Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca, jeżeli chodzi o pielęgnację. Mając taki problem nie wystarczy umyć twarzy dwa razy dziennie i nałożyć obojętnie jaki krem. Bywa również tak, że przykładając się do pielęgnacji twarzy trądzikowej zamiast zauważyć poprawę, stan naszej cery ulega pogorszeniu. Dlaczego tak się dzieje? Co służy buzi trądzikowej, a jakich produktów lepiej się wystrzegać i czy dieta ma wpływ na to, jak wygląda kondycja naszej skóry? Te i inne pytania zadaliśmy Dr. Sandrze Lee, dermatolog z wieloletnim doświadczeniem i bohaterce programu „DR Pryszczylla” na antenie TLC.

Paulina Smaszcz-Kurzajewska zdradza, jakie kosmetyki ma ZAWSZE przy sobie (PIELĘGNACYJNE ŚRODY)

Dr. Pryszczylla rozwiewa wątpliwości na temat pielęgnacji cery trądzikowej

Problem trądziku dotyka coraz więcej osób. Wykwity czy krosty mogą w znacznym stopniu obniżyć naszą pewność siebie i spowodować, że bez warstwy kryjącego makijażu będziemy czuć się nago. Jak radzić sobie z taką cerą i co robić, by sobie pomóc? Wszelkie wątpliwości w temacie pielęgnacji cer trądzikowych rozwieje Dr. Sandra Lee – najsłynniejsza chirurg dermatolog w Stanach Zjednoczonych.

Gwiazdy z trądzikiem; one też znają ten ból

Dr Sandra Lee

Dr Pryszczylla. Fot.Materiały prasowe

Przeprowadzając wywiad z Sandrą, postanowiliśmy zapytać eksperta o rady w pielęgnacji cery problematycznej.

Nastolatka z trądzikiem powiedziała STOP. Pokazała się hejterom bez makijażu!

Co jest najważniejsze w pielęgnacji skóry ze skłonnością do zmian trądzikowych?

Dr Pryszczylla: Myślę, że bardzo ważne jest, aby znać swój rodzaj skóry. Bez tej wiedzy nie będziemy w stanie dobrać odpowiednich produktów do pielęgnacji. Ignorując naturę naszej cery możemy zrobić sobie krzywdę, wybierając kosmetyk, który tę skórę jeszcze bardziej wysuszy. Oczywiście, możemy założyć, że skoro większość osób zmagających się z trądzikiem ma cerę tłustą, to my również. A przecież nie jest to regułą! Przydarza się to również skórze na ogół suchej. Równie ważne jest by rozumieć skład kosmetyków i mieć świadomość dlaczego będą on skuteczne lub też nie. Jako dermatolog zawsze tłumaczę pacjentom jak działają produkty, które im polecam: że retinol pomoże na zaskórniki a kosmetyki z siarką lub nadtlenkiem benzoilu na zaognione wypryski. Ta wiedza pomoże w osiągnięciu efektów – mówi Dr. Pryszczylla

Dr Sandra Lee

Dr Pryszczylla. Fot.Materiały prasowe

Jakie produkty dostępne bez recepty poleciłabyś osobom zmagającym się z przebarwieniami na skórze, np. po trądziku?

Dr Pryszczylla: Poleciłabym produkty, które złuszczają górną warstwę naskórka. To w nim kryje się duża część pozostałego pigmentu. Mówię tu o kosmetykach zawierających hydroksykwasy, np. kwas glikolowy, kwas salicylowy czy kwas mlekowy. To bezpieczne składniki, więc produkty je zawierające dostępne są zazwyczaj bez recepty.

Dr. Sandra jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie pielęgnacji cery. Dermatolog przekonuje, że retinol jest doskonałym składnikiem, który pomaga w rozjaśnieniu przebarwień – jednak należy pamiętać, że jego mocne działanie może nie nadać się w przypadku cer suchych i wrażliwych.

Polecam również kosmetyki z retinolem ponieważ przyspieszają regenerację komórek i pomagają rozjaśnić czerwone i brązowe plamy. Mamy też hydrochinon, którego nie ma w każdym kraju. Produkty z niskim stężeniem hydrochinonu dostępne są u nas bez recepty. Oprócz tego mamy też inne kosmetyki z wartymi uwagi składnikami, takimi jak witamina C, kwas kojowy lub Finacea z kwasem azelainowym. Jest tego sporo – przekonuje Sandra Lee

Dieta a cera trądzikowa. Czy od niezdrowego jedzenia powstają pryszcze?

Mawia się, jesteś tym co jesz. Od kiedy zaczęłam interesować się świadomą pielęgnacją twarzy, w Sieci natrafiłam na różne artykuły głoszące, że od czekolady czy coli wychodzą pryszcze. Postanowiłam zapytać doktor Sandrę co sądzi na ten temat, i czy niezdrowe jedzenie może spowodować większy wysyp nieproszonych gości na naszej twarzy?

Dr Sandra Lee

Dr Pryszczylla. Fot.Materiały prasowe

Mówi się, że dieta ma duży wpływ na nasze ciało oraz to, jak wygląda nasza skóra. Czy są produkty spożywcze, które mogą powodować pojawienie się wyprysków i których powinniśmy unikać?

Dr Pryszczylla: Cóż, to temat dyskusyjny. Wiecie, że w Ameryce uwielbiamy pizzę, prawda? Nie jest to najzdrowsze z dań. Otóż ja lubię powtarzać pacjentom, że pizza może bezpośrednio wpłynąć na pojawienie się pryszczy tylko wtedy, gdy wetrzesz ją sobie w twarz. Bo przecież pizza jest tłusta, a twierdzi się przecież, że tłuste potrawy pogarszają trądzik. To nie prawda. Używam tego przykładu, żeby wytłumaczyć, że tłuszcze w naszej diecie nie odgrywają aż tak dużej roli w wywoływaniu lub zaognianiu trądziku, jak można by sądzić.

Trądzik a dieta

Fot.Istock

Doktor Sandra obaliła mit, który mówi, że od tłustych rzeczy wychodzą nowe pryszcze. Pojawiające się nowe wykwity na naszej twarzy mają związek z hormonami, których w jedzeniu jest pełno.

Kendall Jenner pokazała okropny TRĄDZIK, jaki miała 10 lat temu

Nie chodzi tyle o składniki takie jak tłuszcze czy cukry, ale o hormony, które zawarte są w produktach spożywczych. Dlatego właśnie osobom ze skórą trądzikową nie poleca się spożywania nabiału, ponieważ – przynajmniej w Ameryce – w mleku, serach czy maśle znaleźć można pewne ilości hormonów. Za teorią tą przemawia również fakt, że z pryszczami walczymy już jako nastolatkowie, a na tym właśnie etapie życia gospodarka hormonalna potrafi przypominać prawdziwy wulkan. Podobnież kobiety doświadczają problemów tej natury częściej niż mężczyźni. Dzieje się tak, bo w pewnych momentach cyklu menstruacyjnego hormony poddane są wzmożonej aktywności – kontynuuje Sandra

Premiera nowych odcinków 2. sezonu „Dr Pryszczylla” już od środy 19 lutego, o godz. 21:30 na antenie TLC. 

A jak wygląda Wasza świadoma pielęgnacja?

Możecie pisać na [email protected] . Czekamy na Wasze wiadomości.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Dr. Pryszczylla odpowiada na najczęściej zadawane pytania na temat trądziku (PIELĘGNACYJNE ŚRODY)

Kylie Jenner maluje Kim i zdradza triki, dzięki którym wygląda jak insta-girl (PIELĘGNACYJNE ŚRODY)

Dzięki tym kosmetykom Sofia Richie ma idealną cerę (PIELĘGNACYJNE ŚRODY)