Portal SuperMamy zorganizował czat z Olivierem Janiakiem. Celebryta, prywatnie ojciec trzech synów, jest ambasadorem akcji Pampers Unicef. Gość mówił o tejże akcji (szczegóły w materiale poniżej), odpowiadał też na pytania internautów.

Zobacz: Oliver Janiak zapytał syna, co chce dostać pod choinkę. Opowiedź MIAŻDZY

Jedno z pytań dotyczyło tematu szczepień dzieci. To dyskusyjny wątek – od pewnego czasu bowiem rośnie liczba osób, które rezygnują z obowiązkowych szczepień swoich dzieci. Najczęściej tłumaczą się obawami związanymi z powikłaniami poszczepiennymi.

Co na ten temat ma do powiedzenia tata trzech chłopców?

– Dla mnie to pytanie jest trochę retoryczne, bo jeśli mamy do czynienia z rozwojem cywilizacyjnym, jeśli setki ludzi, ekspertów zastanawiają się, jak zabezpieczyć nasze życie i naszych dzieci, jak dać im szansę na normalny rozwój, by rosły zdrowo i nie łapały chorób, które udało się już wyeliminować… – mówi Janiak. – Ja czytałem dużo, teraz już mniej, bo nasze dzieci są już zaszczepione. Oczywiście to jest wybór i decyzja każdego z państwa – ja państwu nie powiem: szczepcie bo to, tamto. To jest nasza rodzicielska odpowiedzialność, nasze rodzicielskie dylematy. Kilku moim znajomym urodziły się dzieci, oni do mnie dzwonią. Ja wam nie odpowiem na to pytanie, bo to wy musicie podjąć decyzję.

Gość SuperMam nie doradza, ale nie ukrywa, że nie do końca rozumie motywy działania osób, które zaniechały szczepienia dzieci:

Czytaj: Szczepienia ochronne – TAK czy NIE?

– Ja nie rozumiem tylko źródła tego pytania, no bo jeśli masz do wyboru czy chcesz ryzykować zdrowiem swojego dziecka w przypadku takiej czy innej choroby – czy to jest tężec, czy to jest gruźlica, czy cokolwiek innego, i chcesz sobie, kiedy za dwa lata dziecko z niewiadomych względów nagle zacznie chorować dostarczyć sobie emocji związanych z walką o jego zdrowie i życie… Dla mnie wybór jest oczywisty. Dylematy rodziców też – podsumowuje Janiak.

Zgadzacie się z mężem Karoliny Malinowskiej? Dla Was ten wybór jest równie oczywisty?

Całą rozmowę znajdziecie poniżej.

Olivier Janiak zapytany o szczepienie dzieci

Olivier Janiak zapytany o szczepienie dzieci

Olivier Janiak zapytany o szczepienie dzieci

Olivier Janiak zapytany o szczepienie dzieci

Olivier Janiak zapytany o szczepienie dzieci