Trądzik do niedawna był uznawany za nieestetyczny problem nastolatków. Coraz częściej zdarza się jednak, że w gabinetach dermatologów pojawiają się osoby, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Co to jest trądzik u dorosłych i dlaczego występuje? Jaki krem do cery trądzikowej będzie najlepszy? Poznajcie odpowiedzi na te pytania, aby cieszyć się pięknym wyglądem każdego dnia!

Trądzik to przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, która jest zależna od androgenów. Mieszki łojowo-włosowe są pewnego rodzaju wgłębieniami w skórze, a z ich dna wyrastają włosy. Do mieszków uchodzi gruczoł łojowy odpowiedzialny za regulowanie poziomu hormonów płciowych w organizmie danej osoby. Warto wiedzieć, że mieszki znajdujące się na twarzy, plecach oraz górnej części klatki piersiowej mają specyficzne cechy – ich ujścia, czyli widoczne na powierzchni skóry otworki, to pory. To właśnie one często bywają zanieczyszczone lub przerośnięte, gdy zawierają zbyt wiele łoju. W ich obrębie tworzą się stany zapalne i powstają wypryski. Rozwojowi pryszczy sprzyja nie tylko nagromadzenie łoju, ale także skupianie się w obrębie porów bakterii i zanieczyszczeń.

Choć trądzik nie jest chorobą infekcyjną, u pacjentów obserwuje się wiele bakterii z rodzaju Propionibacterium acnesP. granulosumP. avidum oraz drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur. Najwięcej drobnoustrojów jest zlokalizowanych w wykwitach zapalnych. Dowiedziono, że bakterie nie biorą udziału w powstawaniu zaskórników, ale ich liczba zmniejsza się w trakcie leczenia antybakteryjnego. Oznacza to, że skórne zakażenia bakteryjne nie są bezpośrednią przyczyną powstawania niechcianych pryszczy. Za zmiany skórne odpowiadają natomiast czynniki takie jak: zwiększona produkcja łoju, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, kolonizacja przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes oraz reakcja zapalna i immunologiczna. Istotną rolę w występowaniu trądziku (zarówno trądziku młodzieńczego, jak i trądziku u dorosłych) są czynniki genetyczne. Pacjenci borykający się z wieloletnimi, uporczywymi wypryskami potwierdzają występowanie takich problemów u innych członków rodziny. Poznaj rodzaje trądziku, ich przyczyny i dowiedz się, jak żyć z cerą trądzikową.

Trądzik u dorosłych a trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy (trądzik pospolity) różni się od trądziku u dorosłych zarówno mechanizmem powstawania zmian skórnych, jak i przyczyną występowania problemów oraz zlokalizowaniem wyprysków. W przypadku osób młodych, głównie w okresie dojrzewania, trądzik pospolity jest spowodowany czterema podstawowymi zjawiskami. Pierwszym z nim jest nadmierna produkcja i zmiany w składzie łoju, który powoduje zatykanie ujścia mieszków włosów, doprowadzając do powstawania stanów zapalnych. Kolejną przyczyną trądziku młodzieńczego są zaburzenia w prawidłowym wzroście i mnożeniu się komórek wyściełających przewód wyprowadzający gruczołu łojowego. Zmiany skórne są wywoływane również przez namnażanie bakterii Propionibacterium acnes oraz odczynem zapalnym powstającym m.in. w wyniku zmian zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania.

Z kolei trądzik u dorosłych może pojawiać się na każdym etapie życia. Częściej jest problemem kobiet niż mężczyzn. Powszechnie uważa się, że zmiany są spowodowane zaburzoną gospodarką hormonalną. Ten mit obala jednak dr Ewa Chlebus z warszawskiej kliniki NovaDerm. Dermatolożka powołuje się na statystyki. Hormony są przyczyną trądziku u dorosłych kobiet zaledwie w 7% przypadków. Pozostałe osoby borykają się ze zmianami skórnymi z powodów takich jak: stres (powodujący nadreaktywność androgenu), dieta (głównie nabiał oraz produkty wysokoglikemiczne – wzrost poziomu insuliny we krwi stymuluje produkcję androgenów), zbyt długie przebywanie na słońcu, niewłaściwie dobrane kosmetyki (preparaty ze składnikami komedogennymi, czyli zatykającymi pory, preparaty perfumowane, barwione, wieloskładnikowe).

Różnicą pomiędzy trądzikiem pospolitym a trądzikiem u dorosłych jest również rozmieszczenie zmian skórnych. W przypadku nastolatków wypryski pojawiają się przede wszystkim na brodzie, nosie oraz czole. U osób dojrzałych krosty są widoczne w dolnej części twarzy, na żuchwie, brodzie oraz w okolicy ust. Trądzik u dorosłych nie ma także charakteru rozsianego, nie jest też zbyt rozległy. W przeciwieństwie do trądziku pospolitego przyjmuje postać trwale utrzymujących się, mało zaawansowanych zmian zapalnych.

Trądzik u dorosłych – jak sobie z nim radzić?

Dr Barbara Pytrus, specjalista dermatolog-kosmetolog z Gabinetu Dermatologii Leczniczej i Estetycznej Platinum we Wrocławiu, jest przekonana, że najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z trądzikiem jest terapia indywidualnie dobrana przez lekarza. Dzieje się tak dlatego, że w większości wypadków jeden rodzaj leczenia nie wystarcza. Najlepsze efekty przynoszą tzw. terapie skojarzone, łączące w sobie np. leki pierwszego rzutu stosowane w najcięższych przypadkach trądziku oraz preparaty uzupełniające leczenie. Powszechnie znanymi ze swojej skuteczności lekami pierwszego rzutu są retinoidy (pochodne witaminy A). Ich stosowanie wymaga jednak pełnej kontroli  lekarza. W lżejszych przypadkach trądziku stosuje się także antybiotykoterapię, która również musi być przeprowadzona pod czujnym okiem specjalisty. Farmakoterapia doustna z czasem jest uzupełniana, a następnie zastępowana leczeniem miejscowym. Stosuje się wówczas kremy, żele i maści zawierające antybiotyki (głównie erytrymycynę, klindamycynę), retinoidy czy nadtlenek benzoilu. Dr Pytrus zauważa także, że dobre rezultaty przynosi także kuracja kremami. Ważne jest jednak właściwe dobranie kosmetyku.

Krem do cery trądzikowej

Dobry krem do cery trądzikowej powinien być lekki i głęboko nawilżający. Ważne, by zawierał jak najmniej substancji komedogennych (zatykających pory). Najlepiej, by krem do cery trądzikowej był zupełnie pozbawiony substancji zapachowych. Niewskazane są również konserwanty. W składzie kremu powinno natomiast znajdować się jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego. Na trądzik u dorosłych dobrze działają także substancje takie jak cynk, molekuły PCA, kompleksy flawonoidów i polifenoli (np. pozyskiwanych z liści oliwki europejskiej) oraz wody termalne. Krem do cery trądzikowej powinien być przede wszystkim dobrze nawilżający, dlatego nie powinno w nim zabraknąć hialuronianu sodu (kwas hialuronowy) i ceramidów chroniących przed wysuszeniem. Ponadto sprawdzi się skwalan i alantonina, które wzmocnią skórę, złagodzą stany zapalne oraz zapobiegną powstawaniu niedoskonałości. Należy pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej to nie tylko stosowanie odpowiedniego kremu. Równie ważne jest dokładne oczyszczanie skóry oraz jej tonizowanie. Istotna jest też regularność. Cera trądzikowa nie lubi zapominalstwa – położenie się spać w makijażu i zapominanie o codziennym nakładaniu kremu sprawi, że natychmiast pojawią kolejne wypryski.

Cera trądzikowa – czyli jaka?

Cerę trądzikową charakteryzuje zwiększone wydzielanie łoju (sebum). Choć często sprawia wrażenie tłustej, zazwyczaj jest przesuszona, co wzmaga pracę gruczołów łojowych. Ponadto cera trądzikowa nierzadko jest słabo ukrwiona, przez co jest szara lub szaro-żółta. Jej cechą charakterystyczną są również widoczne ujścia gruczołów łojowych. Mimo że cera trądzikowa jest odporna na zmiany pogody, jest wrażliwa i skłonna do wyprysków, grudek, zaskórników oraz stanów ropnych. Wszystko to sprawia, że taki typ cery wymaga szczególnej uwagi i delikatnej pielęgnacji. Skóra z wypryskami źle znosi mydło. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie ze specjalną pianką do mycia twarzy. Dodatkowym atutem stosowania takiego preparatu jest jego kwaśny odczyn hamujący namnażanie drobnoustrojów. Ponadto cera trądzikowa wymaga używania lekkich kremów, które nie zatykają porów, działają lekko ściągająco, przy jednoczesnym dogłębnym nawilżeniu.

Trądzik u dorosłych to problem coraz większej liczby osób. Za nieestetyczne zmiany odpowiada przede wszystkim stres, tryb życia, niewłaściwa dieta, a w wielu przypadkach także zaburzenia hormonalne i niektóre choroby (m.in. schorzenia tarczycy lub nietolerancje pokarmowe). Sposobem na pozbycie się kłopotów z cerą jest podjęcie właściwego leczenia pod okiem specjalisty oraz odpowiednia pielęgnacja. Dbanie o cerę trądzikową wymaga stosowania delikatnych kosmetyków. Równie ważna jest regularność. Gra jest warta świeczki, ponieważ zastosowanie terapii skojarzonej (leczenie farmaceutykami, zmiana trybu życia oraz właściwa pielęgnacja) pomogą pozbyć się problemu raz na zawsze.

 

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/73673,tradzik-mlodzienczy
  • https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0017/80162/60-02_013-018.pdf
  • http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,spozniony-tradzik,artykul,1653847.html
  • https://skladprosty.pl/pl/blog/Skora-tradzikowa-6-rzeczy%2C-o-ktorych-musisz-pamietac./

 

Materiał partnera