Spośród wszystkich pierwiastków wapń jest jednym z tych, które występują w ludzkim organizmie w największych ilościach. Już sam ten fakt świadczy o jego znaczeniu. Na czym ono polega? Dlaczego należy dopilnować prawidłowego poziomu tego mikroskładnika w organizmie i jaką rolę odgrywa w tym kontekście suplementacja? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące wapnia znajdziesz poniżej.

Wapń –  jaką odgrywa rolę w organizmie?

Łączna masa wapnia w ludzkim organizmie wynosi ok. 1000-1500 g, przy czym ogromna większość, bo ok. 99%, znajduje się w kościach. Kostna frakcja pierwiastka utrzymuje mniej więcej niezmienny poziom przez całe życie, podczas gdy pozostałe 1% znajduje się w komórkach, surowicy krwi, obszarze międzykomórkowym i pozanaczyniowym. Jaka jest rola wapnia w organizmie?

Ponieważ wapń buduje kości i zęby, to logiczne jest, że ma wpływ na ich rozwój, w związku z czym o jego prawidłowy poziom należy zadbać szczególnie u dzieci. Odpowiada także za transmisję sygnałów komórkowych i prawidłową pracę mięśni poprzez zapewnienie im odpowiedniej skurczliwości. Uczestniczy też w produkcji wielu ważnych hormonów i stabilizuje pracę układu sercowo-naczyniowego.

O życiodajnej roli wapnia świadczy fakt, że bierze on udział w metabolizmie komórkowym, czyli podstawowym procesie biochemicznym zachodzącym w organizmie. Posiada właściwości przeciwzapalne i oczyszczające – wykorzystuje się go m.in. w celu neutralizacji metali ciężkich. Jego prawidłowy poziom sprawia, że zostaje zachowana kluczowa dla zdrowia równowaga organizmu na wielu istotnych obszarach.

Znaczenie wapnia dla dzieci

Wapń odgrywa newralgiczną rolę dla rozwoju układu kostnego u dzieci w wieku od 8-9 do 17 lat. Dostarczając im go w odpowiednich ilościach, można skutecznie wspomóc młody organizm w kształtowaniu kości i zębów, które ma się jedne na całe życie. W razie niedoborów wapnia u dzieci w tym wieku mogą pojawić się problemy z prawidłową postawą, łamliwymi kośćmi, krzepliwością krwi i próchnicą.

Z kolei u noworodków zagrożenie polega na opóźnionym rozwoju zębów, a nawet na problemach z nauką stawiania kroków. Wapń ma newralgiczne znaczenie także w okresie ciąży, ponieważ organizm matki za pośrednictwem łożyska musi go dostarczyć dziecku, którego układ kostny kształtuje się już od pierwszych dni życia płodowego.

Duże ilości stosunkowo dobrze przyswajalnego wapnia znajdują się w mleku – nie tylko krowim, ale też kozim. Również nabiał i przetwory mleczne stanowią bogate źródło wapnia – sery, jogurty, maślanki czy śmietana są tego przykładem. Poza tym duże ilości tego pierwiastka znajdują się w sardynkach, roślinach strączkowych, ziarnach czy owocach. Dla większości osób głównym źródłem wapnia jest mleko, jednak nie każdy może albo chce je spożywać ze względów zdrowotnych lub ideologicznych. Jeżeli również w Twojej diecie brakuje mleka i jego przetworów, a także nabiału, poważnie zastanów się nad suplementacją wapnia. Polecamy ją też kobietom w ciąży i rodzicom małych dzieci.

Artykuł powstał we współpracy ze sklep.sfd.pl.

 

Artykuł sponsorowany