Internet to miejsce, gdzie coraz częściej robimy zakupy, wykorzystując do tego konto osobiste. Obecnie sklepy internetowe i portale aukcyjne traktujemy już praktycznie na równi ze sklepami stacjonarnymi, korzystając z bardzo szerokiego asortymentu i niskich cen, pomimo konieczności poniesienia dodatkowych kosztów dostawy. Czy takie zakupy w sieci da się uprościć i jak pomaga w tym bankowość internetowa?

Płatności pay-by-link –  jedna z alternatyw dla klasycznych przelewów

Korzystając z bankowości internetowej, można wykonać przelew w klasyczny sposób. Jest to jednak czasochłonne i może opóźnić wysyłkę zamówionych w sklepie produktów. Jak można tego uniknąć i uprościć sobie życie? Wystarczy skorzystać z płatności typu pay-by-link. Jest ona dostępna w większości sklepów internetowych i portali aukcyjnych.

Płatność typu pay-by-link polega na tym, że wszystkie dane niezbędne do przelewu są wypełniane automatycznie i najczęściej nie jest możliwe ich edytowanie. W transakcji realizowanej w tej formie wystarczające jest zalogowanie się na konto bankowe i wpisanie odpowiedniego kodu autoryzującego transakcję. Cały proces przebiega w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

Dzięki płatność pay-by-link możemy znacznie skróceić czas potrzebny do wpisania i zweryfikowania danych do przelewu. Ponadto dzięki niej sprzedawca od razu otrzymuje drogą elektroniczną lub SMS-em powiadomienie o zrealizowaniu transakcji. Dzięki temu może wysłać towar szybciej.

Bankowość internetowa a szybka realizacja transakcji dzięki aplikacji mobilnej

Jak można jeszcze bardziej przyspieszyć zakupy w sieci? Wystarczy zainstalować specjalną aplikację mobilną, udostępnianą nieodpłatnie przez bank. Pozwala ona na skorzystanie z jednego z systemów płatności mobilnej. Przykładem jest tutaj BLIK, z którym połączone jest konto bankowe.

Jak działa BLIK? W trakcie przygotowania transakcji i po wyborze formy płatności pojawia się pole kodu, który należy wpisać, by płatność była zrealizowana. W tym celu trzeba zalogować się na swoją aplikację i przepisać losowo wygenerowany kod. Następnie wystarczy potwierdzić transakcję kodem PIN na swoim urządzeniu przenośnym i to już wszystko! Nie trzeba przepisywać numerów kont i danych kontrahenta – wszystkie informacje zaciągane są automatycznie.

Co więcej, gdy korzystamy z danego sklepu lub portalu aukcyjnego cały czas, możemy uprościć cały proces i pominąć niektóre kroki autoryzacji przelewu z konta. Wystarczy na to zgoda wyrażona przez zaznaczenie pola w specjalnym formularzu elektronicznym. Dzięki temu kolejna transakcja zajmie tylko kilka sekund.

Płatność za zakupy w sieci z wykorzystaniem karty płatniczej

Płatność w sieci można także dość szybko i w prosty sposób zrealizować, korzystając z karty płatniczej.Konieczne jest jednak w takim przypadku przepisanie z niej danych w specjalnym formularzu elektronicznym. Jeśli chodzi o takie dane, przepisuje się zwykle 16-cyfrowy numer karty i 3-cyfrowy kod CVV/CVC, datę ważności karty (rok i miesiąc), a niekiedy także wypełnia informacje na temat właściciela karty (a więc imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania). Dzięki temu możliwa jest realizacja transakcji.

Tak jak w przypadku płatności mobilnych BLIK, również i ten proces możemy jeszcze przyspieszyć. Wystarczy tylko skorzystać z tzw. portfela elektronicznego. Zapisuje on dane dotyczące karty lub kart płatniczych w bezpiecznym miejscu. W ten sposób proces płatności skraca się wyłącznie do wyboru karty. Wystarczy tylko zadbać o prawidłowość podanych danych.

Bezpieczeństwo zakupów w sieci

Aby cieszyć się swobodą zakupów w internecie, należy przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym zawierane przez nas transakcje będą bezpieczne.

Po pierwsze, sprawdzaj bezpieczeństwo połączenia z bankiem – korzystaj tylko z zaufanych sieci i unikaj darmowych Wi-Fi, nawet jeśli ich nazwy budzą zaufanie. Każdy może postawić sieć Wi-Fi o dowolnej nazwie, podszywając cię np. pod pobliską instytucję, bibliotekę czy restaurację.

Po drugie, aktualizuj system operacyjny, przeglądarki internetowe i aplikacje na swoim komputerze oraz w telefonie. Dzięki temu będą one odporne na nowe wirusy i ataki.

Po trzecie, nie wchodź na stronę banku przez znalezione w e-mailach linki albo wyszukiwarki internetowe. W ten sposób możesz trafić na stronę jedynie podszywającą się pod twój bank. Zawsze sprawdzaj poprawność adresu w oknie przeglądarki i reaguj na wszelkie podejrzane zmiany czy dodatki w adresie.

Po czwarte, sprawdzaj w czasie autoryzacji, czy numer konta i kwota, podane np. w SMS-ie z kodem autoryzującym, zgadzają się z danymi przelewu, jaki zamierzasz wykonać.

 

Materiał promocyjny