Królowa Elżbieta II nie żyje! Zmarła dziś (8 września) w godzinach popołudniowych na zamku w Balmoral w Szkocji. Kiedy tylko lekarze zaalarmowali o stanie zdrowia Królowej, najbliżsi wskoczyli w samolot i przylecieli do Balmoral. Niestety zaledwie dwie godziny później Pałac poinformował o śmierci Elżbiety II:

Królowa zmarła po południu w Balmoral. Król i jego małżonka pozostaną w Balmoral dzisiaj wieczorem i wrócą do Londynu jutro – czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

W oświadczeniu czytamy, że Królowa zmarła po południu, więc prawdopodobnie rodzina jechała pożegnać już ciało Elżbiety II.

Stan Królowej Elżbiety II jest bardzo poważny! Pałac Buckingham wydał specjalne oświadczenie

Co się dzieje po śmierci Królowej Elżbiety?

Dziś Wielka Brytania zamarła. Elżbieta II rządziła nieprzerwanie od 70 lat i była najdłużej panującym monarchą w historii tego kraju, jak i na całym świecie. Co się dzieje tuż po śmierci Królowej? Wprowadza się plan „operacja London Bridge” przygotowana w latach 60. XX wieku.

Plan nakazuje poinformować jako pierwszą osobą spoza rodziny królewskiej sekretarza Królowej Edwarda Younga. Z kolei ten przekazuje informacje premier Liz Truss. Podczas rozmowy trzeba użyć hasła: „London Bridge is down” (tł.„Runął most londyński”).

95-letnia królowa Elżbieta II znów za kółkiem swojego Jaguara

Następnie premier musi poinformować o śmierci swój rząd oraz premierów wszystkich krajów, dla których Elżbieta II jest głową państwa. Na wysłanie depeszy przewidziano tylko 15 minut. Kiedy ten protokół zostanie zrealizowany, informuje się 36 przywódców z terytoriów zamorskich wchodzących w skład Wspólnoty Narodów. A dopiero na końcu informuje się opinię publiczną wywieszając oświadczenie na bramie Pałacu Buckingham. W tym samym czasie wszystkie flagi na Pałacu Buckingham zostają opuszczony do połowy masztu.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Pałac Buckingham potwierdził informację o jej śmierci

BBC i Press Association jako pierwsze z mediów dowiedziały się o śmierci Królowej. Następnie w rozgłośniach radiowych zapaliło się niebieskie światło, które informuje o śmierci członka rodziny królewskiej. Wszystkie media w ciągu kilku minut zmieniają ramówkę do pogrzebu monarchini.

Ceremonia pożegnalna przewidziana jest tydzień później. Rodzina królewska ćwiczyła udział w wydarzeniu już wiele razy przed śmiercią Elżbiety II.

Królowa Elżbieta II, fot. Agencja Forum

Królowa Elżbieta II, fot. Agencja Forum

Królowa Elzbieta II

Elżbieta II w Pałacu Buckingahm

Rocznica ślubu Elżbiety II

Elżbieta i Filip pozdrawiają poddanych z pałacowego balkonu, fot. AGIP / Rue des Archives / Forum