29 maja w Kielcach zmarł Jerzy Pilch. Pogrzeb pisarza odbył się 4 czerwca. Dziś portal Wirtualna Polska podał, że po uroczystościach pogrzebowych okazało się, że kilku żałobników było zakażonych koronawirusem.

Koronawirus u żałobników na pogrzebie Jerzego Pilcha

Pilcha żegnała rodzina i przyjaciele, wśród nich wiele znanych osób – między innymi Andrzej Grabowski, Jan Nowicki oraz Grzegorz Turnau. Sanepid potwierdził tylko jeden przypadek obecności wirusa u osoby biorącej udział w pożegnaniu pisarza. Tymczasem WP podaje, że takich osób jest co najmniej pięć.

Dziennikarz WP rozmawiał z chorym, który został przez Sanepid odesłany do zwykłej przychodni. Mężczyzna wykonał płatny test, ponieważ chciał uniknąć wizyty w szpitalu zakaźnym.

Chory miał poinformować o pozytywnym wyniku Sanepid. Wysłał mail, na który nie dostał odpowiedzi. Wcześniej o kontakcie z osobami zakażonymi informował NFZ, ale nikt nie poprosił go o szczegóły na temat kontaktu i osób, które mogły być nosicielami wirusa.

Jeden z uczestników pogrzebu, pisarz Zygmunt Miłoszewski, napisał, że właśnie dowiedział się o tym, że miał kontakt z osobą zakażoną:

Dzień 1
Pytacie: czego dzień pierwszy? Otóż dowiedziałem się, że osoba, z którą spędziłem w niedzielę kilka godzin na sympatycznej rozmowie w zamkniętym pomieszczeniu (Kumpel Wirusolog: idealne warunki transmisji) i która była obecna na pogrzebie Jerzego Pilcha – które to wydarzenie okazało się być w ramach ostatniego żartu Wielkiego Złośliwca ogniskiem pandemii – jest chora na koronawirusa.
Dlaczego o tym piszę?
Po pierwsze: osoba ta nie miała i nie ma absolutnie żadnych objawów. Chciałbym, żeby to wybrzmiało: fakt, że nikt na nas nie nakichał nie oznacza, że nie należy zachowywać ostrożności. Kumpel Wirusolog: powiedz ludziom, żeby nosili, k*rwa, te maseczki! Mówię.
Po drugie: dziś zostałem zgłoszony do sanepidu i wyląduję chyba na kwarantannie, jutro powinni się do mnie odezwać. Warto opowiedzieć jak działają lub nie działają prcedury. Największe zmartwienie: jak zagłosować? – pisze na swoim FB Miłoszewski.

Dzień 1Pytacie: czego dzień pierwszy? Otóż dowiedziałem się, że osoba, z którą spędziłem w niedzielę kilka godzin na…

Gepostet von Zygmunt Miłoszewski am Mittwoch, 17. Juni 2020

Według informacji Wirtualnej Polski na pogrzebie Pilcha uczestnicy nie zachowali reżimu sanitarnego. W kościele krzesła były ustawione bez zachowania odległości. Na cmentarzu żałobnicy zdjęli maseczki, w których byli w kościele.