Mata to obecnie najbardziej popularny raper w Polsce, który zdobył uznanie nie tylko fanów tego gatunku muzyki. Jego utworów słuchają dzieci, młodzież i dorośli. Ostatnio niesamowicie często trzeba mu gratulować: za dwa Fryderyki, album „Młody Matczak”, koncert na ponad 40 tys. osób, artykuł o jego twórczości w dzienniku „The New York Times”, a teraz za współpracę z McDonald’s.

Michał „Mata” Matczak – wiesz kim jest? Jeśli nie, to najwyższy czas się dowiedzieć!

Zestaw Maty w McDonald’s

Mata stworzył swój autorski zestaw, w którym znajdziemy: potrójny cheeseburger, średnie frytki i Vanilla Matcha Latte (Matchak Latte). Za wszystko zapłacimy 18 zł. Najprawdopodobniej Polska inspirowała się współpracą z Travisem Scottem –  rok temu amerykański raper także miał swój zestaw w fast-foodzie.

Współpraca polskiego artysty z McDonald’s nie wszystkim się spodobała. Najpierw grzmiała Paulina Młynarska

Do tej pory nie komentowałam inby o Macie, ani o Macie i Matczaku tacie. Co mnie obchodzi? Ale kiedy, ktoś, kto ma realny wpływ na zachowania wielkich grup młodych ludzi, zachęca za kasę do jedzenia najbardziej szkodliwego żarcia, jakie istnieje, to chyba trzeba coś powiedzieć. Co Ty Mata, czytać nie umiesz? Nie wiesz co śmieciowe żarcie robi z ludzkim zdrowiem? Nie wiesz co to jest otyłość, cukrzyca i zawał? – pisze ostro Młynarska. 

Anja Rubik i Tomasz Kot w klipie MATY. „Teledyski Maty lepsze, niż filmy Vegi”

Zaznacza, że słowa kieruje też do Michała Żebrowskiego i Borysa Szyca, którzy także mają współprace z McDonald’s.

To ma być ta Twoja kontestacja? Pod tym szyldem? #patoćwierćinteligecja Zestaw Maty. Co w nim znajdziemy? Potrójnego cheeseburger (Potrójny Ch33sburger), średnie frytki oraz Vanilla Matcha Latte (Matchak Latte). Na zdrowie! ( Foto Pudelek , czyli właściwe miejsce dla mrocznego buntownika).🔥Edit: tak, to samo mówię do Szyca i Żebrowskiego oraz do innych znanych osób, które za kasę reklamują ultra niezdrowe żarcie i substancje. Dziękuję za uwagę – zakończyła Paulina Młynarska. 

Katarzyna Bosacka znana specjalistka od zdrowego jedzenia, która przez lata miała popularny program „Wiem, co jem” i „Wiem, co kupuje” w TVN Style. Także zabrała głos na temat głośnego zestawu Maty:

Dlaczego dzieci jedzą śmieci? Bo bez obciachu promują je znane nazwiska.  Od dzisiaj w McDonald’s można kupić zestaw, który powstał we współpracy sieci z raperem – „Matą” Michałem Matczakiem. Mata to artysta, który bije rekordy popularności głównie wśród młodego pokolenia i tu pojawia się pytanie… Czy współpraca rapera z McDonald’s i tym samym promowanie przez niego jedzenia typu fast-food wśród młodzieży jest fair? Wątpliwe – uważa.

Reakcje na „Patoreakcję”: Woźniak-Starak, Staśko, Kurski i… Krystyna Pawłowicz

Zwraca uwagę na cenę zestawu, która dla Bosackiej jest zaskakująco niska:

 Po zakupie zestawu na paragonie pojawiły się wyszczególnione ceny produktów i co ciekawe cheesburger z potrójną zawartością mięsa kosztował tylko 5,10 zł… Aż strach pomyśleć, ile kosztowało wyprodukowanie takich 3 kotletów… Najdroższa była latte matcha, czyli sproszkowana zielona herbata z mlekiem – jej cena to 8,30 zł. Frytki w zestawie kosztowały 4,60 zł – wylicza dziennikarka.

Skupiła się także na nowym produkcie w tej sieci barów, czyli napoju matcha latte. Nie może uwierzyć, ile jest w tym cukru:

A jak ze smakiem? Waniliowa matcha latte była wg Agaty za bardzo „mleczna” i słodka. Smak smakiem, ale największe zaskoczenie budzi skład tego napoju. Sprawdzając jego wartości odżywcze na stronie sieci, okazuje się, że matcha latte zawiera w porcji 241 kcal, 9,2 g tłuszczu i aż 36 g cukru, czyli… 7 łyżeczek! Czy to jest odpowiedni produkt dla polskich dzieci i młodzieży, wśród których problem nadwagi i otyłości jest bardzo poważny, a wręcz alarmujący? ‼️ – grzmi Bosacka.

Dalej wylicza, że średnie frytki zawierają 330 kcal, 16 g tłuszczu i prawie 1 g soli, a potrójny cheeseburger – 548 kcal, w tym 31 g tłuszczu (i 15 g szkodliwych tłuszczów nasyconych!), do tego 8,5 g cukru, czyli niecałe 2 łyżeczki.

Ale największą grozę budzi zawartość soli w tym burgerze – aż 2,7 g, czyli ponad połowa naszego dziennego zapotrzebowania na ten składnik! Łącznie zestaw promowany przez Matę zawiera aż 1119 kcal – to połowa dziennego zapotrzebowania energetycznego dla nastolatka…Każdy kto promuje niezdrowe jedzenie, musi brać część odpowiedzialności za otyłość wśród dzieci. Amen – stwierdza Katarzyna Bosacka.

Patointeligencja: Mata powie ci, co robią twoje dzieci, kiedy ty zarabiasz na nie hajs

Mata ma swój zestaw z McDonalds's

Mata Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Mata ma swój zestaw z McDonalds's

Mata Fot. Piętka Mieszko/AKPA