Po tym, jak Lista Przebojów Trójki została zdjęta, gdy wygrała piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, wybuchła ogromna afera w stacji. Polskie Radio zostało oskarżone o cenzurę, zwolniło się kilku dziennikarzy m.in. Marek Niedźwiecki. Dziennikarz Bartosz Gil, w liście do dyrektora stacji Tomasza Kowalczewskiego, ujawnił, jak wyglądała jego wersja wydarzeń.

Piosenka Kazika, w której odniósł się do Jarosława Kaczyńskiego wygrała listę Trójki, notowanie ZNIKNĘŁO. Marek Niedźwiecki odchodzi ze stacji

Bartosz Gil napisał list do dyrektora Trójki Tomasza Kowalczewskiego

Dziennikarz Polsat News, Jakub Mejer wcześniej poinformował na Twitterze, że dyrektor stacji kazał podpisać się pod listem, że piosenka Kazika wygrała przez pomyłkę. Po tym jak dziennikarz Bartosz Gil odmówił, został zawieszony w pracy.

Wirtualnemedia.pl dotarły do listu, w którym dziennikarz ujawnia własną wersję wydarzeń. Dyrektor Stacji Tomasz Kowalczewski miał zadzwonić do dyrektora muzycznego Trójki Piotra Metza z prośbą o „zrobienie czegoś z tym Kazikiem”, po czym wysłać SMS-a o treści: Piotrze, dopilnuj, aby piosenka o której rozmawialiśmy, nie była na antenie.

List, który kazał mi Pan podpisać o unieważnieniu głosowania, a który ostatecznie podpisał i opublikował Pan sam, zaczął się od strzału w płot. To nieprawda, że został złamany regulamin. Ponieważ Lista Przebojów nie ma i nigdy nie miała żadnego regulaminu. To nieprawda, że wprowadzono piosenkę spoza listy. Gdyż nigdy nie było żadnej listy, z której piosenki są dodawane do zestawu do głosowania. Ich wybór był autonomiczną decyzją Marka Niedźwieckiego.

Agnieszka Szydłowska z Trójki złożyła wypowiedzenie – ekipa dziennikarzy w PR3 topnieje z dnia na dzień

Bartosz Gil poinformował również, że dziennikarze walczyli z tym, aby nie można było głosować kilka razy na te same piosenki.

Mechanizm głosowania na Listę nie był idealny, ale wiedział Pan o tym doskonale od wielu miesięcy. Osobiście uczestniczył Pan w spotkaniach oraz załączany był do korespondencji z działem IT. Tymi kanałami problem ten podnoszony był jako najważniejszy pośród wielu trapiących Listę. (…)

Kazik wygrał notowanie 1998 zgodnie z regułami, które, choć nieformalne, wykształtowały się, obowiązywały i były przestrzegane w tym programie od wielu lat. Mimo swoich oczywistych niedoskonałości.

Tomasz Kowalczewski wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że unieważniono głosowanie, bo doszło do manipulacji.

Wiemy już na pewno, że dokonano ręcznej manipulacji polegającej na zmianie kolejności piosenek, na które głosowali słuchacze Trójki. Nasi radiowi informatycy przeanalizowali logowania osoby odpowiedzialnej za kolejność piosenek w elektronicznej wersji listy. Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym (…) Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste (…) Jest nam przykro, że doszło do takiej sytuacji i dlatego przepraszamy słuchaczy Listy Przebojów Trójki, że unieważniliśmy ostatnie notowanie LP3. Było to jedyna możliwa decyzja, która pomoże w utrzymaniu zaufania do tego programu i zasad oddawania głosów. Piosenki Kazika Staszewskiego od zawsze, nawet te najbardziej polityczne były grane na naszej antenie i nie ma powodów, aby się to miało zmienić.
Kazik Staszewski

Kazik Staszewski fot. AKPA

Marek Niedźwiecki

Marek Niedźwiecki fot. Krzemiński Jordan/AKPA