Tomasz Wolny (39 l.) zabrał głos w związku projektem ustawy antyaborcyjnej autorstwa Kai Godek. To ostatnio bardzo głośny temat w Polsce, na który wypowiedziało się wiele znanych osób. Dziennikarz jest przeciwny aborcji.

Marcela Leszczak o ustawie antyaborcyjnej: Droga kobieto mordowanie płodu jest mordowaniem człowieka…

Tomasz Wolny o aborcji

Tomasz Wolny opublikował zdjęcie w towarzystwie osób chorych na zespół Downa i napisał.

Przy okazji kolejnej burzy wokół aborcji mam pytanie spostrzegawczość ⬇️ Ile osób byłoby na zdjęciu gdyby nasze Mamy skorzystały z tzw. „przesłanki eugenicznej”? Tak.

Byłbym samiuteńki sam, ponieważ jedną z głównych przyczyn aborcji w Polsce jest wykrycie Zespołu Downa. (…). Zawsze za Życiem! Każdym Życiem i na każdym jego etapie.

View this post on Instagram

Przy okazji kolejnej burzy wokół aborcji mam pytanie spostrzegawczość ⬇️ Ile osób byłoby na zdjęciu gdyby nasze Mamy skorzystały z tzw. "przesłanki eugenicznej"? Tak. Byłbym samiuteńki sam, ponieważ jedną z głównych przyczyn aborcji w Polsce jest wykrycie Zespołu Downa. Jak u mojego duchowego brata #Kuba_Ruciński i całej tej mojej ukochanej eki♥️😎 Niewtajeniczonym zdradzę, że chodzi o slynny, dodatkowy chromosom miłości! #21chromosomów Zawsze za Życiem! Każdym Życiem i na każdym jego etapie. Jednocześnie jestem absolutnie przeciw karaniu czy piętnowaniu osób, które zdecydowały się na aborcje. Nie osądzać, a otaczać wsparciem! A przede wszystkim trzeba nie tylko chylić czoła, ale zapewnić najszerszą pomoc tym Rodzicom, którzy mimo wszystko urodzili i każdego dnia, walczą o jak najlepsze życie dla swoich dzieci. Od tego zaczynajmy jakiekolwiek zmiany! A co do tej właśnie proponowanej, to kilka kluczowych faktów. W PL prawo dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: 1. Przesłanka eugeniczna czyli duże prawdopodobieństwo, że dziecko jest ciężko i nieodwracalnie chore albo gdy zagraża to jego życiu. 2. Ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki. 3. Ciąża jest efektem czynu zabronionego. W 2018 w 🇵🇱 przeprowadzono 1076 aborcji. 1050 na podstawie "przesłanki eugenicznej" i tu najczęstszą przyczyną był Zespół Downa. 25 ze względu na zagrożenie życia matki i 1 z czynu zabronionego. Glowny zapis tego projektu dotyczy wyłącznie pierwszej przesłanki. Pozostałe dwie, czyli czyn zabroniony i śmierć dziecka w skutek ratowania życia matki, pozostawia bez zmian. I na koniec. #Aborcjia nie jest wyłącznie sprawą kobiet. Polecam na ten temat wpis @bogaty.official : "Po tym poznaje się mężczyzn, że biorą odpowiedzialność za swoje wybory i życie. A w kwestii aborcji, również za życie dziecka i jego mamy. Mężczyzna nie mówi: "nic się nie martw – usuniemy". Mężczyzna mówi: "nic się nie martw – zatroszczę się o Ciebie i NASZE dziecko". Nasza wielka rola w tym Panowie, żeby #piekłokobiet zamienić w niebo." I tu potrzeba nam największej edukacji. Podobnie jak w przypadku kultury i rozmowy na tak trudne tematy. Próbujmy! #tej #falażycia #zawszezażyciem #21chromosomów♥️

A post shared by Tomasz Wolny (@tomaszwolny_tej) on

Co się dzieje w Sejmie? Projekt Kai Godek „Zatrzymaj aborcję” trafił do dalszych prac

Tomasz jednocześnie jest przeciwny piętnowaniu osób, które dokonały aborcji.

Jednocześnie jestem absolutnie przeciw karaniu czy piętnowaniu osób, które zdecydowały się na aborcje. Nie osądzać, a otaczać wsparciem! A przede wszystkim trzeba nie tylko chylić czoła, ale zapewnić najszerszą pomoc tym Rodzicom, którzy mimo wszystko urodzili i każdego dnia, walczą o jak najlepsze życie dla swoich dzieci. Od tego zaczynajmy jakiekolwiek zmiany!

Dziennikarz napisał, że w 2018 roku najczęstszą przyczyną aborcji na podstawie przesłanki eugenicznej był Zespół Downa.

A co do tej właśnie proponowanej, to kilka kluczowych faktów.

W PL prawo dopuszcza aborcję w trzech przypadkach:

1. Przesłanka eugeniczna czyli duże prawdopodobieństwo, że dziecko jest ciężko i nieodwracalnie chore albo gdy zagraża to jego życiu.
2. Ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki.
3. Ciąża jest efektem czynu zabronionego.

W 2018 w 🇵🇱 przeprowadzono 1076 aborcji. 1050 na podstawie „przesłanki eugenicznej” i tu najczęstszą przyczyną był Zespół Downa. 25 ze względu na zagrożenie życia matki i 1 z czynu zabronionego.

Glowny zapis tego projektu dotyczy wyłącznie pierwszej przesłanki. Pozostałe dwie, czyli czyn zabroniony i śmierć dziecka w skutek ratowania życia matki, pozostawia bez zmian.

WOJNA na profilu Magdy Mołek: Jak matka dwojga dzieci może w jakikolwiek sposób wspierać aborcję?

Na koniec podkreśla, że aborcja jest nie tylko sprawą kobiet.

I na koniec. #Aborcja nie jest wyłącznie sprawą kobiet. Polecam na ten temat wpis @bogaty.official : „Po tym poznaje się mężczyzn, że biorą odpowiedzialność za swoje wybory i życie. A w kwestii aborcji, również za życie dziecka i jego mamy.
Mężczyzna nie mówi: „nic się nie martw – usuniemy”.
Mężczyzna mówi: „nic się nie martw – zatroszczę się o Ciebie i NASZE dziecko”.
Nasza wielka rola w tym Panowie, żeby #piekłokobiet zamienić w niebo.” I tu potrzeba nam największej edukacji.
Podobnie jak w przypadku kultury i rozmowy na tak trudne tematy.

Wśród komentarzy znalazły się słowa poparcia:

  • Cieszę się, że są ludzie, także znani, którzy stają za życiem i mówią o tym publicznie 😍 Bo w tych czasach, nie jest to łatwe… Bardzo serdecznie Pana pozdrawiam! ☺🤗
  • Tak sobie wczoraj pomyślałam…Tomek zabierz proszę głos w tej sprawie, merytoryczny, wyważony taki w Twoim stylu. Nie zawiodłam się…dziękuję 🙏🏻❤️
  • Pracuje z dziećmi z niepełnosprawnością i muszę napisać że nikt nigdy nie okazywał mi takiej wdzięcznosci i miłości jak właśnie te dzieci ❤️. W pełni zgadzam się z Pana słowami 💪

Tomasz Wolny w 2009 roku ożenił się z Agatą Tomaszewską. Jest ojcem trójki dzieci: Zosi, Tymona oraz Halszki.

Tomasz Wolny, koncert "Gramy dla Europy" z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Tomasz Wolny, koncert „Gramy dla Europy” z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

Tomasz Wolny

Tomasz Wolny fot. AKPA