Zygmunt Malanowski zmarł w wieku 83 lat w wielkanocną niedzielę. O śmierci aktora poinformował zespół Nowego Teatru w Warszawie.

Gwiazdy pożegnały Piotra Machalicę: Olszówka, Damięcki, Janda, Barciś, Żak (ZDJĘCIA)

Zygmunt Malanowski nie żyje

Aktor urodził się w 1938 roku na Wileńszczyźnie. 1963 roku zdobył dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Szerokiej publiczności dał się poznać w 1961 roku pojawiając się w „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego. Malanowski wystąpił również w obrazach m.in. Andrzeja Wajdy („Polowanie na muchy”, „Krajobraz po bitwie”) i Jerzego Skolimowskiego („Bariera”). Od lat 80. był związany z warszawskim teatrami: Studio, Rozmaitości, Dramatycznym oraz Nowym. Pojawiał się również w serialach: „Stawka większa niż życie”, „Dom”, „Życie na gorąco”. W ostatnich latach można było go zobaczyć w „Prawie Agaty” oraz „Córkach Dancingu”.

W mediach społecznościowych pojawiły się wspomnienia przyjaciół i współpracowników zmarłego aktora.

Znane osoby, które odeszły w 2020 roku. Niektórzy zmarli na COVID

Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki”. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś – można przeczytać na profilu Nowego Teatru.

Kolegę wspomniał również Jacek Poniedziałek, z którym pracował nad nowym spektaklem.

Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki”. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś – napisał Jacek Poniedziałek.

Również Maciej Stuhr postanowił uczcić pamięć Zygmunta Malanowicza.

Umarł Zygmunt Malanowicz. Zyga. We dwójkę we wspólnej garderobie od zawsze… Nie umiem pisać takich wiadomości. Jest mi po prostu bardzo źle. Żegnaj Przyjacielu!

Katastrofa śmigłowca w Pszczynie. Nie żyje polski milioner

Szczegóły pogrzebu artysty nie zostały jeszcze ujawnione.

 

Nie żyje Zygmunt Malanowicz

Zbigniew Zamachowski, Zygmunt Malanowicz, SK:, , fot. Telus/AKPA

Nie żyje Zygmunt Malanowicz

Zygmunt Malanowicz, Bogusław Linda, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA