Wiek ten jak każdy ma swoje prawa. Jak jednak dogodzić dorastającej młodzieży i urządzić im przestrzeń, w której będzie dobrze się czuła? Przede wszystkim pokój nastolatka urządzaj razem z nim i według jego aktualnych zainteresowań. Warto także wybrać materiały wykańczające, które w razie potrzeby można szybko zmienić, gdyby akurat fascynacja jednym tematem się skończyła, a zaczęła inna. Dziś podpowiadamy, jak ciekawie ozdobić ściany w pokoju nastolatka.

Wykorzystaj plakaty i naklejki

Ściany w pokoju najczęściej wykańcza się gipsówką i pokrywa jednym kolorem farby. Dopiero na tak wykończonej ścianie zawiesza się dekoracje w formie plakatów czy fototapety. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Raz wbity w ścianę haczyk może unieść różnego rodzaju dekoracje. Ramki na plakaty możesz także w każdym momencie wymienić na inne, aby dopasować dekoracje i klimat wnętrza do aktualnych zainteresowań dziecka. Jednak same ramki czy antyramy mogą się także opatrzyć. Zamiast nich sięgnij po naklejki dekoracyjne na ścianę.

Naklejki dają bardzo dużo możliwości dekoracji ściany. Pojedyncze mogą przedstawiać ulubione postacie z filmów czy bajek. Naklejone na ścianę wyglądają, jakby były na niej namalowane. Ponadto same naklejki możesz zmywać i czyścić. Ich wymiana na nowe również nie jest trudna i nie wiąże się z gruntownym remontem.

W ofercie wielu sklepów dostępne są także naklejki imitujące niemal dowolny materiał wykańczający np. cegłę czy naturalny kamień. Ich fotograficzna dokładność zapewnia doskonałe efekty. Taka ozdoba ściany może znaleźć się jedynie na fragmencie ściany np. pomiędzy drzwiami a regałem.

Postaw na kolorowe tapety 

Innym ciekawym materiałem wykańczającym są tapety, których duży wybór znajdziesz tutaj: https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/dekoracje-scienne/tapety. Są znacznie ciekawsze niż jednobarwne ściany pomalowane farbą. Tapetami możesz pokryć wszystkie ściany w pomieszczeniu lub tylko te najbardziej odsłonięte i reprezentatywne. Do wykończenia brzegów tapety możesz użyć np. sztukaterii. W ten sposób stworzyć ciekawe ramy.

Obecnie tapety wykonane są z wielu materiałów. Możesz wybrać modele na flizelinie, dzięki czemu wcale nie musisz pod nimi robić gipsówki. Wszystkie nierówności na ścianie zostaną ładnie wyrównane. Dostępne są także tapety ze strukturą i winylowe, które są bardzo wytrzymałe, odporne na wilgoć i przede wszystkim zapewniają ciekawy efekt dekoracyjny. Podobnie jak z naklejkami tapety szybko wymienisz na nowe, gdyby gust i zainteresowania pociechy się zmieniły.

Aranżacja pokoju nastolatka wcale nie należy do najłatwiejszych zadań stojących przed rodzicami. Wpływ na to mają przede wszystkim konkretne zainteresowania młodej osoby i gust, który lubi szybko ulegać zmianom. Na szczęście wiele materiałów wykańczających ścian zapewnia doskonałe efekty dekoracyjne i jednocześnie są łatwe w wymianie. Należą do nich dekoracyjne naklejki na ścianę i tapety. Stoją one naprzeciw nudnym i monotonnym ścianom pomalowanym farbą, więc powinny spodobać się młodzieży.

 

Artykuł partnera