„Zdjęcie więzienne” Donalda Trumpa (77 l.) opublikowano w czwartek wieczorem po tym, jak został oficjalnie spisany w więzieniu w Atlancie (stan Georgia) pod zarzutem kilkunastu przestępstw w ramach szeroko zakrojonej sprawy karnej, która wisi nad byłym prezydentem USA.

Donald Trump zgłosi się do aresztu

Dla Donalda Trumpa i jego zwolenników zdjęcie policyjne zostało natychmiast odebrane jako symbol buntu Trumpa przeciwko „wszystkim, którzy nie są z nami”. Zaś dla jego krytyków był to od dawna wyczekiwany wizerunek, przedstawiający byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych jako przestępcę, za jakiego wielu go uważa.

Bez uśmiechu, więzień numer P01135809 został uchwycony na zdjęciu policyjnym, gdy wpatrywał się w kamerę. Zdjęcie stanowiło kolejny niezwykły moment dla Trumpa, który nie musiał pokazywać się przed obiektywem policyjnego fotografa w związku z trzema innymi sprawami karnymi, które wiszą mu nad głową.

Donald Trump i kilkanaście zarzutów kryminalnych

Wyznawcy Trumpa nie widzą go jako oszusta i kryminalistę, ale jako męczennika walczącego o lepszą ojczyznę. 4 wytoczone przeciwko niemu sprawy i kilkadziesiąt zarzutów nie zaszkodziły jego kandydaturze do nominacji Partii Republikańskiej, jedynie wzmocniły jego pozycję. Ma zdecydowaną przewagę w sondażach w wyścigu o rzucenie wyzwania prezydentowi Demokratów Joe Bidenowi w wyborach w listopadzie 2024 roku.

Donal Trump krytykuje Rihannę

Potencjalnie przyszłemu prezydentowi USA postawiono 13 zarzutów, w tym za haracze, wywieranie nacisku na urzędników państwowych i utworzenie nielegalnej listy wyborców w 2020 roku.

Trumpowi postawiono także 2 zarzuty federalne – jeden dotyczący ingerencji w wybory i jeden dotyczący tajnych dokumentów, które zachował dla siebie po odejściu ze stanowiska w 2021 roku. Łącznie postawiono mu 91 zarzutów karnych.