Jedyną efektywną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny. Zdiagnozowano u Ciebie zmętnienie soczewki oka? Sprawdź, na czym polega fakoemulsyfikacja z użyciem ultradźwięków i odzyskaj utraconą ostrość wzroku. Dowiedz się, jak przebiega ta bezpieczna i krótkotrwała procedura okulistyczna. Poznaj czynniki wykluczające, zanim umówisz się na wizytę wstępną u specjalisty!

Operacja zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji

Jeśli chodzi o metody leczenia katarakty, tak jak wspomnieliśmy na wstępie, jedyną pewną procedurą jest operacja zaćmy w trybie jednodniowym. Tej powszechnie diagnozowanej choroby oczu nie da się wyleczyć dzięki środkom farmakologicznym – niestety obecnie nie ma na rynku medycznym skutecznego leku na to schorzenie. Zastanawiasz się, jak właściwie wygląda operacja zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji?

Zabieg usunięcia katarakty przeprowadza lekarz chirurg. Jak wygląda to krok po kroku? Najpierw wprowadza się do gałki ocznej specjalne krople znieczulające, dzięki którym procedura usuwania zmętniałej soczewki jest bezbolesna. W trakcie pracy urządzenia możesz odczuwać lekkie szczypanie i mrowienie. Następnie lekarz wykonuje małe kilkumilimetrowe cięcie na rogówce i przeprowadza fakoemulsyfikację. Specjalista usuwa naturalną zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Wiedz, że to jednorazowa metoda, która nie wymaga powtórzeń!

Ile trwa operacja usunięcia katarakty? Wizyty kontrolne po zabiegu

Operacja usunięcia katarakty trwa nie dłużej niż 30 minut. Procedura okulistyczna nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji ani hospitalizacji. Decydując się na operację zaćmy, spędzisz w klinice okulistycznej kilka godzin. Następnego dnia musisz stawić się na pierwszej wizycie kontrolnej. W trakcie spotkania specjalista upewnia się, czy prawidłowo umiejscowił soczewkę wewnątrzgałkową oraz czy nie doszło do niepożądanych komplikacji zdrowotnych po zabiegu. Termin drugiej wizyty kontrolnej jest wyznaczony po około 7 dniach od zabiegu. Trzecia wizyta kontrolna ma miejsce po około 30 dniach od przeprowadzenia operacji na zaćmę

Wiedz, że przed zabiegiem usunięcia zmętniałej soczewki wraz ze wszczepieniem jej sztucznego odpowiednika odbywa się wstępna rozmowa z lekarzem. Specjalista przeprowadza z Tobą szczegółowy wywiad medyczny, wykonuje badania narządu wzroku, ocenia ogólny stan zdrowia i podejmuje decyzję o kwalifikacji do operacji zaćmy lub też nie.

Jak postępować po operacji zaćmy? Zalecenia pozabiegowe

Po operacji katarakty musisz dużo odpoczywać. Staraj się unikać dźwigania ciężkich przedmiotów i schylania. W okresie rekonwalescencji nie pocieraj też operowanego oka dłońmi. Pamiętaj, aby się nie forsować – lekarze okuliści zalecają prowadzenie oszczędzającego trybu życia. Zrezygnuj z makijażu na 30 dni od dnia zabiegu. Staraj się spać na boku przeciwnym niż operowane oko. Nie zapomnij też o ochronie wzroku przed promieniowaniem ultrafioletowym! Obowiązkowo zainwestuj w porządne okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Przeciwwskazania do leczenia katarakty metodą fakoemulsyfikacji

Przed zastąpieniem Twojej naturalnej soczewki sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, niezbędne jest wykluczenie wszystkich przeciwwskazań. Do podstawowych czynników wykluczających możliwość przeprowadzenia operacji usunięcia katarakty za pomocą fakoemulsyfikatora zalicza się np.:

  • całkowitą niedomykalność powiek,
  • stany zapalne gałki ocznej,
  • ciążę i okres laktacji,
  • ogólny zły stan zdrowia,
  • zaawansowaną i nieuregulowaną cukrzycę,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby zakaźne,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • świeżo przebyty udar mózgu,
  • patologiczne zmiany na dnie oka,
  • ciężką niewydolność krążeniowo-oddechową.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/191428,przyszlosc-i-terazniejszosc-chirurgii-zacmy,1 [25.06.2024 r.]

Artykuł sponsorowany