Bogumiła Wander przez wiele lat była uznawana za ikonę TVP i „najpiękniejszą spikerkę”. Swoją karierę telewizyjną rozpoczęła w 1965 roku, a od połowy lat 70. XX wieku zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2.

W 2003 roku zakończyła pracę w TVP jako prezenterka, a od kilku lat przebywa w specjalistycznym ośrodku w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą po tym, gdy w 2020 roku potwierdzono u niej diagnozę choroby Alzheimera. Choć jej mąż, Krzysztof Baranowski zapewnia, że kobieta jest w dobrej formie fizycznej i ma zapewnione w ośrodku najlepsze możliwe warunki, jak wyznał w jednym z wywiadów „Bogusia żyje już w innym świecie” i nie pamięta ani męża ani swojej kariery.

Bogumiła Wander walczy ze STRASZNĄ chorobą. Mąż: „To już inny świat”

Bogumiła Wander obchodzi 80. urodziny. Spędza je w specjalistycznym ośrodku

Dziś Bogumiła Wander świętuje 80. urodziny, choć niestety, o prawdziwym „świętowaniu” nie może być mowy, ponieważ zamknięta w specjalistycznym ośrodku spędzi ten dzień jedynie w towarzystwie personelu.

Choć jej mąż stara się odwiedzać żonę najczęściej jak to możliwe, obecnie przebywa za granicą, gdzie wyruszył w rejs. Przyjaciele pary mówili, że nie mógł patrzeć na cierpienie żony, która całkowicie przestała go rozpoznawać. Jak jednak podkreślił w jednym z ostatnich wywiadów, robi wszystko, co w jego mocy, by towarzyszyć żonie tak często jak to możliwe:

Bywam u niej co tydzień. Ale to są takie jednostronne spotkania, bo ona żyje w innym świecie i nawet nie jestem pewien, czy mnie rozpoznaje. Jest to dla mnie bolesny temat, frustruję się tym, że nic nie mogę zrobić w tej sprawie prócz tego, że ją odwiedzam. Jestem blisko niej i pozostanę blisko.

Mężczyzna zdradził też, w jaki sposób stara się celebrować z żoną każdą chwilę:

Żona nie kojarzy kwiatów, bardziej kojarzy pocałunek. Taki „prezent” otrzymuje co tydzień, kiedy ją odwiedzam.

Najsłynniejsza spikerka TVP prawdopodobnie nawet nie ma świadomości, że obchodzi dziś urodziny. Mimo to, życzymy Bogumile, by czuła się bezpiecznie i szczęśliwie.

Bogumiła Wander ŻAŁUJE, że zakończyła karierę: Bardzo tęsknię za telewizją

pasekkozak