Mnogość dostępnych na sklepowych półkach win sprawia, że wiele osób ma problem z wyborem alkoholu, który najlepiej sprawdzi się na daną okazję. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach, które w znaczący sposób ułatwią wybór idealnego trunku.

Jak wybrać wino?

Szukając miejsca, w którym znajdziemy bogaty wybór win online, warto postawić na Winnicę Lidla. Dostępne są tutaj zarówno wina czerwone, jak i wina białe oraz różowe, musujące, a nawet BIO. Mnogość dostępnych trunków sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jakie wino zarezerwować w Lidlu? Wybór ułatwi wam rzut oka na etykietę. Zwróćcie na informacje odnośnie:

— Miejsca produkcji — chodzi tutaj o region, z którego pochodzi dany trunek. W krajach słynących z tradycji winiarskich, jak chociażby Francja, Hiszpania czy Włochy, wyróżnia się tak zwane apelacje, czyli regiony, w których wytwarza się określone rodzaje win. Jeżeli trunek wyprodukowany został z winogron zebranych w danym rejonie, na etykiecie znajdziemy stosowne informacje stanowiące potwierdzenie jego pochodzenia. W przypadku trunków francuskich będzie to Appellation d’origine contrôlée (AOC), hiszpańskich — Denominación de Origen (DO), a włoskich — Denominazione di origine controllata (DOC) lub Denominazione di origine controllata e garantita (DOCG).

— Szczepu — na etykiecie znaleźć można informacje odnośnie tego, czy dane wino zostało wyprodukowane wyłącznie z jednego szczepu, czy może stanowi mieszankę kilku. Jeżeli to drugie, warto sprawdzić, jakie są proporcje poszczególnych szczepów. Należy tu także zdawać sobie sprawę z faktu, iż niektóre regiony takie (jak chociażby francuska dolina Rodanu) słyną z produkcji win pochodzących z konkretnych apelacji, a co za tym idzie — na ich etykiecie nie zawsze znajdziemy informację na ten temat.

— Rocznika — większość win przeznaczana jest obecnie do szybkiej konsumpcji. Wybierając wino jedno, dwu lub trzy letnie mamy niemal pewność, że będzie smakowało ono aromatami cechującymi szczep (lub szczepy), z których zostało wytworzone. Wina starsze to temat trudniejszy, dojrzewając wino zmienia swój zapach i smak. Bardziej doświadczeni smakosze docenią wina dojrzałe z Bordeaux, Piemontu czy Toskanii. Pamiętajmy również iż znacznie lepiej starzeją się wina czerwone a słodkie nie mają w tym względzie sobie równych.

Wino z oznaczeniem apelacji Chianti Classico / fot. lidl.pl

Jakie wino do czego?

Food pairing to określenie odnoszące się do zasad doboru alkoholu do konkretnych dań. W przypadku wina przyjmuje się, że nie powinno ono przytłaczać smaku potrawy. Z drugiej strony, musi być ono na tyle wyraziste, aby skutecznie wyróżnić się na tle posiłku. Jak dobrać wino do potrawy? Oto kilka przydanych wskazówek na ten temat.

— Przyjęło się, że wyraźnie wytrawne, białe wina serwuje się jako aperitif. Przykładem może być wino Mercurey — francuski trunek zawierający 13% alkoholu. W jego bukiecie odnaleźć można aromaty limonki, zielonego jabłka oraz grejpfruta.

fot. Scott Warman / Unsplash

— Białe i różowe wina znakomicie będą się  komponować z daniami na bazie białych mięs, ryb i delikatnych serów. Tego typu trunki serwować powinno się lekko schłodzone, w temperaturze około 8 — 12 stopni.

— Wina białe półwytrawne doskonale komponują się z cielęciną, kurczakiem, indykiem, rybami, potrawami z makaronem oraz grzybami. Lekkie, młode czerwone wina najlepiej pasować będą do wędlin, czerwonych mięs, pieczonego drobiu, kaczki oraz pizzy. Podawać należy je w temperaturze około 12 — 14 stopni. Zaserwować można tu na przykład wino Arestel — wyprodukowany w Hiszpanii trunek, który zawiera 11,5% alkoholu. W zapachu wyraźnie wyczuwalne są aromaty rodzynek, pieczonego jabłka orz prażonych migdałów.

fot. Lana Abie / Unsplash

— Do czerwonych mięs i dziczyzny warto podać dojrzałe czerwone wino. Jego temperatura wynosić powinna około 15-18 stopni. Przykładem może być wino Barolo. To włoski trunek o 14% zawartości alkoholu. Charakteryzuje się on wyraźną cierpkością i długim posmakiem. Wino to pachnie suszoną śliwką, fiołkami, różą, czarną porzeczką, kawą oraz czarną herbatą.

— Z deserami najlepiej smakować będą różowe wina półsłodkie takie, jak wino Domaine De Gagnebert. To lekki trunek o długim posmaku i wyraźnej kwasowości. Wino pachnie poziomką, maliną i czarną porzeczką.

Jak wybrać dobre wino? Pamiętając o powyższych zasadach możemy mieć pewność, że wybrany przez nas trunek będzie alkoholem najwyższej jakości, który rozpieści nasze podniebienie.

 

Materiał partnera