Moja kuchnia marzeń? To czysta przestrzeń w bieli z dużą wyspą kuchenną. Elegancka zabudowa kuchenna w pełnym macie z antracytowymi dodatkami. Kaszmirowe ściany, drewniana posadzka i dębowy stół. Wyobrażając sobie idealne „serce domu” widzimy kolory, rodzaje mebli i dekoracje. A gdzie okap kuchenny? By powietrze w kuchni było czyste, świeże i zdrowe, warto zainwestować w skuteczny, ale i nowoczesny pochłaniacz lub wyciąg.

Jaki okap kuchenny wybrać?

Nowoczesne okapy kuchenne zostały zaprojektowane tak, by łączyć w sobie efektywną funkcjonalność ze stylowym wzornictwem. Dostępne na rynku sprzęty do pochłaniania nie tylko efektywnie pracują, ale mogą być również elementem dekoracyjnym wnętrza, a czasem jego motywem przewodnim. Każdy, kto urządza, remontuje, odświeża swoją kuchnię, ma do dyspozycji tysiące modeli urządzeń do pochłaniania, które różnią się od siebie m. in. parametrami technicznymi, sposobem montażu i formą. Od czego zacząć poszukiwania, by dobrze wybrać, a przy tym nie stracić cennego czasu? Pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie typu urządzenia, którego potrzebujemy w kuchni.

Wyciąg czy pochłaniacz? Technikalia na początek

Chociaż pokusa, by skupić się na estetyce urządzenia może być bardzo silna, to nie można jej ulec. By wybrać dobry sprzęt, warto na początek ustalić, czy możemy podłączyć okap do przewodu kominowego. Jeśli tak, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wyciągu, który pracuje w obiegu otwartym, to jest wyprowadza opary na zewnątrz budynku. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, wówczas powinniśmy zdecydować się na zakup pochłaniacza, który pracuje w obiegu zamkniętym. Wyposażony w filtr węglowy eliminuje parę wodną, cząsteczki tłuszczu i wilgoć równie skutecznie co wyciąg.

Rodzaje okapów kuchennych – przegląd kategorii

Wyspowe, do zabudowy, tuby, sufitowe, kominowe, na linkach, blatowe… zdecydowanie jest w czym wybierać. Każdy rodzaj sprzętu wyróżnia się innymi cechami, dlatego warto przyjrzeć im się z bliska.

Okapy przyścienne

To modele, które montowane są do ściany nad płytą grzewczą. Cichy okap do pochłaniania zapachów może przybrać formę ponadczasowej tuby, kwadratu lub prostokąta, odwróconej litery T czy bryły w klimacie retro. To, co wyróżnia okapy kominowe, to zachowanie cennej kuchennej przestrzeni i ich dekoracyjny charakter. Uniwersalna kolorystyka sprawia, że są to jedne z najbardziej ponadczasowych urządzeń, które kapitalnie wpisują się w każdy rodzaj i styl wnętrza.

okap-kominowy-sento-or-strips-black-matt-90

Okap kominowy Sento OR Strips Black Matt 90 wyróżnia się matową czernią i subtelnymi paskami LED, które dodają nowoczesnego charakteru, łącząc estetykę z wysoką wydajnością (źródło: https://nortberg.pl/okap-kominowy-sento-or-strips-black-matt.html)

Okapy wyspowe

Designerski, wychodzący poza utarte schematy, nieoczywisty.. te wszystkie określenia trafnie opisują modele wyspowe. Możemy wybierać spośród okapów na linkach, z ceramicznym kloszem, z ryflowanego szkła, z półką, bez półki. Do tego dochodzą opcje kolorystyczne: kaszmir, jasne złoto, ciemne złoto, miedź, inox, czerń i biel. W trendach mamy na pewno loftowe modele z aluminiową ramą o standardowych wymiarach 82 centymetrów, ale z możliwością zamówienia indywidualnego rozmiaru. Coraz większym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych, ale także architektów i projektantów wnętrz, cieszą się okapy XXL o gabarytach, bagatela, 120 cm, 150 cm i 180 cm. Sekretem ich sukcesu są świetnie zachowane proporcje i lekkość formy, o którą trudno podejrzewać tak duże sprzęty. Z kolei proste formy modeli inspirowanych nordyckim designem (jak np. okap Arne z portfolio marki Nortberg) genialnie sprawdzają się w aranżacjach skandynawskich, hygge i japandi. Z premier na uwagę zasługują okapy wykończone ryflowanym szkłem i kolekcje w kolorze kaszmirowym. Te ostatnie zestawione z kaflami, zabudową kuchenną i posadzką w odcieniach cashmere tworzą harmonijną, ciepłą całość.

Okapy tuby

Bestseller od wielu sezonów wnętrzarskich! Oszczędne w formie, subtelne i delikatne swoją niegasnącą popularność zawdzięczają harmonijnemu połączeniu prostego kształtu z piękną barwą. W klasycznych przestrzeniach sprawdzą się okapy tube w bieli i czerni – do wyboru: mat lub połysk. Do aranżacji soft glam, glam, glamour, modern naturalnym wyborem będzie model złoty. Okap sterowany gestam o jubilerskiej jakości złota jest niczym biżuteria w kuchni. Nie można zapomnieć również o miedzi i neutralnym kaszmirze. One pasują absolutnie wszędzie! Dla tych, którzy cenią nieco ekstrawagancji, ciekawą opcją okaże się tuba z asymetryczną półką otoczona aluminiowym stelażem. Brzmi niecodziennie? I tak też wygląda!

okap-wyspowy-tubo-royal-gold-gesture-control

Okap wyspowy Tubo Royal Gold Gesture Control łączy elegancki odcień królewskiego złota z nowoczesnym sterowaniem gestami, oferując zarówno luksusowy wygląd, jak i wygodę użytkowania w każdej kuchni (źródło: https://nortberg.pl/okap-wyspowy-tubo-royal-gold-gesture-control-bldc.html)

Okapy podszafkowe

Są, a jakby ich nie było. Urządzenia do zabudowy to kwintesencja minimalizmu, a przy tym doskonała oszczędność kuchennej przestrzeni. Okap, swoimi wymiarami idealnie mieści się w szafce, dlatego jedyne co widzimy, to starannie zaprojektowany panel, który wkomponowuje się w zabudowę meblową. Wśród zalet warto także przywołać jego uniwersalność – nie ma wnętrza, w którym okap podszafkowy wyglądałby źle. Jest to świetny pochłaniacz do kuchni w bloku, kawalerce, aneksie kuchennym lub w dużej przestrzeni, urządzonej w myśl zasady „mniej znaczy więcej”.

okap-podszafkowy-lando-glass-kashmir-2strips

Okap Lando Glass Kashmir 2STRIPS wyróżnia się subtelnym kolorem kaszmiru oraz dwoma paskami LED, które doskonale doświetlają blat (źródło: https://nortberg.pl/okap-podszafkowy-lando-glass-2strips-kashmir.html)

Okapy retro

Dom z duszą wymaga starannie dobranych sprzętów AGD, w tym urządzenia do pochłaniania. Okap retro utrzymany jest zazwyczaj w kolorystyce bieli, beżu i écru. Tradycyjna bryła najczęściej wyposażona jest w dekoracyjną listwę bukową, którą można kolorystycznie dostosować do mebli kuchennych. Rustykalne pochłaniacze to zatem klasyczne wzornictwo, uniwersalna paleta barw oraz to „coś”, co sprawia, że sprzęt odnajduje się w towarzystwie zabytkowego pieca kaflowego, mebli z rzeźbionymi frontami, czy mosiężnych detali.

Okapy sufitowe

16 centymetrów wolnej przestrzeni – dokładnie tyle potrzebują najcieńsze na rynku okapy sufitowe. Wariant slim genialnie zintegrowany z powierzchnią sufitu nie przyciąga uwagi, wtapiając się w dowolny aranż. Kolekcje sufitowe zostały stworzone dla tych, którzy kochają minimalistyczny wystrój, a przy tym ważna jest dla nich funkcjonalność i praktyczny wymiar.

okap-sufitowy-grand-super-slim-white-90

Okap sufitowy Grand Super Slim White 90 montowany na suficie, idealnie licujący się z powierzchnią, w białym kolorze, staje się niemal niewidoczny, dodając kuchni nowoczesnej elegancji i dyskretnej funkcjonalności (źródło: https://nortberg.pl/okap-sufitowy-grand-super-slim-white.html)

Okapy blatowe

Ten typ okapów kuchennych wyróżnia innowacyjność. Montowane tuż przy płycie grzewczej,  najczęściej wyposażone są w specjalny panel dotykowy, a niektóre umożliwiają też wysunięcie pochłaniacza nawet do 50 centymetrów. Zachowują dyskrecje wizualną i słyną z cichej pracy. Ich zaletą jest także to, że nie zabierają kuchennej przestrzeni.

Rozmiary okapów, czyli jak dobrać odpowiednią szerokość?

Pytania o wielkość okapu kuchennego w stosunku do płyty grzewczej, to jedne z najczęstszych dylematów, przed jakimi stoją klienci. Na szczęście, pomimo tego, że urządzenia do pochłaniania  dostępne są w kilkunastu rozmiarach: 40 cm, 41 cm, 50 cm, 56,4 cm, 59,5 cm, 60 cm, 70 cm, 80 cm, 86,4 cm, 89,5 cm, 90 cm, 96 cm, 120 cm, 130 cm, 150 cm, 160 cm, a nawet 180 cm, to dobór właściwego rozmiaru nie jest wcale trudny. Najważniejsza reguła jest taka, że szerokość okapu powinna być większa aniżeli samej płyty grzewczej.

Głośność okapu, czyli jak zadbać o ciszę w kuchni?

Irytujący, warczący dźwięk sprzętów do pochłaniania to już zamierzchła przeszłość. Dzisiejsze urządzenia pracują cicho, ale nie oznacza to, że bezgłośnie. Poziom hałasu mierzą decybele. Jeżeli zależy nam na cichej pracy, dobrą opcją jest zakup modelu, którego głośność nie przekracza 50 dB, a jeszcze lepiej 40 dB. Dostępne są także nowatorskie rozwiązania (np. Silent Home lub Silent Kitchen), w których montuje się turbinę poza okapem np. na poddaszu, na dachu czy na elewacji budynku. Urządzenie pracuje, ale go nie słyszymy. W pomieszczeniu może być cicho jak makiem zasiał.

Jak sprawdzić wydajność i klasę energetyczną?

Sercem każdego pochłaniacza lub wyciągu jest turbina. Jej wydajność mierzymy w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Im wyższa wartość, tym większa efektywność. Podana w karcie technicznej liczba oznacza ile metrów sześciennych powietrza przefiltruje okap w ciągu jednej godziny. Do wyboru mamy sprzęty o mocy 900 m³/h, 800 m³/h, 600 m³/h, 500 m³/h i niższe. By dobrać odpowiednią wydajność, ważna jest kubatura kuchni, którą obliczamy mnożąc powierzchnię kuchni i jej wysokość. Wydajny okap powinien wymienić powietrze w kuchni co najmniej 6-krotnie, a niektórzy eksperci wskazują, że 8, a nawet 12-krotnie. Istotnym kryterium przy wyborze wyciągu jest także klasa energetyczna. Okap z funkcją oszczędzania energii zadba nie tylko o domowy budżet, ale także o środowisko naturalne. Nasza rekomendacja jest taka, żeby wybierać sprzęty w klasie energetycznej A, A+, A++.

Czy oświetlenie ma znaczenie?

W najnowszych modelach standardowym oświetleniem jest LED w formie pasków, bądź oczek. W listwach może znajdować się aż 60 punktów ledowych. Energooszczędne, dobrze wkomponowane oświetlenie ma za zadanie dobrze doświetlić blat roboczy i płytę grzewczą, ale może być także dodatkowym źródłem światła w pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową podświetlenia, by jak najlepiej imitowała światło dzienne, dzięki czemu kolorystyka dań będzie najbardziej zbliżona do rzeczywistości.

okap-podszafkowy-micra-space-black-60

Okap podszafkowy Micra Space Black 60 to innowacyjny model, który nie tylko efektywnie doświetla blat roboczy, ale dzięki wbudowanemu czujnikowi, automatycznie włącza oświetlenie po otwarciu szafki, łącząc nowoczesność z wygodą użytkowania (źródło: https://nortberg.pl/okap-podszafkowy-micra-space-black-matt.html)

Sterowanie gestami czy przyciskami?

O tym, jaki rodzaj sterowania okapem wybierzemy, zależy tylko od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i co nam najbardziej odpowiada: klasyka czy innowacje. Wszystkie rodzaje sterowań są dziś bezproblemowe i intuicyjne. Zaczynając od tych najbardziej tradycyjnych w postaci przycisków (mechaniczne), przez sterowania elektroniczne np. przyciskami Soft-Touch czy za pomocą pilota radiowego, na sterowaniu gestami kończąc. W ostatnim przypadku wystarczy prosty ruch dłonią, by okap rozpoczął pracę, kolejny, by zmienił bieg i jeszcze jeden, by sprzęt przeszedł w stan spoczynku.

Jak zamontować okap kuchenny?

Zdecydowana większość okapów kuchennych to modele, których montaż jest łatwy, szybki i nie wymaga specjalistycznej wiedzy i narzędzi np. okap prostokątny.  Wyjątkiem będą tutaj np. modele wyspowe o rozmiarach 120 cm czy 150 cm. Uniwersalne urządzenia montujmy zgodnie z instrukcją, pamiętając o zachowaniu odległości od płyty gazowej minimum 65 cm, od płyty indukcyjnej co najmniej 60 cm.

Dobry okap, czyli funkcjonalność na pierwszym miejscu

Nieważne czy wybierzesz do swojego mieszkania lub domu kwadratowy okap kuchenny, okap teleskopowy, kominowy czy pochłaniacz z czujnikiem zabrudzenia filtrów.. To, co jest kluczowe, to jego wydajność, głośność, energooszczędność i design. Starannie dopracowane parametry techniczne dopasowane do twoich potrzeb sprawią, że okap zostanie z tobą na długi czas, a powietrze w kuchni będzie czyste i zdrowe.

Artykuł sponsorowany