Czy warto wyjechać do USA?

Stany Zjednoczone stają się coraz popularniejszym celem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Obecnie, według wyszukiwarki Skyscanner, są w czołówce kierunków wakacyjnych, co wynika między innymi z nowo uruchomionych połączeń z Warszawy, a co za tym idzie – niższych cen przelotów.

Stany Zjednoczone Ameryki to ogromny kraj – pod względem powierzchni czwarty na świecie, a pod względem liczby ludności – trzeci. Nic dziwnego, że jest tu naprawdę wiele do zobaczenia. Los Angeles, Waszyngton, Nowy Jork, Chicago czy San Francisco to tylko niektóre z miast znanych na całym świecie. Na zwiedzenie każdego z nich potrzeba kilku dni – warto też pamiętać, że znajdują się one setki lub tysiące kilometrów od siebie. A przecież USA to nie tylko miasta – to również niepowtarzalne parki narodowe, wybrzeża, pustynie i lasy. Nic dziwnego, że wielu turystów, jadąc do Stanów, decyduje się na tak zwaną objazdówkę, czyli wyprawę samochodem po terenie USA, poświęcając na to nierzadko nawet kilka tygodni.

O popularności tego kierunku świadczy również ilość pojawiających się ofert – np. na stronie biura podróży online Lidl w tym momencie jest do wyboru 5 różnych typów wyjazdów do USA, również wspomniana wycieczka objazdowa.

Co warto zobaczyć w tym niesamowitym kraju?

Dlaczego warto jechać do USA? Oto 7 miejsc, które trzeba zobaczyć!

1. Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado mieści się w stanie Arizona i jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród turystów. Od 2007 roku można go podziwiać z platformy widokowej Skywalk. Aby na nią wejść, trzeba wykazać się odwagą – zamiast podłogi znajduje się tam jedynie szklana tafla! Wielki Kanion to wspaniały przykład tego, jak potężna potrafi być przyroda. Turyści, którzy chcą go lepiej zwiedzić, mogą też skorzystać z możliwości spływu rzeką Kolorado na tratwie czy pontonie.

2. Nowy Jork

 Dlaczego warto polecieć do USA? [7 powodów]

Nowy Jork to zdecydowanie obowiązkowy punkt wycieczki do Stanów Zjednoczonych. To kulturalna stolica świata, a zarazem najludniejsze miasto w USA. Każdego roku odwiedza je niemal 50 milionów gości! To tutaj mieści się Times Square – słynny plac, uważany za najpopularniejsze miejsce wśród turystów odwiedzających Stany Zjednoczone.

3. Park Yellowstone

Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Znajdziemy tu zachwycające krajobrazy – gejzery, wodospady, dzikie lasy, kaniony, wulkany błotne czy nieprawdopodobnie przejrzyste jeziora. Park można zwiedzić w ciągu jednego dnia, jadąc tak zwaną „Grand Loop Road”, ale jeśli chcemy w pełni doświadczyć jego niezwykłości, przyda nam się co najmniej kilka dni zapasu.

4. Hollywood

Któż z nas nie słyszał o Hollywood? Światowa stolica kinematografii mieści się w Kalifornii i jest jedną z dzielnic Los Angeles. To obowiązkowy przystanek dla miłośników filmów i seriali. Poza zrobieniem sobie zdjęcia ze słynnym Hollywood Sign, najciekawszym punktem wycieczki bez wątpienia jest zwiedzanie studia filmowego. Do wyboru mamy między innymi Paramount Pictures oraz Warner Bros. Studios. Możemy więc wejść na plan, a także zobaczyć i dotknąć wielu słynnych rekwizytów. Marzenie każdego kinomaniaka!

5. San Francisco

San Francisco to miasto położone na 48 wzgórzach, słynące z pięknej architektury i przyjemnego klimatu. Znajdziemy tu wiele popularnych atrakcji turystycznych, między innymi most Golden Gate, więzienie Alcatraz (w którym przebywał między innymi Al Capone), Chinatown czy park Golden Gate – najchętniej odwiedzany park w USA. Warto także zawitać do jednej z najstarszych fabryk czekolady oraz na wzgórze Twin Peaks, gdzie mieści się popularny punkt widokowy.

6. Las Vegas

 Dlaczego warto polecieć do USA? [7 powodów]

Las Vegas zwane jest też Miastem Grzechu – głównie ze względu na to, że wypełniają je kasyna oraz powiązane z nimi atrakcje, jak luksusowe hotele czy wyszukane restauracje. Jeśli chcemy zobaczyć miasto, które naprawdę nigdy nie śpi, to koniecznie musimy wybrać się właśnie tam. Las Vegas słynie z jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie ze… ślubów, które można tu zawrzeć bardzo szybko i tanio. Miasto posiada nawet sekcję, zwaną dystryktem ślubnym, gdzie można zorganizować ceremonię tradycyjną, ale także np. motocyklową czy drive thru (ślub w samochodzie).

7. Waszyngton

Do Waszyngtonu warto zajechać choćby po to, by zobaczyć Biały Dom – rezydencję prezydenta Stanów Zjednoczonych. Miasto to jest narodową stolicą sztuki, znajdziemy tu również liczne obiekty kulturalne (jak Pomnik Lincolna), muzea oraz oczywiście Archiwum Narodowe z oryginałami Deklaracji Niepodległości i Konstytucji. Co ciekawe, dystrykt Waszyngton zamieszkuje niecałe 600 tys. ludzi – to niewiele więcej od naszego Poznania.

Ile kosztuje wyjazd do USA?

Cena wycieczki do USA może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od tego, ile czasu chcemy spędzić w tym kraju oraz czy decydujemy się na wyjazd do jednego miasta czy też na wycieczkę objazdową. Musimy jednak przygotować się na wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętajmy, że dużą część tego stanowią bilety lotnicze – choć oczywiście można upolować też okazje, gdzie za bilety w dwie strony zapłacimy tysiąc złotych.

O czym pamiętać przed wyjazdem do USA?

 Dlaczego warto polecieć do USA? [7 powodów]

Wyjeżdżając do USA, musimy posiadać wizę – niestety ograniczenia dla Polaków wciąż nie zostały zniesione, co oznacza, że czeka nas wizyta w ambasadzie USA (mieści się ona w Warszawie) lub w Konsulacie (który z kolei jest w Krakowie). Oczywiście oznacza to dodatkowe koszty w wysokości około 160 dolarów. Warto również zaopatrzyć się w ubezpieczenie – koszty leczenia w USA są jednymi z najwyższych na świecie!

Zanim udamy się w podróż, zaplanujmy dokładnie zwiedzanie – na miejscu może nie być na to czasu, a atrakcji w Stanach Zjednoczonych jest tak wiele, że bez odpowiedniego planu ich liczba może nas przytłoczyć. Na planowanie warto wykorzystać czas spędzony w samolocie – w końcu podróż do USA trwa około 10 godzin.

Podróż do USA to spełnienie marzeń wielu podróżników. Jeśli jednak chcemy prawdziwie poznać ten ogromny kraj, warto zaplanować dłuższy urlop (nawet kilkumiesięczny!) lub wybrać się tam więcej niż raz. Tygodniowy pobyt z pewnością będzie udany, ale może pozostawić niedosyt i sprawić, że po powrocie szybko zaczniemy planować kolejny wyjazd do tego niezwykłego kraju lub też zdecydujemy się na wakacyjne, europejskie pewniaki: wakacje w Grecji czy wczasy w Chorwacji.

 

Materiał partnera