Letnie śniadanie: jakie produkty uwzględnić w menu?
Poznaj nasze propozycje!
Lato to doskonały moment na wzbogacenie swojego menu. Dni stają się dłuższe, a promienie słońca od rana zachęcają do wcześniejszego wstawania. Do tego w sklepach i na bazarkach czekają nieprzebrane ilości sezonowych warzyw i owoców. Wykorzystaj więc ten czas, aby rozpocząć poranek od pysznego i zdrowego śniadania. Oto co powinno się w nim znaleźć.
Zdrowe letnie śniadanie – czyli jakie?
Jak skomponować zdrowe śniadanie latem? Aby to zrobić, wcale nie musisz rezygnować z dobrego smaku posiłków. Wręcz przeciwnie! Wystarczy, że świadomie dobierzesz produkty, które są korzystne dla Twojego zdrowia, a przy tym pyszne.
Co zatem powinno się znaleźć na talerzu? Dobre śniadanie powinno powstać w zgodzie z tzw. piramidą zdrowego żywienia. Możesz się inspirować zaleceniami dwóch najzdrowszych modeli żywienia na świecie, tzn. dietą śródziemnomorską oraz DASH[1]. Ich zasady są proste do wprowadzenia i nie wiążą się z dużymi ograniczeniami ani z wykluczaniem grup produktów.
Jakie składniki powinno zawierać zdrowe śniadanie latem?
W jadłospisach opartych na zasadach zdrowego żywienia istotną rolę odgrywa kilka grup produktów. Oto co warto wybrać[2].
Świeże warzywa i owoce
Warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę z tego, co jesz (z naciskiem na warzywa). To dobra wiadomość, bo latem masz dostęp do największej ilości pysznych darów natury z tej kategorii. Na śniadanie warto więc sięgnąć np. po warzywa w różnych kolorach. Świetnie sprawdzą się m.in.:
- zielone warzywa liściaste, np. szpinak, rukola, natka pietruszki, szczypiorek;
- pomidory;
- papryka;
- ogórki – zarówno świeże, jak i kiszone;
- cebula;
- cukinia;
- bakłażan;
- rzodkiewka;
- nasiona roślin strączkowych – jako źródło białka roślinnego i błonnika.
A co z owocami? Mogą stanowić część „dania głównego” na śniadanie albo przekąskę tuż po spożyciu wytrawnego posiłku porannego. Wybierz np.:
- owoce jagodowe, np. maliny, truskawki, jagody, porzeczki, agrest;
- cytrusy, np. pomarańcze, grejpfruty;
- banany;
- jabłka i gruszki.
Najlepiej wybieraj te warzywa i owoce, na które obecnie w Polsce trwa sezon.
Produkty pełnoziarniste
W zdrowej diecie nie może zabraknąć dobrych źródeł błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych. Dlatego postaw w jadłospisie na pełnoziarniste produkty: pieczywo (np. graham czy żytnie), tortille, mąkę z pełnego przemiału na naleśniki itp. Mają niższy indeks glikemiczny niż te wysoko przetworzone, z białej mąki, i zawierają więcej składników odżywczych.
Zdrowe tłuszcze
W zdrowej diecie nie może zabraknąć dobrych tłuszczów. Czyli jakich? Podstawa to dobre źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one szczególnie ważne dla zdrowia serca, ponieważ mają korzystny wpływ na stężenie cholesterolu, a zwłaszcza jego miażdżycorodnej frakcji LDL[3]. Znajdziesz je przede wszystkim w olejach roślinnych, miękkich margarynach kubkowych, a także (omega-3) w tłustych rybach morskich.
Jeżeli masz już problemy z cholesterolem, sięgnij po tłuszcze wzbogacane sterolami roślinnymi. Te naturalne substancje są stosowane w leczeniu zaburzeń lipidowych, ponieważ obniżają poziom cholesterolu LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[4]. Znajdziesz je np. w margarynie Optima Cardio – możesz ją stosować do posmarowania kanapek z pełnoziarnistego pieczywa.
Unikaj także produktów, które zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych – m.in. czerwonego mięsa i tłustego nabiału. Sięgaj w zamian po zdrowsze zamienniki.
Zdrowe śniadania latem – przykłady
Chcesz przyrządzić zdrowe i smaczne śniadanie latem? Oto kilka dań, które pomogą Ci dobrze rozpocząć dzień.
Jeżeli lubisz śniadania na gorąco, zasmakują Ci np.:
- tortilla pełnoziarnista zapiekana z pomidorem, papryką, cebulą, szynką z kurczaka i jajkiem na twardo;
- tosty z chleba graham z mozzarellą light, oliwą, pomidorem, papryką i rukolą;
- bruschetta z grahamek z oliwą, czosnkiem, pomidorkami i bazylią;
- omlet z 2 jaj z warzywami i gotowaną szynką;
- naleśniki z mąki pełnoziarnistej z owocami sezonowymi i odrobiną syropu klonowego.
Wolisz śniadanie na zimno, które zapakujesz do lunchboxa? Postaw na kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, najlepiej posmarowane margaryną miękką ze sterolami roślinnymi. Ułóż na nich swoje ulubione warzywa, chudą wędlinę i nabiał z niską zawartością tłuszczu. Przygotuj np. pastę z chudego twarogu, jogurtu typu skyr, rzodkiewki, szczypiorku i odrobiny ziół prowansalskich, a na nią wyłóż dodatkowo plastry pomidora i rukolę. To świetny początek dnia.
Czujesz inspirację? Jeśli tak, poeksperymentuj w kuchni ze zdrowymi składnikami i jedz świadomie, a zarazem smacznie!
[1] https://ncez.pzh.gov.pl/zdrowe-odchudzanie/skuteczne-odchudzanie/ranking-diet-dieta-srodziemnomorska-najzdrowsza-dieta-2022/
[2] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/
[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci
[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can
Artykuł sponsorowany