. Wtedy została okrzyknięta największą gwiazdą w Polsce. Po latach zdradziła, że nie zależało jej na karierze:

Po roli w „GoldenEye” zostałam zasypana różnymi propozycjami. Ale z niewielu z nich skorzystałam. Może nie umiałam, a może za bardzo mi nie zależało. Byłam wtedy skoncentrowana na swoim życiu prywatnym, zakochana, w ciąży. Poza tym nie jestem osobą, która za wszelką cenę chce zrobić karierę, nie ma we mnie agresji, chęci walki. Uwielbiam aktorstwo, ale nie będę robiła niczego wbrew sobie – powiedziała w magazynie „Pani”.

Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych sporadycznie grała w filmach. Można było ją zobaczyć m.in. w „Granice wytrzymałości” w 2000 roku, „Władcy ognia” w 2002 roku, czy „Egzorcysta: Początek” w 2004 roku.

Po trzech latach przerwy powrócił i zagrała w filmach „Klub dzikich kotek” i „Burza z krańców ziemi„. Potem widzieliśmy ją na ekranie już tylko sporadycznie. Przyznała w „Gali” w 2012 roku, że bardzo rzadko chodzi na castingi:

Nie czuję takiej potrzeby. A jeśli chcesz być na topie, musi cię do tego ciągnąć. Po 15 latach chodzenia na castingi, czasem trzy, cztery dziennie, mam to już za sobą. Moja agentka podsyła mi różne scenariusze i gdybym chciała, mogłabym codziennie mieć castingi. Tylko po co? Żeby producenci wiedzieli, że jestem? Jestem i nikogo nie muszę o tym przekonywać – powiedziała Iza.

Wiele znanych ról przeszło jej koło nosa. Miała szanse zagrać w „Tajemnice Los Angeles” i „Maska Zorro” i „Adwokat diabła”ale nie odpowiadała jej zbyt wielka sława. Ostatecznie zagrały: Kim Basinger, Catherine Zeta-Jones i Connie Nielsen.

ŚLICZNA 22-letnia Julia Scorupco pokazuje niepublikowane nagrania z wesela mamy, Izabelli

Ma za sobą kilka pięknych związków. Głośno było o niej i Mariuszu Czerkawskim. Poznali się w 1991 roku na jednym z bankietów w Szwecji. Rok później znowu się spotkali i w sobie zakochali. Wzięli ślub po premierze Bonda w 1996 roku, a rok później powitali na świecie córkę Julię.

Mariusz jest bardzo męski, a męskość oznacza dla mnie spokój, bezpieczeństwo, pewność siebie. Mariusz jest taki, dlatego mogę być przy nim słabą kobietą, od czasu do czasu nawet histeryczką – powiedziała w jednym z wywiadów, cytowanych w programie „Wieczór z Wampirem”.
Rozstali się w 1998 roku. Hokeista tłumaczył w jednym z wywiadów, że życie ze sportowcem jest bardzo trudne i trzeba być wyrozumiałym, bo jego życie jest podporządkowane pod karierę.

Nie wszyscy dają sobie z tym radę, ludzie się ścierają, poza tym nie zawsze masz szansę spotkać tę osobę, z którą chcesz i potrafisz zostać do końca życia – mówił w „Gali”. 

Pięć lat później wyszła za Amerykanina Jeffreya Reymonda. Zostali rodzicami syna Jakoba. Ten związek też się nie udał. Dwa lata temu poślubiła szwedzkiego biznesmen Karla Rosengrena, jednak byli razem już od dłuższego czasu. Mieszkają w Los Angeles.

Izabella Scorupco wyszła za mąż po raz trzeci! W sukni ślubnej wyglądała ZJAWISKOWO

Mimo że mieszka tyle lat za granicą. Najpierw w Szwecji, a potem w Stanach Zjednoczonych, to jednak czuje się Polką. W „Dzień Dobry TVN” w 2011 roku pokazała wytatuowanego orła na nadgarstku.

Dzisiaj głośno jest o jej córce 24-letniej Julii, która jest aktywna w social-mediach. Obserwuje ją ponad 30 tysięcy obserwujących. Iza też chętnie pokazuje córkę na swoim Instagramie. To właśnie dla Julii zrezygnowała z kariery, bo nie chciała, żeby wychowywała się z nianiami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julia Scorupco (@juliascorupco)

Izabella Scorupco – Instagram

Prowadzi profil na Instagramie. Śledzi ją 122 tysiące obserwujących. Chętnie publikuje prywatne zdjęcia z męże, dziećmi i przyjaciółmi. Ostatnio pokazała, jak dba o rozciąganie i oddychanie na specjalnej maszynie i pochwaliła się pierwszym spacerem po COVIDZIE. Widzimy też na jej profilu, że Sylwestra spędziła w nieziemskiej czerwonej sukience, jej mama wciąż wygląda młodo, ma cudownego męża i 2-letniego syna.

Izabella Scorupco z mamą. Fot. Instagram screen

Izabella Scorupco z 2-letnim synem. Fot. Instagram screen

Izabella Scorupco w Sylwestra. Fot. Instagram screen