A jak apetyt

Na witalność w znacznym stopniu wpływa dieta. Zadbaj o regularne i zrównoważone posiłki. Najlepiej przygotowuj sobie małe porcje i jedz – sześć razy dziennie. Twarde tłuszcze zwierzęce zastąp oliwą i zdrowymi olejami.

 

B jak balans

Nie przepracowuj się i zadbaj o zdrowe proporcje między obowiązkami, a odpoczynkiem. Pamiętaj, że nie samą pracą żyje człowiek i że odpoczywając nabierasz sił do lepszej, wydajnej pracy.

 

C jak coś miłego

Zrób sobie od czasu do czasu małą przyjemność – pójdź do kina lub teatru, przeczytaj dobrą książkę albo przejrzyj ulubione czasopismo. Spróbuj uśmiechnąć się do swojego odbicia w lustrze i przywitać ze sobą rano. W ten sposób nastroisz się na udany dzień!

 

D jak dużo ruchu

Na poziom witalności w niebagatelnym stopniu wpływa aktywność fizyczna. Każdego dnia powinnaś znaleźć choć kwadrans by rozruszać ciało i umysł. Wystarczą takie rzeczy, jak na przykład krótki spacer po parku lub proste ćwiczenia przed telewizorem.

 

E jak endorfiny

Endorfiny są nazywane hormonami szczęścia. Poprawiają humor, działają kojąco i przeciwbólowo. Twój mózg wydziela je podczas wysiłku fizycznego i gdy opada poziom stresu, dlatego warto się więcej ruszać i mniej przejmować!

 

F jak fruktoza

Ten cukier prosty zawarty jest przede wszystkim w owocach, które powinnaś jeść pięć razy dziennie. Zawiera ją też miód – zdrowy zamiennik białego cukru.

 

G jak głowa

Zadbaj o higienę psychiczną i oderwij się na jakiś czas od pracy. Wyjdź na krótki spacer i dotleń się – to znacznie poprawi jakość pracy Twojego mózgu i korzystnie wpłynie na samopoczucie.

 

H jak ha ha ha!

Śmiech to zdrowie, więc śmiej się jak najczęściej i szukaj okazji, które mogą poprawić Twój humor. Gdy się śmiejesz, Twój mózg wydziela serotoninę i dopaminę, które poprawiają nastrój i doskonale wpływają na samopoczucie.

 

I jak inspiracja

Na pewno masz jakąś inspirującą pasję, której lubisz poświęcać czas. Hobby zbawiennie działa na umysł, pozwalając oderwać mu się od codziennych problemów i zająć choć na chwilę czymś przyjemnym. Takie ładowanie mentalnych akumulatorów też zwiększy Twoją witalność!

 

J jak jarzyny   

Każdego dnia powinnaś zjeść pięć porcji warzyw i owoców – surowych lub w postaci soków albo przecierów. Ogólnie jedz często, ale w małych porcjach i powoli. Dokładnie przeżuwaj kęsy, bo dzięki temu lepiej i szybciej przyswoisz składniki pokarmowe, a do mózgu szybciej dotrze sygnał, że jesteś już najedzona.

 

K jak kilogramy

Pijąc około 2 litrów wody i jedząc częściej, a mniej, korzystnie wpływasz na masę ciała. Pamiętaj, że prawidłowa waga korzystnie wpływa na Twoją witalność!

 

L jak leniuchowanie

Pozwól sobie od czasu do czasu na zwolnienie tempa i chwilę odpoczynku. Nie jesteś w końcu robotem i musisz odpocząć!

 

M jak medytacja

Najnowsze badania potwierdzają jej zbawienny wpływ na zdrowie – medytacja obniża ciśnienie krwi, zmniejsza tętno i spowalnia metabolizm, ale przede wszystkim zbawiennie wpływa na stan umysłu, redukując lęk i zwiększając poziom serotoniny w mózgu.

 

N jak natura

Jak najwięcej przebywaj na świeżym powietrzu. Kontakt z naturą kojąco wpływa na nerwy, uspokaja, daje energię i poprawia humor – z badań wynika, że kontakt z przyrodą obniża poziom stresu już po pięciu minutach. 10 minut spędzonych na słońcu stymuluje wytwarzanie przez organizm witaminy D, która znacząco wzmacnia odporność.

 

O jak optymizm

Optymiści żyją lepiej niż pesymiści, a ich szklanka jest zawsze do połowy pełna. Pozytywne podejście do życia ułatwia mierzenie się z kłopotami i daje życiową energię, którą możemy zarażać ludzi w naszym otoczeniu. Naprawdę warto!

 

P jak praca

Praca jest ważna, ale nie najważniejsza. Postaraj się nie zabierać pracy do domu i w ten sposób odświeżać umysł. Podejdź do tego tak, by wychodząc z pracy fizycznie, wyjść z niej również mentalnie.

 

R jak regeneracja

Spróbuj zorganizować sobie czas pracy tak, by co jakiś czas robić krótką przerwę. Odejdź od komputera, zrób kilka skłonów; rozluźnij mięśnie karku, krążąc powoli głową. Po takiej krótkiej gimnastyce będziesz bardziej wydajnie pracować i czuć się lepiej.

 

S jak suplementy

Dla zwiększenia witalności zadbaj o suplementację dla serca. Sięgnij po Biovital, który dostarczy Ci żelaza i witamin, a wyciąg z owoców głogu skutecznie zadba o Twoje serce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu Biovitalu, wejdź na biovital.pl.

 

T jak tężyzna

Ćwicz regularnie, a z pewnością odbije się to pozytywnie na Twoim samopoczuciu – dzięki regularnej dawce ruchu wzmocnisz ciało i odświeżysz umysł.

 

U jak uśmiech

Uśmiechaj się do świata, a świat będzie uśmiechał się do Ciebie. To prosta zasada, a tak dużo zmienia J

 

W jak werwa

Jeśli zadbasz o swoją witalność, będziesz czuć werwę każdego dnia. Chyba warto, prawda?

 

Z jak zadowolenie z życia

Jeśli zastosujesz się przynajmniej do części rad z alfabetu witalności, gwarantujemy, że Twoje zadowolenie z życia wzrośnie. Powodzenia!