Wołodymyr Zełenski, Prezydent Ukrainy zabrał głos, podczas 64. gali wręczenia nagród Grammy. Przemowa jego została wcześniej nagrana i wyświetlona na ekranie.

Wołodymyr Zełenski zaśpiewał w KABARECIE w POLSCE!

Wołodymyr Zełenski na Grammy 2022

Wołodymyr Zełenski podczas najważniejszej muzycznej ceremonii zaapelował do widzów o wspieranie jego kraju i Ukraińców:

Cisza zniszczonych miast i zabitych ludzi. Nasze dzieci rysują spadające rakiety, a nie spadające gwiazdy. Ponad 400 dzieci zostało rannych, a 153 dzieci zginęło. I nigdy nie zobaczymy, jak rysują. Nasi rodzice są szczęśliwi, jeśli się obudzą o poranku, w schronach przeciwbombowych, ale żywi. Ci, których kochamy, nie wiedzą, czy znowu będziemy razem. Wojna nie daje nam możliwości wyboru, kto przeżyje, a kto pozostanie w wiecznym milczeniu – tłumaczył Wołodymyr Zełenski.

Internauci rozpływają się nad zdjęciem Wołodymyra Zełenskiego z młodości

Zauważył, że teraz artyści i muzycy jego kraju „noszą kamizelki kuloodporne zamiast smokingów”. Apeluje do wszystkich, aby nie milczeli na temat wojny na Ukrainie:

Nasi muzycy noszą zbroje zamiast smokingów. Śpiewają w szpitalach rannym, nawet tym, którzy ich nie słyszą. Bronimy naszej wolności do życia, kochania i dźwięku. W naszym kraju walczymy z Rosją, która niesie koszmarną ciszę razem ze swoimi bombami. Śmiertelną ciszę. Wypełnijcie tę ciszę waszą muzyką. Wypełnijcie ją dzisiaj, aby opowiedzieć naszą historię. Mówicie prawdę o tej wojnie w swoich kanałach społecznościowych, w telewizji. Wspierajcie nas w każdy możliwy dla was sposób. Jakkolwiek, ale nie ciszą. A później nadejdzie pokój w naszych miastach, które zniszczyła ta wojna. Czernichów, Charków, Wołnowacha, Mariupol i inne. One już są legendą. Jednak marzę, żeby żyły i były wolne, wolne jak wy na scenie Grammy – zakończył Zełenski.

Volodymyr Zelenskiy Fot.MARIO ANZUONI / Reuters / Forum

Po wstrząsającym i wzruszającym przemówieniu na scenie pojawił się John Legend z ukraińskimi artystkami. Nagranie Prezydent Ukrainy było ogromnym zaskoczeniem, ponieważ nie było przez nikogo zapowiedziane.

Wołodymyr Zełenski na okładce włoskiego Vanity Fair!

Tym bardziej, że domagano się tego na rozdaniu Oscarów. Sean Penn zagroził nawet, że zniszczy swoje Oscary, jeżeli Wołodymyr Zełenski nie zabierze głosu, podczas gali. Niestety mimo wielu nawiązań do wojny na Ukrainie, organizatorzy Oscarów nie połączyli się z Prezydentem.

Fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum