Obowiązująca od 1993 roku Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dotychczas zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego lub, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Teraz Trybunał Konstytucyjny uznał, że ten ostatni przypadek jest niezgodny z polską konstytucją.

WOJNA na profilu Magdy Mołek: Jak matka dwojga dzieci może w jakikolwiek sposób wspierać aborcję?

Wyrok ws. aborcji ze względu na wady płodu

W 2019 do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek posłów PiS o uznanie niezgodności z polską konstytucją aborcji z powodu wady płodu. Sejm i Prokurator Generalny wnioskowali, aby zaskarżone przepisy uznać za niezgodne z konstytucją. W czwartek Trybunał Konstytucyjny, pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, ogłosił, że aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu uznaje się za niezgodną z polską konstytucją.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, uważa że przed podjęciem decyzji przez Trybunał Konstytucyjny, powinna odbyć się „rzetelna, publiczna debata”, podczas której wszystkie strony mogłyby przedstawić swoje racje.

Przed budynkiem Trybunału zgromadzili się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zaostrzenia zakazu aborcyjnego. Również w sieci nie brakuje głosów osób oburzonych decyzją Trybunału Konstytucyjnego.

ZOBACZ TEŻ:

Tomasz Wolny jest PRZECIWNY aborcji: Zawsze za Życiem! Każdym Życiem i na każdym jego etapie

Elon Musk musi ponownie rozważyć poparcie dla Kanye Westa. Nie zgadzają się w kwestii aborcji

Sonda

poll-violet

Trybunał uznał, że aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu uznaje się za niezgodną z polską konstytucją. Zgadzasz się z tą decyzją?

1
Budynek Trybunału

NIE

2
Budynek Trybunału

TAK

Julia Przyłębska w okularach

Julia Przyłębska/fot. FORUM

Budynek Trybunału

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. aborcji ze względu na ciężkie wady płodu/fot. FORUM

Transparent z hasłem o aborcji

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. aborcji ze względu na ciężkie wady płodu/fot. FORUM