Odpowiednia pielęgnacja to klucz do zdrowej i pięknej cery. Dużą rolę w codziennym dbaniu o skórę odgrywają kosmetyki dobrane do jej indywidualnych potrzeb. Obecnie na rynku odnajdziesz wiele rodzajów produktów – konwencjonalnych oraz naturalnych kremów, masek, toników – przeznaczonych dla różnych rodzajów i typów skóry. Marki kosmetyczne oferują także produkty do stosowania przed snem i po wstaniu z łóżka. Sprawdź, czym krem na noc różni się od kremu na dzień oraz jak wybrać kosmetyk idealny dla Twojej cery.

Dlaczego warto stosować naturalne kremy do twarzy?

Najważniejszymi krokami w pielęgnacji cery jest dokładne oczyszczanie i nawilżanie. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń umożliwia wchłanianie substancji aktywnych z aplikowanych kosmetyków. W celu nawilżenia skóry twarzy najlepiej sięgnąć po krem naturalny, pozbawiony sztucznych dodatków i szkodliwych związków chemicznych. Zwracaj uwagę, aby w INCI wybieranego przez Ciebie produktu nie występowały następujące składniki:

  • ftalany – łatwo przenikają do organizmu, mogą przyczyniać się do powstawania zaburzeń gospodarki hormonalnej, szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci,
  • sztuczne konserwanty, np. parabeny – mogą wywoływać reakcje alergiczne i stany zapalne,
  • substancje ropopochodne, takie jak: wazelina, parafina, olej mineralny – tworzą na skórze nieprzepuszczalną warstwę, co może prowadzić do zapychania porów i powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych,
  • silikony – podobnie jak substancje ropopochodne tworzą sztuczną warstwę okluzyjną, mogą działać komedogennie,
  • sztuczne konserwanty, np. parabeny – mogą powodować podrażnienia i stany zapalne,
  • PEG-i, m.in. glikol propylenowy, glikol polietylenowy – sztuczne emulgatory, które osłabiają barierę lipidową skóry; mogą powodować powstawanie stanów zapalnych, reakcje alergiczne, zatykanie porów; przypisuje się im nawet działanie rakotwórcze.

Kremy naturalne nie zawierają powyższych składników i są doskonałą alternatywą dla kosmetyków konwencjonalnych. Kryją w sobie naturalne oleje, masła i wyciągi, które – w przeciwieństwie do składników syntetycznych – nie tworzą na skórze nieoddychającej powłoki, a dogłębnie nawilżają, odżywiają i regenerują cerę. Warto mieć świadomość, że niektóre roślinne ekstrakty, olejki eteryczne i witaminy posiadają właściwości konserwujące – w naturalny sposób hamują namnażanie i rozwój bakterii i pleśni oraz przedłużają trwałość produktu. Są one o wiele bezpieczniejsze dla skóry i zdrowia niż chociażby wspomniane wcześniej parabeny. Z tego powodu zdecydowanie warto postawić na właściwą pielęgnację cery, opartą o naturalne kremy i inne kosmetyki pozbawione szkodliwych substancji syntetycznych.

krem

Naturalne kremy do twarzy – na dzień i na noc

Nocą, podczas snu, w organizmie zachodzą procesy wspierające odnowę komórek, wydalane są toksyny, a skóra się regeneruje. Cera chłonie jak gąbka substancje dostarczone podczas wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych. Składniki aktywne mają wówczas szansę wniknąć najgłębiej i działać najskuteczniej.

Kremy oznaczane jako produkty na dzień z reguły są lekkie, nieobciążające, szybko się wchłaniają. Natomiast kremy nocne posiadają bogatsze, cięższe konsystencje, ponieważ – co do zasady – zawierają wyższą zawartość składników aktywnych. Przyjęło się, że produkty stosowane do porannej i wieczornej pielęgnacji powinny być zróżnicowane, ponieważ rano skóra potrzebuje innych substancji niż nocą. Jeżeli jednak wybrany przez Ciebie krem jest odpowiedni pod makijaż, a jednocześnie świetnie sprawdza się na noc – nie ma przeciwwskazań, aby aplikować go dwa razy dziennie. Przykładem produktu, który możesz stosować rano i wieczorem jest naturalny krem liftingujący Resibo. Dogłębnie nawilża i intensywnie odżywia, a jednocześnie wygładza zmarszczki, zapobiega powstawaniu nowych i koryguje kontur twarzy. Składniki aktywne zawarte w tym naturalnym kremie wspierają odbudowę kolagenu i elastyny odpowiadających za jędrność, elastyczność i młody wygląd skóry. Możesz używać go rano (po całkowitym wchłonięciu) i wieczorem lub o jednej porze dnia – w zależności od potrzeb Twojej cery.

Każda skóra wymaga indywidualnego podejścia w doborze pielęgnacji. Warto eksperymentować i sprawdzać, jak dane kosmetyki oddziałują na Twoją skórę. Ocenisz wówczas, czy krem, którego używasz rano, także sprawdzi się na noc, czy może potrzebujesz jeszcze jednego produktu, który dostarczy dodatkowych składników aktywnych Twojej cerze.

Kolejność nakładania kosmetyków: tonik, serum, krem naturalny

Pierwszym krokiem wieczornej rutyny pielęgnacyjnej powinno być oczywiście oczyszczanie, najlepiej dwuetapowe. Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń ze skóry twarzy niezbędne jest przywrócenie jej właściwego pH za pomocą odpowiedniego toniku. Warto wybrać produkt naturalny, zawierający składniki aktywne, nawilżające cerę. Kolejno, jeśli Twoja cera potrzebuje dodatkowego wsparcia, zaaplikuj odpowiednie serum, np. wygładzające czy normalizujące. Następnie sięgnij po nawilżający krem pod oczy oraz naturalny krem do twarzy, odpowiadający potrzebom Twojej cery. Pamiętaj, że krem należy stosować codziennie, a serum zawsze wtedy, gdy cera potrzebuje wzmocnienia. Pamiętaj także, że serum nie zastępuje kremu, a tylko wzmacnia jego działanie.

Pielęgnacja poranna jest zdecydowanie krótsza. Powinna składać się przede wszystkim z usunięcia zanieczyszczeń nagromadzonych w nocy, przywrócenia odpowiedniego pH skóry oraz nawilżenia. Świetnie sprawdzą się do tego naturalne kremy: rozświetlający pod oczy oraz krem liftingujący do twarzy – dogłębnie nawilżający i zwiększający elastyczność skóry. Kosmetyki stosowane rano powinny szybko się wchłaniać i stanowić dobrą bazę pod makijaż.

 

Artykuł sponsorowany