W brytyjskiej rodzinie królewskiej od dłuższego czasu dzieje się źle. Po śmierci królowej Elżbiety II władzę przejął jej syn Karol i zasiadł na tronie w wieku 75 lat. Niestety, nieoczekiwanie w 2024 roku Pałac Buckingham ogłosił, że u króla Karola III wykryto nowotwór, a dwa miesiące później księżna Kate przyznała, że ona również mierzy się z rakiem. I choć obydwoje oddano w ręce najlepszych lekarzy, do informacji publicznej nie wyciekają żadne dalsze informacje o stanie ich zdrowia lub stopniu zaawansowania choroby. Nieoficjalnie mówi się jednak, że król Karol III choruje na raka prostaty lub raka trzustki.

Sensacyjne doniesienia zagranicznych mediów! Wiadomo, z jakim nowotworem walczy król Karol III

Król Karol III wygłosił orędzie do narodu. Nie wziął udziału w nabożeństwie

Teraz z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, wyemitowano zapowiadane wcześniej orędzie króla Karola III, które zostało nagrane kilka dni wcześniej w Zamku Windsor. Monarcha nie mógł uczestniczyć bowiem w odbywającym się dziś nabożeństwie w Worcester. Jest to jego pierwsza przemowa od czasu poinformowania o zdiagnozowanym raku. Król wyraził w niej swoje ubolewanie z powodu nieobecności na nabożeństwie i nawiązał do problemów zdrowotnych, z którymi obecnie zmaga się jego rodzina. Nie zdecydował się jednak pojawić na nagraniu i wyemitowano jedynie wersję audio:

Panie i Panowie, to dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi. Nabożeństwo Wielkiego Postu zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Ma swoje źródło w życiu naszego Pana, który uklęknął przed swoimi uczniami i ku ich wielkiemu zaskoczeniu umył ich zmęczone podróżą stopy. I, jak właśnie usłyszeliśmy, celowo dał im i nam wszystkim przykład tego, jak powinniśmy służyć i troszczyć się o siebie nawzajem. W tym kraju jesteśmy błogosławieni przez różne służby, które istnieją dla naszego dobra. […] Ale poza tymi organizacjami i ich bezinteresownym personelem, potrzebujemy i czerpiemy ogromne korzyści z tych, którzy wyciągają do nas przyjacielską dłoń, zwłaszcza w potrzebie. […] Akt uwielbienia, tutaj w katedrze w Worcester, przypomina mi przyrzeczenie, które złożyłem na początku nabożeństwa koronacyjnego: „podążać za przykładem Chrystusa, nie po to, by Mu służono, lecz by służyć”. Zawsze starałem się to robić i nadal robię, całym sercem. Modlę się dziś szczególnie o to, aby przykład naszego Pana, polegający na służeniu sobie nawzajem, nadal nas inspirował i wzmacniał wszystkie nasze społeczności. Niech Bóg błogosławi was wszystkich w te Święta Wielkanocne – wygłosił.

Rosyjska telewizja uśmierciła króla Karola III

pasekkozak

 POOL / Reuters / Forum

Credit line: James Whatling / The Mega Agency / Forum

Credit line: MEGA / The Mega Agency / Forum

 POOL / Reuters / Forum

 Pool / Zuma Press / Forum

Reuters / Forum

HANNAH MCKAY / Reuters / Forum