Elżbieta II zmarła w czwartek po południu na zamku Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat. To najdłużej panująca monarchini w Wielkiej Brytanii i na świecie – od 6 lutego 1952 roku zasiadała na tronie. Do jej zadań należały funkcje reprezentacyjne, dyplomatyczne oraz składanie wizyt zagranicznych czy podejmowanie szefów państw.

Zmarła Elżbieta II. Co się wydarzy w najbliższych godzinach? Ten plan opracowywano latami

Karol został królem Wielkiej Brytanii

Karol jako nowy król Wielkiej Brytanii wydał już pierwsze oficjalne oświadczenie w mediach społecznościowych. Czytamy, że cała rodzina królewska jest pogrążona w wielkim smutku:

To jeden z najsmutniejszych dni dla mnie i całej naszej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju Królestwa i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie.  W tym okresie żałoby i zmian, moja rodzina i ja będziemy pocieszeni i pokrzepieni wiedząc, jakim szacunkiem i głęboką sympatią, szeroko była darzona królowa – czytamy w oświadczeniu.

W lutym tego roku Elżbieta II z okazji 70. rocznicy swojego panowania wyraziła życzenie, aby żona Karola, Camilla uzyskała tytuł „królowej małżonki” po objęciu tronu przez jej najstarszego syna. Tym samym Camilla także zostaje królową.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Pałac Buckingham potwierdził informację o jej śmierci

„Daily Mail” już zastanawia się, jak będzie wyglądać koronacja Karola. Podobno jeszcze jako książę dawał do zrozumienia, że preferuje bardziej nowoczesną monarchię.

Karol był uważany za postępowego już 50 lat temu, kiedy mówił o dialogu międzywyznaniowym i to z pewnością będzie częścią ceremonii – czytamy w „Daily Mail”.

Królowa Elżbieta II skończyła 96. lat. TOP 16 CIEKAWOSTEK z życia monarchini

Podobno koronacja w Opactwie Westminsterskim będzie znacznie krótsza i tańsza niż te w przeszłości. Czytamy też, że uznanie religijnej i kulturowej różnorodności obecnej Wielkiej Brytanii będzie krokiem odejścia od monarchii za panowania Elżbiety II.

Książę Karol

książę Karol/fot. FORUM

Książę Karol i Księżna Camilla

Książę Karol i Księżna Camilla, fot.Forum/ REUTERS

książę William, książę George, królowa Elżbieta II, książę Karol na świątecznym spotkaniu

książę William, książę George, królowa Elżbieta II, książę Karol/fot. FORUM